Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. októbra 2007

Minútou ticha si uctili obete Černovskej tragédie



Černovská tragédia v roku 1907, ktorá si v súvislosti s vysviackou kostola po streľbe žandárov do davu ľudí vyžiadala 15 obetí, niekoľko desiatok zranených a mnoho perzekvovaných, vystúpila ...



Zdieľať

ČERNOVÁ 27. októbra (WEBNOVINY) - Černovská tragédia v roku 1907, ktorá si v súvislosti s vysviackou kostola po streľbe žandárov do davu ľudí vyžiadala 15 obetí, niekoľko desiatok zranených a mnoho perzekvovaných, vystúpila pred zrak európskej a svetovej verejnosti. Pri príležitosti otvorenia pietnej spomienky 100. výročia Černovskej tragédie to dnes po minúte ticha v ružomberskej mestskej časti Černová pred vyše 1000 ľuďmi povedal prezident SR Ivan Gašparovič.

"Táto veľká tragédia by sa mala napriek rozporným diskusiám historikov, politikov a predstaviteľov cirkví, stať naším spojivom," zdôraznil prezident. Nevinná krv obetí podľa neho poukázala pred verejnosťou na krutosť maďarizačnej politiky v Uhorsku a obrátila pozornosť na "najintenzívnejšie stíhaného väzňa svedomia - Andreja Hlinku".

Masakra v Černovej v období rokov 1907 až 1908 nebola ojedinelou, pripomenul Gašparovič, ktorého príhovor niekoľkokrát prerušil potlesk prítomných. Surový zásah moci sa nevyhol ani obyvateľom obce Lúčky, Podolia, Zohoru na Záhorí, Myjavy či slovenskej Kovačice, uviedol. Tragédiu by preto občania mali vnímať ako spomienku na všeobecný útlak slovenského obyvateľstva v mnohonárodnom Uhorsku.

Podľa Gašparoviča máme dnes o tragédii v Černovej dosť dostupných materiálov. "Nikto fakty o nej nespochybňuje. Paradoxne však podaktorí spochybňujú osobnosť, ktorá sa s nimi, v pozitívnom zmysle, spája," uviedol prezident na adresu Andreja Hlinku. Oddeliť fakty od zahmlievajúcich poloprávd a účelových interpretácií o jeho osobe je podľa hlavy štátu úlohou pre historikov.

Hlinka spolu s Martinom Rázusom hlboko zasiahol do politického vedomia slovenského národa, vyhlásil Gašparovič. Spolu s ďalšími generáciami politikov a vlastencov, ktorí prišli po nich, sa podľa neho stali živým písmom našej ústavy, ktorej 15. výročie prijatia sme slávili na začiatku septembra. "Táto kontinuita sa stala východiskovou ideou nášho suverénneho štátu," povedal.

Pamiatku obetí si dnes prezident spolu s primátorom Ružomberka Michalom Slašťanom a správcom farnosti v Černovej Jozefom Trstenským uctili položením venca na cintoríne pri Pamätníku černovských martýrov, ktorý bol postavený Slovenskou ligou amerických Slovákov pri príležitosti 25. výročia černovskej masakry. Na pomníku, ktorý odhalili v roku 1932, je vyrytých 15 mien obetí Černovskej tragédie.

Pri príležitosti pietnej spomienky dnes v Černovej pred kostolom Ružencovej Panny Márie posvätili nový 9-metrový drevený kríž s eucharistickými výjavmi. Je to dar od občanov z Detvy a celého Podpoľania. Súčasťou spomienky bolo tiež uvedenie novej rytiny a známky Settona Watsona v nominálnej hodnote 24 korún od akademického maliara Ivana Schurmanna, celoslovenské stretnutie filatelistov, výmenná burza a otvorenie novej expozície Andreja Hlinku v Liptovskom múzeu v Ružomberku.

Program spomienky dnes pokračuje svätou omšou, kladením vencov k Pamätníku černovských martýrov na cintoríne, ktorý už od skorého rána navštevujú väčšie i menšie skupiny a jednotlivci so zástavami a fotografiami A. Hlinku. Otvorená je tiež expozícia v dome Andreja Hlinku, v ktorom pribudla nová 1,8 metra vysoká vosková figurína tohto kňaza a ďalšie nové predmety. Dnes podvečer bude v Kultúrnom dome slávnostná akadémia za účasti premiéra SR Roberta Fica.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cuper vystúpil na horu, Lexovi sa to nepodarilo
<< predchádzajúci článok
Počet návštevníkov v Bratislave sa zvýšil o 4 percentá