10. novembra 2006

Mertiňák i Červenák do štvrťfinále dvojhry

Na mužskom challengerovom tenisovom turnaji ATP Tatra banka Open (dotácia 100 000 USD, tvrdý povrch Premier Court v hale), ktorý sa hrá v Sibamac aréne NTC v Bratislave, sa vo štvrtok prebojovali do ...

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) - Na mužskom challengerovom tenisovom turnaji ATP Tatra banka Open (dotácia 100 000 USD, tvrdý povrch Premier Court v hale), ktorý sa hrá v Sibamac aréne NTC v Bratislave, sa vo štvrtok prebojovali do štvrťfinále hlavnej singlovej súťaže dvaja domáci hráči - zhodne prekvapivo a v tajbrejku rozhodujúceho tretieho setu. Michal Mertiňák i Pavol Červenák figurujú v spodnej polovici žrebu, takže do úvahy prichádza čisto domáce semifinále a z neho vyplývajúca istota finálovej účasti niektorého z hostiteľov.

S voľnou kartou na 7. ročníku tohto podujatia účinkujúci dvadsaťsedemročný deblový špecialista Mertiňák (269. v individuálnom svetovom počítačovom poradí, 44. vo štvorhre) vo večernom zápase 2. kola dvojhry pred 300 divákmi vyradil druhého nasadeného Srba Janka Tipsareviča (66. podľa renkingu), keď za 130 minút vyhral 2:6, 6:3, 7:6 (3). Rodák z Považskej Bystrice sa v piatok po 17.00 h premiérovo stretne s Raemonom Sluiterom (6-Hol.), aktuálne 84. na rebríčku.
Medzi najlepších osem sa zo Slovákov už predtým prebojoval Pavol Červenák (341.). Úspešný kvalifikant dosiahol svoj piaty úspech od soboty minulého týždňa. Devätnásťročný Bratislavčan si za 141 minút nečakane poradil so siedmym nasadeným Talianom Potitom Staracem (83.) v prvom vzájomnom súboji 6:3, 6:7 (6), 7:6 (4) a prvýkrát tak zdolal tenistu z hornej stovky. Hráč mesiaca júl podľa ITF si v piatok približne po 19.00 h premiérovo zmeria sily s takisto nenasadeným Čechom Tomášom Zíbom (146. v počítačovom poradí). Bez ohľadu na výsledok si rovnako ako Mertiňák pripíše aspoň 19 bodov do hodnotenia Indesit ATP Entry a bude k 13. novembru atakovať tretiu stovku rebríčka. Dosiaľ je jeho maximom 330. miesto zo septembra 2006.
Zvyšné štvrťfinálové dvojice tvoria Lukáš Dlouhý (ČR) - Federico Luzzi (Tal.) a Stefan Koubek (4-Rak.) - Lukasz Kubot (Poľ.), takže v hre zostali už len dvaja z okteta nasadených - vo štvrtok sa rozlúčili všetci štyria, ktorí hrali.

MERTIŇÁK LEPŠIE ZVLÁDOL ZLOMOVÉ SITUÁCIE A VYRADIL NASADENÚ DVOJKU
Od 10. októbra 27-ročný Mertiňák stratil podanie hneď v úvodom geme a rebríčkovo o 203 miest vyššie postavený Tipsarevič okamžite dostal vývoj vstupného setu pod kontrolu. Slovenskému daviscupovému reprezentantovi privodil 22-ročný Belehradčan napokon nevyriešené problémy s prenesením servisu aj v piatej hre, vypracoval si tým komfortný náskok 4:1 a prvé dejstvo získal bez zaváhania za 24 minút, keď predvádzal svižnejší a úderovo pestrejší tenis.
Držiteľ tohtoročných challengerových trofejí z Belehradu, Buchary, Samarkandu a Monsu (kde si napríklad pripísal skalp Bratislave čerstvo dobre známeho Belgičana Oliviera Rochusa) sa presadil aj pri predchádzajúcom jedinom vzájomnom stretnutí na antuke v nemeckom Weidene v roku 2004 a spočiatku nepovolil Mertiňákovi ani len uvažovať o revanši, ale v treťom geme druhého dejstva sa Slovák bojovne dostal z 15:40 a zjavne pookrial. Pri stave 4:3 prerazil Tipsarevičovi podanie a tento brejk vzápätí potvrdil, čím už za 65 minút vyrovnal skóre setov na 1:1.
Jednoznačnosť prevahy robustného Srba sa medzičasom vytratila - rýchlejšiu i odvážnejšiu ruku prejavoval zriedkavejšie a menej spoľahlivo. Nastal pre oko nie príliš lahodný a značne nesúrodý boj o každý fiftín. Mertiňák, ktorý v 1. kole zdolal krajana Martina Kližana 6:3, 6:4, nenápadným pracovitým prejavom postaveným na kvalitnom podaní a využívaní deblových návykov úspešne riešil sériu kritických situácií. Vo štvrtej hre odvrátil hrozbu straty podania raz, v šiestej dvakrát, v ôsmom geme znova raz, v desiatom čelil zhode. Tipsarevič odskakoval do vedenia suverénne. Nevyhol sa však "rozstrelu", v ktorom "pomocné body" a "umelecký dojem" už neplatili a to potešilo domácich fanúšikov. Hostiteľ, ktorý v stredajšej štvorhre po boku Čecha Robina Vika prehral štandardný i zápasový tajbrejk, ukážkovým víťazným bekhendom popri čiare zavŕšil dotiahnutie sa z 0:2 na 2:2, následne unikol na 6:2 a priamym bodom z podania pri stave 6:3 premenil za 130 minút druhý mečbal.

ČERVENÁK ČELIL MEČBALU, ALE ZÍSKAL PRVÉ VÍŤAZSTVO NAD HRÁČOM Z HORNEJ STOVKY
Dostatočne na tomto turnaji rozohraný Červenák sa svojho o šesť rokov staršieho a rebríčkovo až o 258 postov renomovanejšieho súpera nezľakol. Zobral Staracemu podanie hneď v druhom geme, čo napokon rozhodlo o výsledku setu, pretože držiteľ júlových trofejí z úrovne Futures v Bologni, Carpi a Waterloo sa mohol spoľahnúť na výborne fungujúci vlastný servis. Živšie a cieľavedomejšie pôsobiaci Slovák nečelil žiadnej brejkovej hrozbe (raz pustil 25-ročného rodáka z Beneventa na zhodu) a sám v deviatej hre využil druhú možnosť - zároveň setbal - na ďalšie prerazenie za 26 minút. Obehnutý otvorený krížny forhend víťaza marcového antukového challengerového podujatia v Neapole letel jasne vedľa bočnej čiary.
Štvrťfinalista z tohtosezónnych akcií na hlavnom okruhu v Buenos Aires, Pörtschachu a Petrohrade ani v druhom sete neponúkol presvedčivú koncepciu, ale zachytil úvod a držal krok. Červenák mal problémy pri svojom podaní už v treťom geme a v piatej hre dvoma do siete nasmerovanými bekhendovými volejmi za sebou doprial Staracemu celkovo prvý brejkbal. Odvrátil ho esom a išiel do vedenia 3:2. V strednej fáze setu si súperi bezpečne držali podanie. Až v desiatom geme sa pod tlakom ocitol Talian, ktorý predvlani na Roland Garros prekonal Tursunova i Grosjeana a mal mečbal proti Safinovi. Nadšene a koncentrovane hrajúci hostiteľ dvakrát bol dva fiftíny od víťazstva, druhý set však napokon dospel do tajbrejkového rozuzlenia. V ňom Slovák nevyužil dva minibrejky na 2:1 i 4:2. Odvážnym nábehom k sieti neskôr eliminoval prvý setbal, ale za stavu 6:6 sa s ďalším útokom príliš ponáhľal a Talian potom pri svojom podaní forehandom presne našiel bočnú
Po 81 minútach sa teda začínalo akoby znova a čoraz viac bolo cítiť, že definitívu možno stanoví jediný brejk. Červenák nevyužil takúto šancu v piatom geme. Následne sa sám vyškriabal sériou piatich fiftínov z kritického stavu 0:40 a vyrovnal na 3:3. Náhly vážny rozruch potom prišiel až v desiatej hre, keď sa Starace "z ničoho" dostal k mečbalu, ale forhendové obhodenie popri čiare z ľahkej defenzívy bolo postačujúcou odpoveďou. Slovák vzápätí sám brejkol Taliana v jedenástej hre, podávanie na triumf však nezvládol (vôbec prvá jeho strata počas celého stretnutia) a znova nasledovala tajbrejková dráma. Červenák sa odtrhol na 3:0* a z konceptu ho nevyviedlo ani vyrovnanie na *3:3 po vstupe empajrového rozhodcu. Odpovedal minibrejkom na 5:3* a za 141 minút premenil svoj prvý mečbal.

Michal Mertiňák: "V prvom sete som sa snažil Tipsareviča uspať, ale napokon to vypálilo tak, že ja sám som to odohral prispato. Včera som bol na dvorci do nejakej pol jedenástej večer, pretože som mal na programe okrem prvého kola dvojhry aj štvorhru. Dnes som bol spočiatku nejaký uťahaný. Od druhého setu som sa však rozpodával a aj v medzihre to bolo oveľa lepšie. Musím uznať, že v rozhodujúcom sete som mal viackrát šťastie na vyviaznutie z brejkových situácií. Pamätám si však zápasy, ktoré som si možno zaslúžil vyhrať a zlomilo sa to na pár fiftínoch proti mne - napríklad nedávno v Lyone s Llodrom či v stredu v tom bratislavskom deblovom stretnutí. So Sluiterom, ktorý je mojím štvrťfinálovým súperom, som sa ešte nestretol, dobre však viem, že je to nepríjemný hráč najmä v hale. Stačí si spomenúť ako v Davisovom pohári vlani v Bratislave vzdoroval Dominikovi Hrbatému. Celkovo ma teší, že vďaka minimálne devätnástim bodom do rebríčka sa udržím okolo 270. priečky, čo by mi malo stačiť na právo zúčastniť sa na kvalifikácii dvojhry na Australian Open 2007."

Pavol Červenák: "V prvom sete rozhodlo, že on spočiatku bol akýsi nerozohraný a mne tam padlo zopár dobrých úderov. Výhodu brejku som si už udržal. V koncovke druhého setu mal síce Talian viac šťastia, ja som si však vtedy naplno uvedomil, že tento zápas môžem vyhrať. Nervozita, zodpovednosť a zabiehanie myšlienok k rebríčkovým bodom či prémiám potom akoby trochu ovplyvnili môj výkon v kľúčovom dvanástom geme tretieho setu, keď som podával na víťazstvo a prvýkrát stratil servis, pretože práve podanie ma vtedy príliš nepodržalo. Nenechal som sa však rozhodiť situáciou. Predtým som sa pri odvracaní mečbalu najmä koncentroval na podanie. Starace bol od druhého setu lepší v medzihre - aj preto som sa snažil o urýchľovanie výmen. Mal som informácie, že súper si zvykne dosť loptičiek obiehať a je slabší pri odvracaní úderov smerujúcich von z dvorca. Taktika sa opierala o kvalitné podanie a častý prechod k sieti. Hru môjho nasledujúceho protivníka Tomáša Zíba príliš nepoznám, ale
znova mi vari dobre poradia tréneri na čele s Milanom Martincom a Jozefom Liptákom. Cítim teraz únavu, mám však na regeneráciu síl približne dvadsaťštyri hodín, čo by malo stačiť."

Súhrn štvrtkových výsledkov 2. kola (osemfinále) dvojhry a štvrťfinále štvorhry na mužskom challengerovom tenisovom turnaji ATP Tatra banka Open, ktorý sa hrá v Sibamac aréne NTC v Bratislave:

Dvojhra - 2. kolo (osemfinále):
Michal Mertiňák (SR) - Janko Tipsarevič (2-Srb.) 2:6, 6:3, 7:6 (3) za 130 minút
Pavol Červenák (SR) - Potito Starace (7-Tal.) 6:3, 6:7 (6), 7:6 (4) za 141 minút
Lukáš Dlouhý (ČR) - Benjamin Becker (1-Nem.) 7:6, 6:0
Federico Luzzi (Tal.) - Jevgenij Koroľov (8-Rus.) 7:5, 0:6, 6:3

Štvorhra - štvrťfinále:
James Auckland, Jamie Delgado (V. Brit.) - Jeff Coetzee, Rogier Wassen (3-JAR/Hol.) 6:3, 7:6 (5)