24hod.sk    Z domova

21. júla 2010

MZV: Podpora rozšírenia EÚ v agende novej vlády



Podpora rozširovanie Európskej únie sa pravdepodobne ...



Zdieľať
dzurinda Dôraz vo vzťahoch bude naša diplomacia pod vedením Mikuláša Dzurindu aj v nasledujúcom období klásť na EÚ, NATO, OSN či V4.

Foto:
BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - Podpora rozširovanie Európskej únie sa pravdepodobne dostane aj do programového vyhlásenia novej vlády. Vyplýva to z podkladu pre programové vyhlásenia vlády, ktoré získala agentúra SITA zo zdrojov blízkych rezortu. "Budeme podporovať snahy o oživenie rozširovacieho procesu Európskej únie. Očakávame zrýchlené prístupové rozhovory Islandu s EÚ a skoré ukončenie prístupových rozhovorov s Chorvátskom," uvádza sa v materiáli. "Chceme aktívnu európsku politiku, odrážajúcu skutočnosť, že Slovensko nielen patrí do EÚ, ale ju aj spoluvytvára," píše sa v podklade. Do programu sa teda zrejme dostanú aj tézy o Stratégii Európa 2020, ktorú Slovensko vníma ako nevyhnutný nástroj, optimálnej rozpočtovej pozície vo viacročnom finančnom rámci, posilňovaní energetickej bezpečnosti a podpore cieľov únie v oblasti klimatických zmien.

Dôraz vo vzťahoch bude Slovensko aj v nasledujúcom období klásť na EÚ, NATO, OSN či V4. S Českom si chce udržať nadštandardné vzťahy, vzťahy s Poľskom chce rozvíjať a osobitná časť sa venuje aj zlepšovaniu vzťahov s Maďarskom za základe zmluvy o dobrom susedstve. Ukrajinu sa Slovensko chystá podporovať v integrácii a modernizácii, s Ruskom chce dobré politické, hospodárske a kultúrne vzťahy. "Budeme podporovať silné a transparentné vzťahy EÚ s Ruskom vrátane energetiky a podporíme členstvo Ruska v Svetovej obchodnej organizácii. Vo vzťahu k ostatným krajinám SNŠ budeme klásť dôraz na ekonomickú spoluprácu, demokratický rozvoj, podporu ich nezávislosti, budovanie štátnych kapacít a zabezpečovanie regionálnej spolupráce s využitím transformačných skúseností Slovenska," uvádza sa v materiáli.

Slovensko v programovom vyhlásení povie jednoznačné nie globálnemu terorizmu. "S cieľom eliminovať medzinárodné bezpečnostné hrozby budeme aktívni v otázkach boja proti terorizmu a nešírenia zbraní hromadného ničenia tak na pôde OSN ako aj v rámci inštitúcií a orgánov EÚ, NATO a OBSE," uvádza sa v podkladoch. Zároveň odmieta aj oficiálne kontakty s krajinami, ktoré šliapu po ľudských právach a slobodách vlastných občanov. "Naopak, zvýšime podporu a kontakty s ich občianskou spoločnosťou a aktivistami bojujúcimi za ľudské práva," tvrdí zdroj z rezortu. Slovensko zároveň dôrazne odmieta zasahovanie do suverenity štátu, vrátane vytvárania inštitucionálnych väzieb medzi cudzím štátom a občanmi SR bez dohody so Slovenskom alebo praxe prijímania extrateritoriálnych právnych noriem.

Vláda sa chystá zefektívniť sieť zastupiteľských úradov, nadviazať na základy programového riadenia a projektového rozpočtovania a prehodnotiť efektívnosť Správy služieb diplomatického zboru. "Národnej rade Slovenskej republiky navrhneme vytvorenie mechanizmu posilnenej parlamentnej kontroly nad procesom nominácií a zavedenia verejných vypočutí," píše sa v materiáli. Nová koalícia chce navyše aj zlepšiť ministerské vzdelávanie. "V krajinách, kde neexistuje zastúpenie SR, sa dohodneme na zastupovaní našich občanov s našich najbližšími partnermi," uvádza sa v podkladoch. Nová vláda sa zrejme rozhodne aj začleniť obchodných radcov z ministerstva hospodárstva pod rezort diplomacie.

V rámci nových výziev bude vláda venovať zvýšenú pozornosť globálnym výzvam, ako sú klimatické zmeny, migrácia, zlyhávajúce štáty či kyberútoky. Chce sa v rámci toho dohodnúť a spolupracovať s ostatnými rezortmi a sformulovať čitateľný a vyvážený záujem Slovenska v otázke klimatických zmien. "V otázke migrácie a zlyhávajúcich štátov podporujeme vytvorenie štruktúr krízového manažmentu a preventívnej diplomacie v rámci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť a ich angažovanosť vo východnom susedstve. Pri nedávnom náraste kyberútokov v našom okolí sa zasadíme o posilnenie kapacít kybernetickej obrany v rámci strategického plánovania NATO," píše sa v materiáli.

V spolupráci s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa vláda chystá posilňovať rozvoj krajanských komunít v zahraničí. Oficiálna rozvojová pomoc má byť transparentnejšia a účinnejšia. "Znížime počet cieľových krajín, zlepšíme programové riadenie, zavedieme systém nezávislého monitoringu a vyhodnocovania úspešnosti projektov," zaviaže sa zrejme vláda. Do návrhu programového vyhlásenia sa v rámci zahraničnej politiky dostali aj body o podpore prepojenia slovenských a zahraničných univerzít, výskumných centier, akademických inštitúcií a iných neštátnych inštitúcií, dialóg s mimovládnymi organizáciami či koordinovaná globálna prezentácia Slovenska.

"Zahraničná politika Slovenskej republiky bude čitateľná a dôveryhodná, reflektujúca hodnoty vyznávané Slovenskom a zdieľané euroatlantickým spoločenstvom," uvádza sa v podkladoch. Bude odmietať nacionalizmus a totalitné idey. Za posledné štyri roky sa totiž zahraničná politika Slovenska oslabila, najmä pre vstup SNS do vlády a následné ochladenie vzťahov s Maďarskom, ale aj pre nedostatočnú čitateľnosť vo vzťahu k spojencom, naklonenosť Rusku a malovernosť v súvislosti s tým, že malý štát na svetovej scéne nezaváži, uvádza sa v podkladoch.

SITA

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/mzv-podpora-rozsirenia-eu-v-agende-novej-vlady-cl126210.html