Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    V spálni

26. septembra 2007

Muži s hlbším hlasom mávajú viac potomkovMuži s hlbším hlasom mávajú zvyčajne viac detí ako tí, ktorých hlas je ostrejší. Už v minulosti vedci zistili a dokázali, že ženy s barytónom sú zasa považované za príťažlivejšie. ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) - Muži s hlbším hlasom mávajú zvyčajne viac detí ako tí, ktorých hlas je ostrejší. Už v minulosti vedci zistili a dokázali, že ženy s barytónom sú zasa považované za príťažlivejšie. "Existuje veľa príčin prečo by hrubší hlas mohol súvisieť s reprodukčným úspechom," povedala vedúca tímu výskumníkov Coren Apicella z Katedry antropológie Filozofickej fakulty Harvardovej univerzity. Hrubšie hlasy sú podmanivé, mužskejšie a ženy majú tendenciu považovať mužov s takýmito hlasmi za lepších "lovcov" a teda aj "chlebodarcov". Podľa druhej teórie zasa muži s hrubším hlasom začínajú skôr s plodením potomkov. "Skutočne zatiaľ nevieme, čo za tým je," povedala vedkyňa.

Jej tím študoval v Tanzánii kmeň Hadza, pretože práve ten je podľa nich "oknom do našej budúcnosti". Jeho členovia žijú veľmi podobne ako naši predkovia a ich správanie jasne ilustruje evolúciu človeka. Ženy tohto kmeňa zbierali bobule a iné plody, muži lovili zver a zbierali med. Páry tohto kmeňa sa sobášia, no muži i ženy si slobodne partnera vyberajú, teda nie sú "dohadzovaní". Žijú v monogamných zväzkoch, no z času na čas sa objaví aj nevera a rozvodovosť je tiež vysoká.

Do štúdie hlasov zapojili vedci 49 mužov a 52 žien vo veku od 18 do 55 rokov. "Pokus bol celkom jednoduchý, " povedala Apicella. "Navštívila som deväť rôznych táborov, podarilo sa mi, aby prišli k môjmu Land Roveru a následne som ich nahrala ako vyslovujú slovo "hujambo", teda "ahoj". Potom som analyzovala hlas a jeho výšku a porovnala som ho s reprodukčnou schopnosťou muža. Spočítala som teda, koľko detí splodil a koľko z nich stále žije," spresnila antropologička. Vedci zistili, že reprodukčná schopnosť sa so zafarbením hlasu spája iba u mužov, u žien nehrá žiadnu rolu.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dopravcovia doplácajú na pašerákov cigariet z Ruska
<< predchádzajúci článok
MOST ako symbol partnerstva s deťmi a mladými