05. júla 2015

Messi stále čaká v reprezentácii na prvú trofej, Lavezzi: Bolí to

Futbalisti Čile získali prvýkrát v histórii majstrovský titul na Copa America. Podarilo sa im to v domácom prostredí v Santiagu, keď vo finále zdolali Argentínu 4:1 v rozstrele zo značky 11 m. Po riadnom hracom čase i predĺžení ...

Futbalisti Čile získali prvýkrát v histórii majstrovský titul na Copa America. Podarilo sa im to v domácom prostredí v Santiagu, keď vo finále zdolali Argentínu 4:1 v rozstrele zo značky 11 m. Po riadnom hracom čase i predĺžení skončil duel bez gólov. Na snímke vľavo argentínsky útočník Lionel Messi, vpravo jeho spoluhráč Gonzalo Higuain po nepremenej šanci v zápase v Santiagu 4. júla 2015. Foto: TASR/AP
Santiago 5. júla (TASR) - Bez deviatich dní presne po roku prehrali argentínski futbalisti opäť finále veľkého šampionátu. Po tom, čo na vlaňajších MS v Brazílii nestačili v dueli o zlato na Nemecko (0:1 pp), podľahli v noci na nedeľu vo finále Copa America po urputnom a napínavom boji domácemu Čile v jedenástkovom rozstrele 1:4. Po riadnom hracom čase i predĺžení sa skončil zápas bez gólov.

"Albicelestes" tak čakajú na zisk veľkej trofeje už 22 rokov, na majstrovstvách Južnej Ameriky naposledy triumfovali v roku 1993. "Je to utrpenie opäť prehrať. Cítim veľký smútok," priznal Javier Mascherano, jeden z mála argentínskych hráčov, ktorý poskytol po zápase novinárom rozhovor. "Každý vie, čo to pre mňa znamená, obliecť si národný dres. Odohrali sme výborný turnaj, hrali sme finále proti tímu z usporiadateľskej krajiny, mali sme šance na skórovanie, no opäť nám chýbalo šťastie. Neviem nájsť vysvetlenie na túto prehru. Nedokázali sme priniesť našim fanúšikom to, po čom túžili. Nezostáva nám nič iné, ako to akceptovať."

Tridsaťjedenročný defenzívny stredopoliar bol vo finále jedným z najlepších hráčov na ihrisku. Podľa neho súper veľmi dobre napádal a pokrýval argentínskych útočníkov. "Čile má veľmi dobré mužstvo. Myslím si však, že sme ich neutralizovali. Hrali sme tak, ako sme si predsavzali. Mali sme príležitosti na to, aby sme zápas rozhodli. Žiaľ, nevyšlo to. Je to nesmierne bolestivé a tá bolesť sa bude vo mne ešte stupňovať," dodal pre Reuters sklamaný Mascherano, ktorý zažil s Argentínou aj finálové prehry na Copa America v rokoch 2004 a 2007.

Futbalisti Čile získali prvýkrát v histórii majstrovský titul na Copa America. Podarilo sa im to v domácom prostredí v Santiagu, keď vo finále zdolali Argentínu 4:1 v rozstrele zo značky 11 m. Po riadnom hracom čase i predĺžení skončil duel bez gólov. Na snímke vľavo argentínsky útočník Lionel Messi, vpravo čílsky hráč Marcelo Diaz v zápase v Santiagu 4. júla 2015. Foto: TASR/AP
Štvornásobný držiteľ Zlatej lopty pre najlepšieho futbalistu sveta Lionel Messi tak stále čaká na prvú trofej s národným tímom. Pred ôsmimi rokmi prehral vo finále Copa America s Brazíliou, na strane zdolaných bol aj po vlaňajšom finále MS, v minulých rokoch vypadol s reprezentáciou na turnajoch ešte skôr. Ani tohtoročné finále nebolo jeho šťastným dňom. Súper mu nenechal dýchať, strážil si ho ako oko v hlave, ako jediný z argentínskeho tímu však aspoň premenil jedenástku v rozstrele.

Podľa jeho spoluhráča Ezequiela Lavezziho však za Messiho neúspechmi v reprezentácii netreba hľadať žiadnu zákonitosť. "Som si istý, že jedného dňa Leo s Argentínou niečo veľké vyhrá," tvrdí Lavezzi, ktorý v prvom polčase nahradil na ihrisku zraneného Angela di Mariu. "Mysleli sme si, že tento zápas je šancou dosiahnuť niečo významné, no nanešťastie sa nám to nepodarilo. Veľmi to bolí. Opäť raz nám zostala v ústach trpká pachuť. Napriek tomu si myslím, že by sme mali pokračovať na nastúpenej ceste. Máme kvalitný tím, sme veľmi dobrý kolektív, chýba nám len posledný krôčik..."

Jediným šťastným Argentínčanom bol v Santiagu tréner Jorge Sampaoli, ktorý už tri roky vedie reprezentáciu Čile. To finále na Copa America hralo piatykrát a premiérovo zvíťazilo. Na domácej pôde tak zažilo historický úspech. "Musím zložiť klobúk pred mojimi chlapcami, hrali prvotriedny futbal s veľkým nasadením proti tímu, ktorý má obrovskú kvalitu. Hlavnou myšlienkou bolo pokryť najlepších hráčov súpera vrátane najlepšieho futbalistu planéty. Som si istý, že keby Argentína dostala v niektorom momente šancu dominovať v zápase, Messi by ukázal, že je najlepším na svete," povedal Sampaoli.