Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. marca 2017

Ministri Japonska a Ruska rokujú o bezpečnosti i územnom sporeSergej Lavrov a Fumio Kišida.Zdieľať
Sergej Lavrov a Fumio Kišida. Foto: TASR/AP
Tokio 20. marca (TASR) - Ministri zahraničných vecí a obrany Japonska a Ruska sa stretli dnes v Tokiu na prvom spoločnom rokovaní za posledné viac ako tri roky, pričom sa majú vo výraznej miere zaoberať regionálnou bezpečnosťou, najmä pokiaľ ide o prístup k Severnej Kórei, ktorá pokračuje vo svojom jadrovom a raketovom programe.


Obe strany tiež vyjadrili nádej, že dokážu pokročiť v riešení územného sporu, ktorý im už desiatky rokov bráni uzavrieť mierovú dohodu. Jednou z tém je totiž možnosť spoločného rozvíjania rybolovu, turizmu a ďalších oblastí dôležitých pre Kurilské ostrovy, ktorých časť si nárokujú obe krajiny. Neočakáva sa však, že by dnešné rokovania priniesli akýkoľvek prelomový výsledok.

Šéf japonskej diplomacie Fumio Kišida povedal, že chce "rýchlym spôsobom" postupovať smerom k mierovej dohode s Ruskom a dosiahnuť pokrok obzvlášť v spoločnom ekonomickom rozvoji. Jeho ruský rezortný partner Sergej Lavrov s jeho slovami súhlasil a vyjadril presvedčenie, že tento spoločný rozvoj bude "dôležitým krokom k vytvoreniu vhodného prostredia" pre mierovú dohodu.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí pred stretnutím v Tokiu vyhlásilo, že na ňom nastolí aj otázku plánovaného nasadenia nového amerického protiraketového systému v Južnej Kórei, proti čomu sa stavia rovnako tak Rusko, ako aj Čína. Medzi ďalšími bodmi programu má byť spoločné úsilie v boji proti terorizmu a obchodovaniu s drogami.

Japonsko chce zase vyjadriť svoje obavy a žiadať vysvetlenie od Ruska v súvislosti s rozmiestnením protilodných rakiet na jednom z Kurilských ostrovov a ďalšími vojenskými aktivitami v tomto regióne.

Japonskí a ruskí ministri rokovali vo formáte "dva plus dva" naposledy v novembri 2013, na čo sa tento dialóg prerušil vzhľadom na skutočnosť, že Tokio sa pripojilo k sankciám voči Moskve za anexiu Krymu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dokumenty predložené kongresmanom nepotvrdzujú odpočúvanie Trumpa
<< predchádzajúci článok
Poriadkové sily v Paríži rozohnali protest proti policajnej brutalite

Ministri Japonska a Ruska rokujú o bezpečnosti i územnom spore - diskusné fórum čitateľov