Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

05. apríla 2015

Mravce dokážu spolupracovať pri prieskume terénu aj v beztiažovom stave, hoci ich efektivita je slabšia.



Jednou z ťažkostí mravcov vo vesmíre bolo to, že pre slabú gravitáciu odpadávali z povrchu a následne poletovali od troch do ôsmich sekúnd vo vzduchoprázdne.



Zdieľať
Mravce dokážu spolupracovať pri prieskume terénu aj v beztiažovom stave, hoci ich efektivita je slabšia.

 

Mravce dokážu spolupracovať pri prieskume terénu aj v beztiažovom stave, hoci ich efektivita je slabšia. Ukázal to výskum, ktorý sa uskutočnil na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Výsledky bádania zverejnili vedci v časopise Frontiers in Ecology and Evolution.


Podobné testy robili aj na Zemi

Astronauti vyviezli v januári minulého roka na ISS osem kolónií po 80 mravcoch. Umiestnili ich v priehľadných kontajneroch, pričom v každej sa nachádzalo hniezdo, kde mravce žili. Počas testovania postupne otvárali hmyzu nové časti kontajnerov, čím sa teritórium zväčšovalo.

"Plán spočíval v tom, že mravce mali urobiť prieskum malej plochy. A potom sme im dali viac priestoru a sledovali, čo sa stane, keď rovnaký počet mravcov má preskúmať väčší priestor," vysvetlila Deborah Gordon zo Stanford University.

"Netušili sme, čo urobia. Nevedeli sme, či vôbec budú vedieť urobiť prieskum terénu," doplnila o teste v nezvyčajných podmienkach. Podobné testy pritom vedci vykonali aj na Zemi. V prostredí bežnej gravitácie drobný hmyz po poskytnutí nového priestoru upravil svoje cestičky, a tak zabral väčšiu plochu.


Mravce sa vynašli aj pri slabej gravitácii

Vo vesmíre sa o to pokúšal tiež. Pre slabú gravitáciu však mravce neboli také úspešné. "Mravcom sa v mikrogravitácii nevodilo tak dobre. Myslím, že sčasti je to preto, že sa snažili udržať na povrchu, čo ich spomaľovalo, a tak ani nemali šancu prejsť plochu dôkladne," povedala Gordon.

Jednou z ďalších ťažkostí, s ktorou sa mravce vo vesmíre stretávali, bolo to, že pre slabú gravitáciu odpadávali z povrchu a následne poletovali od troch do ôsmich sekúnd vo vzduchoprázdne. "Nemyslím, že je ľahké získať prehľad o teréne, keď desať percent mravcov sa vznáša naokolo, a tak nedokážu reagovať s ostatnými," uviedla Gordon.

Ako však vedkyňa prezradila, mravce preukázali pozoruhodnú schopnosť vyrovnať sa s tou nevýhodou. "Niekedy sa zachytili o iného mravca a zliezli po ňom na povrch. A niekedy sa im nejakým spôsobom podarilo priraziť k pevnému povrchu," priblížila.


Podľa mravcov vytvoria algoritmy pre roboty

Vedci sledujú mravce pri spolupráci, aby podľa ich správania mohli vytvoriť algoritmy pre skupiny robotov. Výskum vo vesmíre pritom sledoval správanie hmyzu v novom prostredí, na ktoré sa nemohol pripraviť.

"Ich schopnosť vykonať kolektívny prieskum v mikrogravitácii nemala dostatok času na vyvinutie," vysvetlila výskumníčka, ktorá so svojim tímom vytvorila webstránku, na ktorej nabáda školy, aby sa venovali podobnému výskumu a podelili sa so svojimi objavmi. "Dúfame, že deti na celom svete si vyskúšajú tento experiment s čo najviac druhmi mravcov," povedala Gordon.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Britskí vedci použili proti stafylokokom stredoveký recept
<< predchádzajúci článok
Najväčší a najvýkonnejší urýchľovač častíc je opäť v prevádzke