Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. decembra 2006

MŠ SR prijme nových úradníkovMinisterstvo školstva (MŠ) plánuje zamestnať 250 ľudí v agentúre, ktorá bude mať na starosti eurofondy. Takýto počet zamestnancov by mal pracovať na úrade do začiatku roka 2009. Ako pre ...Zdieľať

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) - Ministerstvo školstva (MŠ) plánuje zamestnať 250 ľudí v agentúre, ktorá bude mať na starosti eurofondy. Takýto počet zamestnancov by mal pracovať na úrade do začiatku roka 2009. Ako pre agentúru SITA uviedla riaditeľka odboru pre Európsky sociálny fond (ESF) na MŠ Miriam Kováčiková, nových ľudí budú prijímať postupne od 1. januára, keď Agentúra MŠ pre štrukturálne fondy EÚ začne fungovať.

Podľa Kováčikovej na budúci rok sa personálne posilní aj odbor pre oprávnenosť výdavkov. Kováčiková povedala, že minulý rok žiadosti o platbu spracovávali štyria manažéri riadenia výdavkov, tento rok ich bolo už 20. S administratívou budú naďalej pomáhať i brigádnici. Čerpanie peňazí z eurofondov by malo zlepšiť okrem prijímania nových úradníkov aj zvýšenie informovania konečných prijímateľov europeňazí prostredníctvom seminárov a príručiek.

Podľa Kováčikovej najzávažnejším opatrením, ktoré uľahčuje administratívu, je to, že ministerstvo financií zjednodušilo finančné riadenie prostredníctvom sumarizačných hárkov. Znamená to, že prijímatelia platieb sa odbremenili od toho, aby ESF, ktorý financuje drobné výdavky, museli dávať veľké množstvo účtovných dokladov o personálnych nákladoch. "Predkladajú sumarizačné hárky, kde sú meno, počet odpracovaných hodín, číslo účtu. Nepredkladajú už pracovné výkazy a to by malo prispieť k zrýchleniu platieb."

Rezort školstva dokázal získať iba 5 % z eurofondov v rokoch 2004 až 2006. Od budúceho roka sa budú môcť začať čerpať peniaze v rámci operačných programov Vzdelávanie a Výskum a vývoj. "Predpokladáme prvé vyhlásenie výziev a to je taký optimistický variant september 2007," dodala Kováčiková. Tvrdí, že v súčasnosti sa ťažko odhaduje, nakoľko opatrenia pomôžu k lepšiemu úspechu pri získavaní peňazí. Domnieva sa, že by sa to mohlo zvýšiť na 90 %.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prioritami SNS v novom roku sú byty, železnice a vlastenectvo
<< predchádzajúci článok
Voľby na Madagaskare vyhral úradujúci prezident