Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. septembra 2013

Mimoriadna schôdza pokračuje, opozícia premiéra odvoláva vyše 16 hodín



Mimoriadna schôdza Národnej rady SR venovaná pokusu opozície o vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD) od 19. hodiny pokračuje. Pred prvým ...



Zdieľať
NR SR Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 18. septembra (TASR) – Mimoriadna schôdza Národnej rady SR venovaná pokusu opozície o vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD) od 19. hodiny pokračuje. Pred prvým prerušením zasadnutia poslanci rečnili 16 hodín. Samotné hlasovanie je zatiaľ v nedohľadne.


Rokovanie začalo v utorok (17.9.) o 15. hodine a prerušili ho dnes ráno o 7. hodine. Do rozpravy je ešte písomne prihlásených 16 poslancov, následne bude možnosť prihlásiť sa ústne. Štefan Kuffa (OĽaNO) v úvode cez procedurálny návrh žiadal odložiť dnešné nočné rokovanie na ráno, ale neuspel.

Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) sa zase dožadoval prítomnosti členov vlády. "Je to potupenie parlamentnej demokracie. Žiadam vás, aby ste zabezpečili účasť vlády. Kým sa nedostaví aspoň premiér, navrhujem, aby sme prerušili rokovanie," povedal. Ani tento návrh neprešiel.

Ešte minulý týždeň piatok (13.9.) sa podpísalo 56 poslancov KDH, Mosta-Híd, SDKÚ-DS, SaS, OĽaNO aj strany Nová väčšina – Dohoda pod návrh na zvolanie takejto schôdze. Ich rozhorčenie vyvolala informácia, že podklady vládneho materiálu o získaní zvyšného 49-% podielu v materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) údajne pripravovala finančná skupina J&T.

Dôkazom má byť vládny materiál, v ktorého hlavičke sa nachádza meno firmy J&T Investment Advisors. Menšinový podiel v SPP získa štát od českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorého spoluvlastníkom je aj skupina J&T. Opozícia to vníma ako dôkaz, že štát neriadi vláda, ale finančné skupiny. Kabinetu vyčíta tiež nevýhodnosť obchodu, kedy štát podľa nich zbytočne preberá stratovú a zadlženú spoločnosť.

Zmienku o J&T vo vládnom materiáli Fico cez víkend vysvetľoval tým, že dokument vznikal pri bežnej komunikácii dvoch akcionárov SPP, čo považuje za "úplne normálne".

"Dnes je 49-% akcionárom v SPP spoločnosť EPH a všetci vieme, že EPH je spojená s J&T. Ale čo my s tým máme? My sme EPH nepredali nič, to boli Francúzi a Nemci, ktorí predali svoj podiel," argumentoval premiér v televízii TA3. Ak niekto môže za vstup finančných skupín do SPP, tak je to podľa neho súčasná pravicová opozícia, ktorá v minulosti umožnila privatizáciu plynární.

Podľa predsedu vlády v celom aktuálnom spore ide len o ceny plynu a rozdielny prístup k ich regulácii. "Na jednej strane je Smer-SD, ktorý chce stabilné ceny pre domácnosti, na druhej strane zdivočelá opozícia, ktorá chce zvyšovať ceny plynu pre domácnosti. O tomto je celá schôdza," dodal premiér.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pentagón preverí bezpečnosť amerických základní v celom svete
<< predchádzajúci článok
Air France plánuje zrušiť ďalších 2800 pracovných miest