Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

26. júla 2014

Mottom zamyslite sa znova poukazuje WHO na problematiku hepatitíd



Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pri príležitosti Svetového dňa hepatitídy, ktorá pripadá na 28. júla, v jeho téme zdôraznila: "Zamyslite sa ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Ženeva/Brusel/Montreal/Bratislava 26. júla (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pri príležitosti Svetového dňa hepatitídy, ktorá pripadá na 28. júla, v jeho téme zdôraznila: "Zamyslite sa znova". WHO chce počas tohto dňa upriamiť pozornosť na problematiku vírusovej hepatitídy a choroby i následky, ktoré vyvoláva. Vírusová hepatitída postihuje na celom svete milióny osôb a zomiera na ňu ročne 1,4 milióna ľudí.


Svetový deň hepatitídy sa prvýkrát v termíne 28. júla začal pripomínať v roku 2011. Do roku 2010 pripadal na 19. mája a v tom termíne sa oslavoval od roku 2008. O zmene termínu sa dohodli delegáti Svetovej aliancie hepatitídy (WHA) na svojom zhromaždení v máji 2010.

Hepatitída je zápal pečene, ktorý zapríčiňuje najčastejšie vírusová infekcia. Existuje päť typov vírusovej hepatitídy, informuje WHO na svojej webovej stránke, a sú označené písmenami: A, B, C, D a E.

Svetová aliancia hepatitídy (WHA), založená pri príležitosti prvého Svetového dňa hepatitídy 19. mája 2008, poukazuje, že vírusová hepatitída nepozná hranice a všetci pacienti by mali mať rovnaké podmienky na liečbu. Súčasne zdôrazňuje, že vírusová hepatitída je epidémia prítomná všade na svete, predstavuje vážny problém verejného zdravotníctva.

V roku 2008 WHA vyzvala vlády krajín na celom svete, aby zvýšili úsilie zamerané na prevenciu, diagnostiku aj liečbu ľudí s chronickou formou vírusovej hepatitídy B a C.

WHA sa obrátila na jednotlivé vlády, aby sa pripojili k iniciatíve "12 požiadaviek k roku 2012": v nej žiadala, aby sa vlády zaviazali uskutočniť 12 nevyhnutných racionálnych krokov a opatrení v oblasti politiky verejného zdravotníctva. Do roku 2012 mali podstatne prispieť k zlepšeniu súčasnej situácie. WHA si zriadila sídlo v Ženeve. Hlavným cieľom WHA je zlepšiť osud miliónov pacientov s hepatitídou B a C.

O závažnom zdravotníckom probléme, vírusových hepatitídach, odborníci informovali 30. júna tohto roku na tlačovej konferencii v Bratislave pri príležitosti Svetového dňa hepatitídy. Ivan Schréter z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice a Lekárskej fakulty UPJŠ konštatoval, že na Slovensku prevláda výskyt hepatitíd A, B a C. Výskyt hepatitídy D zistený nebol.

V roku 2013 malo na Slovensku vírusovú hepatitídu A 204 osôb. Podľa realizovaných epidemiologických štúdií na Slovensku je chronicky infikovaných vírusom hepatitídy C asi 35.000 osôb. Medzi rizikové skupiny patria príjemcovia krvi a krvných derivátov, drogovo závislé osoby, osoby s piercingom a pod.

Slovensko ako jedna z prvých krajín na svete už v roku 1994 uznalo existenciu samostatného medicínskeho odboru - hepatológia - a následne sa mu podarilo vybudovať funkčnú sieť liečebno-preventívnej starostlivosti o pacientov s chronickými chorobami pečene.

Vírusová hepatitída je zápalové ochorenie pečene, pri ktorom dochádza následkom vírusovej infekcie k poškodeniu alebo až zániku buniek pečene.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pozorovateľov OBSE na Ukrajine budú podporovať bezpilotné lietadlá
<< predchádzajúci článok
Predaj diaľničných nálepiek medziročne vzrástol