Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. novembra 2017

Médiá: Deň vďakyvzdania pripomína, že USA sú krajinou utečencov



Na archívnej snímke Biely dom vo Washingtone.



Zdieľať
Na archívnej snímke Biely dom vo Washingtone. Foto: TASR/AP
Washington 23. novembra (TASR) – Spojené štáty oslavujú vo štvrtok Deň vďakyvzdania, jeden z najväčších a najobľúbenejších sviatkov v krajine pripomínajúci začiatky národa. Podľa denníka Washington Post je Deň vďakyvzdania každoročnou pripomienkou utečeneckých koreňov Spojených štátov. A tí prví prišelci neboli vždy milí a neškodní, zdôraznil denník.


Deň vďakyvzdania pripomína udalosť z roku 1621, keď novoprišelci z Európy v osade Plymouth spolu s miestnymi Indiánmi vzdali veľkou hostinou vďaku za úrodu a prežitie. Predošlý rok ich totiž postihla krutá zima a hlad. Na podvýživu a choroby zomrela až polovica osadníkov.

"Vďaka pracovitosti a pomoci od miestnych sa pútnici nasledujúci rok pozviechali a svoje šťastie oslávili hostinou, ktorá zakotvila ich pôsobenie v cudzej krajine. To jedlo sa zdá byť jedlom, ktoré boli pri vzniku tohto národa," napísal Washington Post.

Noviny pripomenuli situáciu v Európe na začiatku 17. storočia a najmä náboženskú neslobodu, prenasledovanie a násilie, pred ktorými z Anglicka utekali puritáni.

"Nasadli teda na niekoľko lodí, vrátane známej Mayflower, a ako prví novodobí utečenci sa vydali hľadať lepší život v inej časti sveta," napísal Washington Post.

Bývalý americký prezident Barack Obama pred dvoma rokmi, keď v krajine vládli negatívne nálady voči utečencom zo Sýrie, povedal, že aj takmer štyri storočia po tom, ako sa vyplavila Mayflower, je svet stále plný utečencov, ktorí nechcú nič iné než šancu na bezpečnejšiu a lepšiu budúcnosť pre seba a svoje rodiny.

"My tú šancu ponúkame. To robí Ameriku Amerikou. My otočíme svetlo Sochy slobody smerom ku svetu, rozšírime náš okruh záujmu a povieme, že všetky Božie deti sú hodné nášho súcitu a našej starostlivosti," uviedol Obama.

Naopak, súčasný prezident Donald Trump podľa Washington Postu stojí na tribúne nacionalizmu, ktorý sa na migrantov pozerá temným pohľadom a snaží sa obmedziť ich už aj tak slabý prílev do krajiny argumentujúc potrebou ochrániť ekonomiku a bezpečnosť USA.

Zástancovia takých názorov by si podľa novín mali spomenúť na to, že tí prví utečenci, ktorých prežitie dnes Spojené štáty oslavujú, tiež vtedy do krajiny, respektíve na kontinent, priniesli aj negatíva.

"Neexistuje žiadny šťastný koniec príbehu domorodých obyvateľov, ktorí sa zúčastnili na tej prvej hostine vďakyvzdania a pri tej príležitosti ulovili a darovali päť jeleňov. Ešte pred príchodom tých osadníkov viedol prvý kontakt s Európanmi k vyhubeniu celých komunít domorodcov kiahňami. Roky, ktoré nasledovali, dokončili ich vytlačenie z územia a zmiznutie," napísal Washington Post.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Irak začal operáciu v pohraničnej púšti proti islamistom
<< predchádzajúci článok
Polícia zatýkala v utečeneckom tábore na ostrove Manus