04. augusta 2006

Moravcová na motýlkarskej stovke na ME v Budapešti strieborná

Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová získala v piatkovom finále na 100 m motýlik na majstrovstvách Európy v plaveckých športoch v budapeštianskom päťdesiatmetrovom bazéne Alfréda ...

BUDAPEŠŤ 4. augusta (WEBNOVINY) - Slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová získala v piatkovom finále na 100 m motýlik na majstrovstvách Európy v plaveckých športoch v budapeštianskom päťdesiatmetrovom bazéne Alfréda Hajósa striebornú medailu. Šesťnásobná najlepšia športovkyňa Slovenska dosiahla čas 58,98, ktorý bol o 63 stotín sekundy pomalší ako výkon najrýchlejšej Holanďanky Inge Dekkerovej (58,35). Moravcovej strieborný výkon je jej najlepším tohtosezónnym časom, za čo si z Budapešti odnesie 14. medailu z dlhého bazéna a 66. celkove z vrcholových podujatí. Odchovankyňa piešťanského plávania odsunula na tretiu priečku Bielorusku plávajúcu už dávnejšie vo farbách Francúzska Alenu Popčankovú, ktorá stratila na slovenskú jednotku osem stotín sekundy (59,06). Tridsaťročná Slovenka získala vo svojej najúspešnejšej disciplíne štvrté striebro na európskom šampionáte a celkovo ide o jubilejnú desiatu striebornú medailu z majstrovstiev Európy v dlhom bazéne, v ktorom má bilanciu tri zlaté, desať strieborných a jednu bronzovú medaila. “Spokojná,“ vyhŕklo z Moravcovej už s medailou na krku. “Po doplávaní sa mi veľmi nechcelo otočiť na tabuľu. V bazéne som umierala, zvierala som vodu a v posledných piatich metroch to bol v mojom podaní čistý kameň. Záverečná dvadsaťpäťka bol boj o prežitie. Ako prvé som videla plavkyne na štvrtom a piatom mieste. Verila som, že šiesta a horšie byť nemôžem,“ pokračovala zlatá medailistka na motýľkarskej stovke z uplynulých troch európskych šampionátov, ktorá k priebehu pretekov doplnila: “Sústredila som na najmä na svoj výkon. Počas pretekov som vnímala iba dve súperky veľa seba. Dopredu sa tlačila maďarská dvojstovkárka, od ktorej sa dal čakať dobrý záver. Dekkerová má rýchlosť a navyše si celkom dobre rozložila sily. Podstatné bolo ako to zvládne psychicky. Ja osobne som dávala väčšie šance Popčankovej. Motýlik je vždy ťažký, ale tento bol asi jeden z najťažších. V úvode som musela viac pritlačiť napriek tomu, že som počítala, že v závere mi môžu celkom odísť sily. Potrebovala som sa však udržať s najlepšími. Stratégia bola zvolená dobre. V danej chvíli som nemohla urobiť nič iné. Vo finiši išlo o to, kto vydrží.“ Moravcová už pred štartom nepočítala s obhajobou zlata z Madridu: “Je vidieť, že na motýliku sa tento rok trápim. Nie je to ako v minulosti.“ Tridsaťročná Slovenka patrí už trinásť rokov medzi absolútnu európsku špičku, čo je v plaveckom športe ojedinelým zjavom. Práve toľko uplynulo od zisku Moravcovej vôbec prvého cenného kovu medzi dospelými. “Mojim cieľom bolo odísť z Budapešti aspoň s jednou medailou. Navyše pravdepodobne budem najstaršou medailistkou šampionátu. Konkurovať mi môže iba jedna tridsaťtriročná Talianka, ale tá nepatrí medzi medailové kandidátky a veľa starších tu už nie je,“ dodala Moravcová.

V raňajších rozplavbách sa na 200 m voľným spôsobom predstavila Lívia Bizubová, ktorá obsadila 41. miesto. Mladá odchovankyňa trenčianskeho plávania stratila na semifinálovú šestnástku zásluhou výkonu 2:07,54 takmer štyri sekundy. Záverečnou disciplínou Bizubovej bude sobotná krauliarska päťdesiatka.