Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. júna 2016

Medzinárodný rozvod a dedenie majú nové pravidlá



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš
Brusel 23. júna (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes v Bruseli vyjadrili podporu novým pravidlám upravujúcim medzinárodné rozvodové alebo dedičské konania. Definícia inštitútu manželstva či partnerstva zostane aj naďalej predmetom vnútroštátnej právnej úpravy.


Navrhovaná legislatíva by mala ukončiť paralelné konania vo viacerých krajinách, ktorých náklady predstavujú približne 1,1 miliárd eur ročne. Spočiatku sa však bude vzťahovať iba na 18 členských štátov, ktoré sa rozhodli participovať na tejto iniciatíve v rámci takzvanej posilnenej spolupráce. Slovensko do tejto skupiny zatiaľ nepatrí.

Podľa odhadov Európskej komisie žije v súčasnosti na území EÚ 16 miliónov medzinárodných párov. Na základe nových pravidiel sa bude stanovovať kompetentný súd určitého členského štátu, ktorý sa bude zaoberať konkrétnym medzinárodným konaním.

"Bolo načase, aby sme mali európsky nástroj pre majetkové dôsledky manželských zväzkov a registrovaných partnerstiev. Odteraz budú môcť medzinárodné páry vo všetkých formách manželstva profitovať z právnej istoty, lepšieho prístupu k spravodlivosti a harmonizovaných pravidiel, ktoré sa budú týkať takmer 16 miliónov medzinárodných párov v EÚ," uviedol spravodajca pre túto oblasť, francúzsky liberálny poslanec Jean-Marie Cavada.

Dvojica predložených nariadení - o majetkových režimoch manželstiev a o majetkových dôsledkoch registrovaných partnerstiev - by mala v budúcnosti jednoznačne určiť, ktorý súd bude mať právomoc rozhodnúť v majetkových veciach medzinárodných párov a predpisy ktorých členských štátov sa pri daných veciach uplatnia.

Nová legislatíva by tiež mala uľahčiť uznávanie a vykonávanie rozsudkov v majetkových veciach v ďalších členských štátoch.

Definícia inštitútu manželstva či partnerstva však aj naďalej zostáva predmetom vnútroštátnej právnej úpravy. Súčasťou oboch nariadení sú zároveň ustanovenia zaručujúce rešpektovanie vnútroštátnych právnych systémov. Na ich základe nebude možné prinútiť na iniciatíve participujúci členský štát, ktorého zákony nepoznajú inštitút registrovaného partnerstva, aby ho ustanovil či prevzal príslušnosť vo veciach s takýmto partnerstvom súvisiacich.

Medzi 18 členských štátov participujúcich na posilnenej spolupráci v oblasti majetkových práv medzinárodných párov patrí Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Fínsko Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko. Ďalšie členské štáty sa môžu k iniciatíve kedykoľvek pripojiť.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Košický mestský poslanec vyzval primátora,aby odstúpil od zmluvy s EEI
<< predchádzajúci článok
Súd predĺžil väzbu Abrinimu a piatim podozrivým z útokov v Paríži