19. júna 2006

Miami sa vracia do Dallasu s mečbalom

Basketbalisti Miami Heat vyhrali v piatom stretnutí finálovej série zámorskej profesionálnej NBA na domácej palubovke nad Dallasom Mavericks 101:100 po predĺžení a ujali sa tak vedenia v sérii hranej na ...

MIAMI 19. júna (WEBNOVINY) - Basketbalisti Miami Heat vyhrali v piatom stretnutí finálovej série zámorskej profesionálnej NBA na domácej palubovke nad Dallasom Mavericks 101:100 po predĺžení a ujali sa tak vedenia v sérii hranej na štyri víťazstvá 3:2 na zápasy. Heat dokázali aj po tretí raz v rade využiť výhodu domáceho prostredia a v utorok v noci v Dallase budú mať príležitosť rozhodnúť o svojom prvom triumfe v profilige. Hlavnou hviezdou dosiaľ najvyrovnanejšieho duelu bol rozohrávač Dwyane Wade, ktorý sa v druhom polčase rozohral k vynikajúcemu výkonu, svojím košom poslal súboj do predĺženia, rozhodol ho záverečnými šestkami a celkove nazbieral 43 bodov.

Finále NBA - piaty zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

MIAMI - DALLAS 101:100 po predĺžení - stav série 3:2

Dwyane Wade bol jednoznačne najžiarivejšou postavou piateho finálového duelu play off zámorskej NBA. V prvom polčase mu síce streľba veľmi nevychádzala, no postupne sa rozohral k vynikajúcemu výkonu, keď nastrieľal úctyhodných 43 bodov. Okrem iného sa vyrovnávajúcim košom 2,8 sekundy pred záverečným klaksónom zaslúžil o predĺženie, ktoré potom dvoma premenenými trestnými hodmi 1,9 sekundy pred koncom nadstavanej päťminútovky rozhodol. Celkove zaznamenal rozohrávač Miami 21 presných šestiek, čo je nový rekord finálových súbojov v NBA. Hviezda domácich odohrala už tretie výborné stretnutie v rade, keď postupne nazbierala 42, 36 a 43 bodov. Miami sa po tomto zápase iba na jedno víťazstvo priblížilo k prvému triumfu v profilige, keď iba ako druhý tím v histórii dokázalo vyhrať všetky tri prostredné finálové súboje na domácej palubovke. „Už to cítime. Dallas hrá síce doma dobre, no my máme veľkú sebadôveru. Uvidíme, ako to dopadne,“ vyhlásila päťka draftu spred troch rokov Wade. Mavs nedokázali zvíťaziť ani napriek výbornému premieňaniu trestných hodov, v riadnom hracom čase netrafili iba jediný. Naopak, opäť v nich „exceloval“ Shaquille O’Neal (2/12), na ktorého trápenie sa už nemohla prizerať ani jeho manželka, ktorá si schovávala tvár do rúk. „Ja ich premieňať samozrejme chcem. Mal som dobrý pocit, keď lopta opúšťala moju ruku, no videli ste, dnes tam jednoducho nepadali. Dwyane odohral super zápas, zabral aj za mňa a ja mu to teraz dlhujem,“ povedal Shaq. Šancu rozhodnúť mal v samotnom závere štvrtej štvrtiny Jason Terry, no pri jeho pokuse ho bránili až traja domáci basketbalisti a skórovať mu nedovolili. V predĺžení už Mavericks po Wadeových šestkách nemali k dispozícii time-out, keď si posledný omylom vzal Josh Howard po prvom trestnom hode hviezdy stretnutia. Hostia tak museli rozohrávať spod vlastného koša, vďaka čomu sa už nedokázali dostať do dobrej streleckej pozície. „Chceli sme time-out po druhej šestke, Josh povedal time-out a ja som dodal, že až po hodoch. Myslím, že každý, kto mal niekedy niečo spoločné s NBA, vie, že sme nechceli oddychový čas ihneď. Preto sme boli ohromení, že to takto skončilo,“ komentoval záver súboja nahnevaný tréner Dallasu Avery Johnson.

Body: Wade 43, S. O’Neal 18 + 12 doskokov, J. Williams 9, A. Walker 6, Haslem 2 (Posey 10, Payton 8, S. Anderson 4, Mourning 1) - Terry 35, Josh Howard 25 + 10 doskokov, Nowitzki 20, Harris 6, Diop 2 (Dampier a M. Daniels po 5, A. Griffin 2, Van Horn a Mbenga 0), štvrtiny: 24:21, 19:30, 27:20, 23:22 - 8:7, 20 145 divákov

SITA,AP

Futbal-MS:Konjunkcia Marsa so Saturnom prinesie prekvapujúceho víťaza šampionátu