24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2016

06. mája 2016

MS v hokeji 2016: Kanada na úvod MS v hokeji jasne vyhrala nad USA

Na snímke brankár Kanady Cam Talbot a americký hokejista Dylan Larkin počas zápasu základnej B - skupiny Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji Kanada - USA v Petrohrade 6. mája 2016. Foto: TASR - Martin Baumann

Petrohrad 6. mája (TASR) - Kanadskí hokejisti vykročili za obhajobou titulu majstrov sveta víťazne. V otváracom stretnutí B-skupiny MS zdolali v Petrohrade zámorského rivala USA jasne 5:1, hoci nemuseli výkonnostne šliapať na plné obrátky.

Američania nastúpia najbližšie už v sobotu o 19.15 SELČ proti Bielorusom, Kanadu vyzvú v nedeľu o 11.15 Maďari. S oboma zámorskými výbermi sa slovenská reprezentácia stretne pred koncom základnej fázy.

B-skupina (Petrohrad)

USA - Kanada 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)

Góly: 5. Maroon (Connor, Warsofsky) - 6. Hall (Brassard, Perry), 9. Gallagher (O'Reilly), 32. Duchene (Ceci, Murray), 46. Jenner (O'Reilly), 52. Marchand (Duchene). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Wiegand (Švaj.) - Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR), vylúčení: 5:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1

USA: Kinkaid - Wideman, Hanifin, Skjei, McCabe, Murphy, Warsofsky, Santini, Vatrano - Hinostroza, Larkin, Foligno - Schroeder, Matthews, Maroon - Fasching, Hendricks, Wood - Motte, Compher, Connor

Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ceci, Murray, Dumba, Hutton, Reinhart, Matheson - Perry, Brassard, Hall - Duchene, McDavid, Marchand - Gallagher, O'Reilly, Jenner - Stone, Scheifele, Domi

Kanada vstúpila do zámorského derby vlažne. Po chabej presilovke nezvládla hneď prvé oslabenie, keď v 5. minúte pretavil zmätok v bránkovisku na úvodný gól Maroon. Napriek komornej atmosfére sa obhajcovia titulu rozbehli a dvomi úspešnými kombináciami s koncovkami Halla a Gallaghera skóre otočili. Od druhej tretiny hrali oba tímy disciplinovane a "javorové listy" začali v rovnovážnom počte napĺňať predpoklady hviezdneho výberu. Americká snaha o vyrovnanie bola síce sympatická, no strata na rivala od 32. minúty už dvojgólová. Duchene ukázal obrovský prehľad v hre, puk si podržal na hokejke a vedľa Kinkaida trafil ideálne - 1:3. Američania neustúpili od aktívnej hry, no dostali lekciu z efektivity. V tretej tretine najskôr so šťastím zvýšil Jenner a v 52. minúte zakončil samostatný únik v oslabení na konečnýchn 5:1 Marchand.