Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. septembra 2014

Michal Hvorecký: „Som šťastný, že môžem žiť a pracovať s knihami“



Je mladý, úspešný a jeho knihy vychádzajú nie len v slovenčine.



Zdieľať
Michal Hvorecký: „Som šťastný, že môžem žiť a pracovať s knihami“


Michal Hvorecký získal za svoju prácu niekoľko autorských štipendií a ocenení ako napríklad Medzinárodnú novinársku cenu v Berlíne a tiež Cenu Nadácie Tatra Banky za umenie – Mladý tvorca.
S ľahkosťou sa mu podarilo preraziť aj v zahraničí zásluhou čoho
patria jeho knihy mimo Slovenska k tým najprekladanejším. Vychádzajú v nemčine, taliančine, češtine, poľštine a v bulharčine. Vďaka veľkému úspechu sa spisovateľ zúčastní aj na festivale Dni slovenskej literatúry, ktorý sa bude konať od 15. - 19. októbra 2014 na rôznych miestach v bratislavskom centre mesta.
 
1.      Aký je váš postoj k festivalu Dni slovenskej literatúry? Myslíte si, že je dostatok takýchto projektov na Slovensku? Prečo ste sa rozhodli byť jeho súčasťou?
Na festival som predovšetkým zvedavý. Je to prvý ročník. V rámci programu pripravím iba jeden večer venovaný Egonovi Bondymu. Takú ponuku som skutočne nemohol odmietnuť. V princípe vítam každú aktivitu na podporu čítania a písania.
2.      Prečo ste sa rozhodli písať? Pamätáte si ešte na ten prvý moment, kedy ste zistili, že chcete byt spisovateľom? Je niekto kto vás k tomu motivoval? Možno nejaký literárny vzor?
Túžil som rozprávať príbehy. Vyjadriť sa slovom. Iste to súvisí aj s rodinou, z ktorej pochádzam. Môj otec a starý otec písali knihy, hlavne odborné, jeden o ekonomike a druhý o informatike, obaja boli profesori, pôsobili v akademickom prostredí. Odjakživa ma lákalo literárne rozprávanie, takže som bol v rodine čiernou ovcou. Začal som písať raz v noci v pätnástich a odvtedy som neprestal.
3.      Dá sa podľa vás naučiť písať, byť dobrým spisovateľom?
Písanie sa len tak ľahko naučiť nedá, ale som hlboko presvedčený o tom, že v remesle písania sa dá zlepšovať. Myslím si, že tak dvadsať percent je talent a zvyšok najmä remeslo. Ale práve ten talent často rozhodne, či je výsledkom naozaj dobrá kniha.
4.      Sledujete aj ostatných súčasných slovenských autorov? Ak áno, ktorého tvorba sa vám páči?
Rád čítam slovenskú literatúru, starú aj novú. Mimoriadne rád mám Janu Juráňovú, Mareka Vadasa, Pavla Vilikovského, Irenu Brežnú alebo eseje Michaely Jurovskej.
 
 
5.      Ako vyzerá v súčasnosti váš bežný deň? Je na ňom niečo, čo by ste chceli v budúcnosti zmeniť?
Vediem knižnicu v Goetheho inštitúte, organizujem tam aj podujatia s literatúrou a podporu umeleckého prekladu. Píšem vlastne iba vo voľnom čase. Mojím snom je živiť sa raz literatúrou, ale som realista - asi sa mi to nesplní. Som šťastný, že môžem žiť a pracovať s knihami.
 
Michal Hvorecký pochádza z Bratislavy a vyštudoval estetiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Slovenský autor zastupujúci mladú generáciu má na svojom  konte zbierky poviedok Silný pocit čistoty (1998), Lovci & zberači (2001), Pastiersky list (2008) a Naum (2012) a taktiež romány ku ktorým patrí Posledný hit (2003), Plyš (2005), Eskorta (2007), Dunaj v Amerike (2010) a Spamäti (2013). Taktiež napísal aj jednu divadelnú hru s názvom Slovenský inštitút, jedna komédia.

Pozvánka na festival Dni slovenskej literatúry 2014

 
Autor: Roberta Gregorová

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rozhovor: Čas má v divadle, ale aj v živote mnoho podôb (17. 9. 2014)
 Pozor, dobrý pes! (20. 6. 2014)
 Rozhovor: Prekonať seba samého aj napriek znevýhodneniu nie je nemožné (15. 5. 2014)
 Rozhovor: Divadlo Astorka zajtra na Novej dráme s Kométou (13. 5. 2014)
 Rozhovor: Generácia MY predkladá problém závislosti, no aj vieru v to, že sa dá aj inak (7. 5. 2014)
 Rozhovor: Niekedy stačí vhodný spôsob, kľúčová téma a umenie sa stáva účinným... (28. 3. 2014)
 Rozhovor: Festival českého divadla v Štúdiu L+S navštívilo 1600 divákov (23. 11. 2013)
 Rozhovor: Šancu tu dostávajú nielen skupiny, ale aj jednotlivci (6. 11. 2013)
 Rozhovor: Nielen história, ale najmä súčasnosť patrí českému divadlu v Štúdiu L+S (2. 11. 2013)
 Rozhovor: Adrienu Bartošovú determinuje kvalitná hudba s výpovednou hodnotou (27. 10. 2013)



nasledujúci článok >>
Bardotová: Stará budem, keď nedostanem muža, po ktorom zatúžim
<< predchádzajúci článok
Video: Palo Hammel, Robo Grigorov, Kamila Magálová, či Milan Kňažko prišli na krst novej knihy Kamila Peteraja Milujte sa s láskou.