Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. novembra 2009

Na Filipínach údajne ženám strieľali do rozkrokuNa pondelňajšej masakre rodinných príslušníkov a stúpencov filipínskeho opozičného politika Esmaela Mangudadatua, pri ktorom prišlo o život 57 ľudí, sa podieľali policajti a vojaci. Celá akcia bola ...Zdieľať
MANILA 27. novembra (WEBNOVINY) - Na pondelňajšej masakre rodinných príslušníkov a stúpencov filipínskeho opozičného politika Esmaela Mangudadatua, pri ktorom prišlo o život 57 ľudí, sa podieľali policajti a vojaci. Celá akcia bola podľa všetkých dostupných dôkazov a výpovedí svedkov riadená starostom filipínskeho mesta Datu Unsay. V piatok to pre televíziu GMA vyhlásila filipínska ministerka spravodlivosti Agnes Devanaderová.


Medzi obeťami bolo najmenej 22 žien, ktorým vojaci podľa Devanaderovej strieľali do rozkroku a zrejme ich pred zabitím aj znásilnili. "Všetky ženy mali uvoľnené a stiahnuté nohavičky. Musíme ešte určiť, či boli znásilnené. Ale isté je, že sa im stali strašné veci," povedala ministerka. Na masakre sa podľa nej podieľalo asi 100 vojakov a policajtov.

Starosta Datu Unsay, ktorý je v prípade hlavným podozrivým, sa vo štvrtok sám vydal polícii. Nie je známe, či Andal Ampatuan mladší, ktorý mal podľa výpovedí svedkov celú akciu zosnovať a riadiť, priznáva vinu, alebo sa chce spod obvinení očistiť.

Otcom hlavného podozrivého je dlhoročný guvernér provincie Maguindanao a popredný predstaviteľ politickej strany filipínskej prezidentky Glorie Macapagal Arroyovej. Tá sľubuje pre páchateľov tvrdý trest.

Ampatuan mladší sa chcel v budúcoročných voľbách uchádzať o post guvernéra, ktorý jeho otec zastával už tri funkčné obdobia po sebe. Skupinu ľudí, ktorú mal dať povraždiť, tvorili stúpenci a príbuzní jeho pravdepodobného súpera z tábora opozície Esmaela Mangudadatua. Medzi zabitými ľuďmi bola aj jeho manželka, tehotná sestra a niekoľko ďalších rodinných príslušníkov.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vyvinuli implantát, ktorý zabíja rakovinové bunky
<< predchádzajúci článok
Širín Ebadiovej skonfiškovali Nobelovu cenu mieru

Na Filipínach údajne ženám strieľali do rozkroku - diskusné fórum čitateľov

Choré27.11. 22:44:38