Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

14. januára 2016

Muži a ženy chudnú inak: Kto má cvičiť pred jedlom a kto po ňom?Či už patrí cvičenie k vašej rutine, alebo ide o novoročný záväzok, pohyb je chvályhodný. Kedy však cvičiť, aby ste dosiahli požadovaný cieľ?Zdieľať
Muži a ženy chudnú inak: Kto má cvičiť pred jedlom a kto po ňom?

Pohyb a zdravá strava. V podstate to znie jednoducho. Schudnete a dopomôžete si k lepšiemu zdraviu. Kľúčové je však aj načasovanie cvičenia, ktoré podľa lekárov dokáže zvýšiť množstvo spáleného tuku až o 22 percent.


 

Nechudneme rovnako


Muži sú z Marsu, ženy z Venuše. Ako v mnohých iných veciach, aj tu je medzi pohlaviami rozdiel. Zatiaľ čo muži dokážu spáliť viac tuku v prípade, že cvičia pred jedlom, u žien je to naopak. Doktor Adam Collins, z University of Surrey, regrutoval 30 dobrovoľníkov - 13 mužov a 17 žien, ktorí bežne veľa necvičili. Po dobu štyroch týždňov sa zúčastnili troch hodín cvičenia – vysoko intenzívny tréning, zumba a spining.

Všetci dostali pred aj po hodine nápoj, niektorí dostali placebo bez kalórií a iní zas sacharidový nápoj s riadeným množstvom kalórií. To vedcom umožnilo otestovať účinky konzumácie sacharidov pred a po cvičení. Na začiatku a na konci pokusu testovali, koľko tuku spálili dobrovoľníci v pokoji, koľko kíl zhodili, rovnako aj centimetre z obvodu pása, hladinu cukru v krvi a krvné tuky.

Doktor Collins zistil, že ženy spálili viac tuku ako muži, a tí, ktorí užívali sacharidy pred cvičením, spálili až o 22 percent viac tuku. Muži, na druhej strane, spálili celkovo menej tuku, ale tí, ktorí dostali sacharidy po cvičení, spálili o 8 percent viac tuku. Výsledkom je odporúčanie, že muži by mali jesť po cvičení, ženy pred ním. Teda, ak je cieľom spálenie tuku.

 

Ako na to?


Dôvodom je, že muži majú viac svalovej hmoty, v ktorej sú sacharidy. A tie sú prednostným palivom tela. Ak sa najedia pred cvičením, dodajú telu dosť sacharidov, tak nemusí prejsť na spaľovanie tukov. Ak chcú ženy maximalizovať spaľovanie tukov, mali by počkať aspoň 90 minút po cvičení, než sa najedia. Takže žiadne raňajky hneď po cvičení.

Ženské telo je naprogramované tak, aby spaľovalo tuky a nechávalo si sacharidy. Ženy majú viac tuku okolo bokov, paží a brucha, za čo môže iné uvoľňovanie mastných kyselín do krvi a hormonálne rozdiely.

Pravdepodobne ide o evolučnú výhodu, ktorá má zabezpečiť dostatok sacharidov pre tehotné ženy a ich plody.
Veľká časť spaľovania tukov u žien prebieha tri hodiny po docvičení. Ak sa najedia skôr než po hodine a pol, spaľovanie sa zastaví. Táto myšlienka metabolickej flexibility, schopnosť prepínať medzi spaľovaním glukózy a tuku, je kľúčom k dobrému zdraviu. Doktor Collins pre dailymail.co.uk povedal: „Väčšina obéznych ľudí nie je metabolicky flexibilná. Spaľujú len glukózu v krvi a k tuku sa nedostanú. Cvičenie je zdravé, pretože núti svaly, aby lepšie využívali energiu a prepínali medzi palivami.“

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Priložte si sódu pod oči. Neuveriteľné, čo dokáže! (13. 1. 2016)
 HORČÍK- čo spôsobuje jeho nedostatok a ako si ho zabezpečiť (12. 1. 2016)
 Dĺžka života u mužov? Dá sa zistiť aj takto (11. 1. 2016)
 Menej soli v strave pomôže znížiť krvný tlak (11. 1. 2016)
 Koniec detskému kriku a bezmocnosti rodičov. Aplikácia napovie, čo bábätko trápi (10. 1. 2016)
 Úžasný prírodný prostriedok na imunitu aj na chrípku (9. 1. 2016)
 Úzkosť môže byť aj užitočná (9. 1. 2016)
 Video: Účinný spôsob, ako vybieliť zašpinené tenisky (8. 1. 2016)
 Skvelý brownie hotový za minútu! (7. 1. 2016)
 Super jednoduchý a voňavý domáci osviežovač vzduchu (6. 1. 2016)nasledujúci článok >>
Najmenšie Audi bude jazdiť na tri valce a aj na elektrinu
<< predchádzajúci článok
Telo speváka Davida Bowieho tajne spopolnili v New Yorku

Muži a ženy chudnú inak: Kto má cvičiť pred jedlom a kto po ňom? - diskusné fórum čitateľov