Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. októbra 2014

Mikolášik chváli Barrosovu EK za odvahu, pred Junckerom je veľa výziev



Odchádzajúcu Európsku komisiu treba pochváliť za kroky na zvládnutie krízy. Nová exekutíva EÚ bude mať ťažkú úlohu, aby ...



Zdieľať
Foto: Kancelária poslanca Európskeho parlamentu Miroslava Mikolášika
Štrasburg. 22. októbra (TASR) - Odchádzajúcu Európsku komisiu treba pochváliť za kroky na zvládnutie krízy. Nová exekutíva EÚ bude mať ťažkú úlohu, aby zvládla náročné výzvy, ktoré pred ňou stoja. Uviedol slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH) po dnešnom hlasovaní Európskeho parlamentu (EP) o novej Európskej komisii (EK) pod vedením Jeana-Clauda Junckera.


Mikolášik v rozhovore pre TASR vyjadril absolutórium pre kabinet Josého Manuela Barrosa za to, čo jeho EK dokázala v čase finančnej a ekonomickej krízy. Poslanec pripomenul, že odchádzajúca EK to zvládla dobre, aj keď sa mnohé veci riešili za pochodu a prijímali sa nové finančné a pôžičkové nástroje na záchranu potápajúcich sa ekonomík členských štátov.

Mikolášik spresnil, že únia dokázala pomôcť Grécku v najhoršom období, že sa pred kolapsom zachránilo Španielsko, pomoc dostalo Írsko a nepotvrdili sa obavy o finančnom zachraňovaní Slovinska. Dokonca sa Barrosovej EK podarilo zachrániť euro ako spoločnú európsku menu, ktorá ani pod tlakom krízy nedevalvovala voči iným zahraničným menám.

"Je to úžasná istota pre občanov EÚ, že komisia, kontrolovaná Európskym parlamentom, dokáže prijímať účinné opatrenia aj v čase nepohody a krízy," skonštatoval Mikolášik.

Nová EK pod vedením Junckera bude mať podľa neho ťažkú úlohu. Nový šéf EK musel vytvoriť tím z kandidátov národných vlád, ktorí sú rôznej kvality a hodnoty, čo sa podľa Mikolášika ukázalo počas procesu híringov v europarlamente.

Slovenský europoslanec zdôraznil, že Juncker bude musieť stabilizovať zamestnanosť v EÚ, najmä u mladých ľudí, bude musieť vytvárať nové pracovné príležitosti a snažiť sa zamedziť presun ďalších ľudí a rodín do pásma chudoby.

"Lebo aj v Európe je značné percento obyvateľstva pod hranicou chudoby, čo je neprípustné," uviedol Mikolášik.

Nová EK bude musieť čeliť novým výzvam aj pri ochrane životného prostredia či v oblasti nových liečiv, lebo antibiotiká sa stávajú neúčinnými a dochádza k zbytočným stratám na životoch. Zdravotníctvo je síce v národných kompetenciách členských štátov, ale prispieť k tejto otázke bude musieť aj Európska únia.

Ďalšie veci, ktoré musí nová EK zohľadniť, sa podľa Mikolášika týkajú posilnenia vnútorného trhu, ale aj konkrétnych hrozieb, ktoré predstavuje nelegálna migrácia či bezpečnostných hrozieb prichádzajúcich z Iraku a Sýrie, kde narastá nenávisť na náboženskej báze a kde samozvaný kalifát mučí a zabíja kresťanov.

"Aj k týmto otázkam sa bude musieť Junckerova komisia postaviť a účinne používať ekonomické páky, aby to prestalo. Nesmie bočiť keď sa jedná o bezpečnostné otázky," upozornil Mikolášik.

V ekonomickej oblasti by si želal, aby sa Európska komisia opäť stala hnacím motorom Európy. V tejto súvislosti sa však musí Francúzsko ekonomicky spamätať, aby nabehol francúzsko-nemecký motor, z ktorého teraz nie je ani "dvojtakt".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Slovensku rastie počet detí s akútnou leukémiou
<< predchádzajúci článok
Opozícia sa podľa Smeru málo snaží o kandidáta na šéfa NKÚ