24. apríla 2014

Mladí Slováci prehrali s USA, na turnaji skončili na 8. mieste

Gól v Slovenskej sieti

Gól v Slovenskej sieti Foto: IIHF.com
Lappeeranta 24. apríla (TASR) - Slovenskí hokejisti skončili svoje účinkovanie na MS hráčov do 18 rokov. Vo štvrtkovom štvrťfinále nestačili na rovesníkov USA, ktorí nepripustili prekvapenie a v zápase triumfovali presvedčivo 6:2. Slováci tak obsadili na šampionáte konečnú ôsmu priečku, Američania sa v semifinále stretnú s víťazom severoeurópskeho derby medzi Fínskom a Švédskom.

Víťaz základnej B-skupiny dominoval na ľade už od prvých sekúnd. Prvú tretinu nevyhral len pri pohľade na skóre 3:0, ale aj v početnosti streľby. V tej prevýšili Američania Slovákov v pomere 20:0 a suverénne kráčali za postupom do semifinále. Do druhého dejstva sa postavil namiesto Tomeka do bránky Húska, no už po štyroch minútach kapituloval aj on a USA viedlo 4:0.

Záverečná tretina priniesla ešte dva góly na oboch stranách. Najskôr sa Ferleťákovi podarilo skorigovať, následne sa však druhý raz v stretnutí presadil MacLeod a po ňom upravil Stevens už na 6:1. Bodku za zápasom dal štyri minúty pred koncom Halama.

Slováci absolútne nezvládli vstup do stretnutia a už po 54 sekundách prehrávali, keď Tomeka prekvapil Eichel. V 4. minúte lovil slovenský brankár puk zo siete druhýkrát, v presilovke ho prestrelil MacLeod. Hernú prevahu potvrdili Američania ďalším presným zásahom o deväť minút neskôr, no Hitchcock umiestnil puk za bránkovú čiaru korčuľou a rozhodcovia gól pre úmysel neuznali. V 18. minúte si však reprezentanti USA všetko vynahradili a nezvládnuté prvé dejstvo zo strany Slovákov podčiarkol gólom na 3:0 Bjork. Jasnou rečou hovorili po prvej tretine aj štatistiky, na strely ju vyhrali Američania 20:0.

Tempo hry aj v ďalšom priebehu diktoval zámorský výber, ktorý zásluhou Matthewsa viedol od 24. minúty už 4:0. Brankár Nedeljkovic musel prvýkrát zasahovať až o tri minúty neskôr, autorom úvodného streleckého pokusu zverencov Antona Bartánusa bol Matej Paločko.

Slovenskí reprezentanti sa dočkali gólu napokon v 47. minúte, keď sa puk odrazil na hokejku Kristiána Ferleťáka a ten nedal Nedeljkovicovi šancu. Američania však odpovedali rovnakou kartou už o 73 sekúnd neskôr, strela MacLeoda sa nešťastne odrazila za Húskov chrbát. V 53. minúte zvýšil Stevens už na rozdiel piatich gólov, no konečné skóre na 6:2 stanovil o tri minúty neskôr Marco Halama.

MS hráčov do 18 rokov

štvrťfinále

USA - Slovensko 6:2 (3:0, 1:0, 2:2)

Góly: 1. Eichel, 4. MacLeod, 18. Bjork, 24. Matthews, 49. MacLeod, 53. Stevens - 47. Ferleťák, 56. Halama. Rozhodovali: Schukies (Nem.), Sergejev (Rus.) - Lazarev (Rus.), Ponomarjow (Nem.), vylúčení: 7:8, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, zmeny: 21. Húska za Tomeka (SR)

USA: Nedeljkovic – Dougherty, Fortunato, Glover, Belpedio, Collins, Hanifin, MacLeod – Tuch, Eichel, Milano – Bjork, Larkin, Hitchcock – Matthews, Connor, Gersich – Wegwerth, Stevens, Fiegl.

Slovensko: Tomek (21. Húska) – Maier, Černák, Moravčík, Jaroš, Romančík, Meliško, Grman, Koch – Paločko, Sukeľ, Milý – Hrušík, Halama, Ferleťák – Pospíšil, Bondra, Valent – Petráš, Klenko, Tatár.