Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

01. februára 2011

Na Aljaške našli stopy dvoch nových druhov pravekých vtákovV Národnom parku Denali na Aljaške objavili fosilizované stopy dvoch doteraz neznámych prehistorických druhov vtákov. Tím amerických a ...Zdieľať
aljaska Aljaška mohla slúžiť ako hniezdisko.Foto: SITA/APBRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) - V Národnom parku Denali na Aljaške objavili fosilizované stopy dvoch doteraz neznámych prehistorických druhov vtákov.


Tím amerických a japonských vedcov pod vedením Tonyho Fiorilla z Museum of Nature and Science v Dallase o svojom objave informoval prostredníctvom časopisu Journal of Systematic Palaeontology.

Nové druhy dostali vedecké mená Magnoavipes denaliensis a Gruipeda vegrandiunus, pričom prvý spomínaný zanechal v Denali neobyčajne veľké odtlačky.

Oba druhy žili pred približne 70 miliónmi rokov, keď sa v tejto oblasti vyskytovali aj pterosaury a rôzne dinosaury, z ktorých najpočetnejší boli zástupcovia čeľade Hadrosauridae. Fiorillo spolu s kolegami objavil v tomto národnom parku odtlačky stôp aj iných druhov vtákov, z ktorých niektoré sa zhodujú s nálezmi z Ázie a južnejších oblastí Severnej Ameriky. Vedci sa preto domnievajú, že Aljaška mohla už počas kriedy slúžiť ako hniezdisko, na ktoré vtáky migrovali z iných oblastí rovnako ako tomu je aj v súčasnosti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vináreň Bakchus ožíva, ponúkne aj indické špeciality
<< predchádzajúci článok
Vozidlá s elektrickým pohonom stále čelia prekážkam

Na Aljaške našli stopy dvoch nových druhov pravekých vtákov - diskusné fórum čitateľov