22. apríla 2012

Michal Handzuš v NHL skončil, môže pomôcť na majstrovstvách

Klub St. Louis Blues sa stal po Nashville druhým postupujúcim do semifinále Západnej konferencie zámorskej hokejovej NHL. Blues v sobotu zdolali San Jose na vlastnom ľade 3:1 a celú sériu 1. ...

nhl NEW YORK 22. apríla (WEBNOVINY) - Klub St. Louis Blues sa stal po Nashville druhým postupujúcim do semifinále Západnej konferencie zámorskej hokejovej NHL.

Blues v sobotu zdolali San Jose na vlastnom ľade 3:1 a celú sériu 1. kola play-off vyhrali 4:1. Michal Handzuš zo San Jose by tak mohol posilniť slovenskú reprezentáciu na majstrovstvách sveta 2012.

V sobotu si mečbaly vybojovali víťazstvami hokejisti Washingtonu, Floridy a Ottawy vo Východnej konferencii, v Západnej konferencii nerozhodol o účasti v 2. kole v sérii s Chicagom Phoenix.

Zo Slovákov sa gólovo presadil iba Tomáš Kopecký z Floridy pri výhre 3:0 nad New Jersey.

Rozhodlo záverečných deväť minút

O víťazstve nad Sharks rozhodli St. Louis Blues v tretej tretine v záverečných deviatich minútach. Najskôr sa v rozpätí 45 sekúnd v 52. a 53. min presadili Jamie Langenbrunner a David Perron a otočili z 0:1 na 2:1, v závere do prázdnej bránky pridal poistku Andy McDonald. Brankár Brian Elliott chytil 26 striel hráčov San Jose vrátane štyroch pokusov Michala Handzuša.

"Prvé dve tretiny boli z našej strany frustrujúce, veľmi sme chceli a to nám zväzovalo ruky. Bojovali sme a napokon sa to oplatilo," povedal pre AP útočník Jamie Langenbrunner.

Blues vyhrali sériu play-off prvýkrát od roku 2002. V ich drese opäť chýbal zranený brankár Jaroslav Halák. San Jose v predchádzajúcich dvoch rokoch hralo vždy v konferenčnom finále, tentoraz sa lúčilo už v prvom kole. "Tvrdo sme bojovali, ale St. Louis hralo skvele. Momentálne neprežívame dobré pocity," povedal útočník Sharks Joe Thornton.

Hossovo Chicago rozhodlo v predĺžení

Aj piaty zápas série medzi Phoenixom a Chicagom sa rozhodoval v predĺžení. Tentoraz boli úspešnejší hosťujúci hráči Chicaga, ktorí sa tešili po góle Jonathana Toewsa. Prvýkrát od roku 1951 sa stalo, aby päť duelov jednej série play-off sa rozhodlo až v nadstavenom čase. Pred 61 rokmi sa hralo päť predĺžení vo finále Stanleyho pohára medzi Torontom a Montrealom. Coyotes vedú 3:2 na zápasy. Phoenix nastúpili bez Raffi Torresa, ktorý dostal 25-zápasový dištanc za zranenie Mariána Hossu v treťom súboji.

Chárov Boston a Gáboríkov Rangers balansujú na hrane vypadnutia

Na pokraji vyradenia je obhajca Stanleyho pohára z Bostonu, ktorý prehral doma s Washington 3:4. Capitals vedú v sérii 3:2. Bruins síce dokázali v zápase dvakrát vyrovnať nepriaznivý vývoj (0:2, 2:3), ale v 59. min definitívne rozhodol o výhre hostí Troy Brouwer. Kapitán Bostonu Zdeno Chára odohral 27 minút a mal 3 strely. "Každý vie, že získať štvrté víťazstvo v sérii je veľmi náročné. My sa oň pokúsime, budeme aj naďalej hrať našu hru, ktorá nám pomohla už k trom výhram," povedal brankár Capitals Braden Holtby.

Vyradeniu už v najbližšom zápase čelí aj najlepší tím Východnej konferencie New York Rangers. V domácom prostredí Marián Gáborík a spol. prehrali s Ottawou 0:2, brankár Senators Craig Anderson kryl 41 striel. V prvej tretine sa presadil jeho spoluhráč Jason Spezza, ktorý pridal aj poistku do prázdnej bránky. "Madison Square Garden je úžasná hala, plná veľkých mien a histórie. Keď kráčate jej chodbami, hovoríte si, že aj vy musíte byť tak dobrý. Nemôžu to byť len slová, ale aj skutky. Myslím, že dnes sa nám to podarilo," uviedol Anderson.

Tomáš Kopecký sa blysol gólom

Prvý presný zásah v drese Floridy v play-off strelil Tomáš Kopecký a Panthers po výhre 3:0 vedú v sérii nad New Jersey 3:2. Florida naposledy vyhrala celú sériu play-off v roku 1996, keď sa "prebila" až do záverečného boja o Stanleyho pohár.

"Je to veľmi dôležité víťazstvo. Musím však povedať, že ďalší zápas bude ešte vážnejší a možno najdôležitejší v celom play-off," uviedol brankár Panthers Jose Theodore, ktorý mal 30 úspešných zákrokov a dosiahol druhú nulu v play-off.

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

St. Louis - San Jose 3:1 (0:0, 0:1, 3:0) - konečný stav série: 4:1, St. Louis postúpilo do 2. kola
Góly: 52. Langenbrunner (Nichol, Sobotka), 53. Perron (Pietrangelo, Oshie), 60. A. McDonald (Berglund) - 40. J. Thornton (Winnik, T. Mitchell)

Phoenix - Chicago 1:2 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1) - stav série: 3:2
Góly: 23. Brule (Pouliot, M. Smith) - 50. Leddy (Frolík, Saad), 63. Toews (Stalberg)

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Boston - Washington 3:4 (0:0, 2:2, 1:2) - stav série: 2:3
Góly: 38. Seidenberg (Lucic, Krejčí), 38. Marchand (Peverley, Boychuk), 49. Boychuk (Seidenberg, Marchand) - 32. Siomin (Wideman, Johansson), 35. Beagle, 44. Knuble (J. Ward, Erskine), 59. Brouwer (Carlson)

Florida - New Jersey 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) - stav série: 3:2
Góly: 24. Versteeg (Weiss, B. Campbell), 54. Upshall (Versteeg, Matthias), 60. T. KOPECKÝ

New York Rangers - Ottawa 0:2 (0:1, 0:0, 0:1) - stav série: 2:3
Góly: 10. Spezza (Stone, Kuba), 60. Spezza (Konopka)