Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2005

Na Katrine zarábajú firmy blízke BushoviSpoločnosti, ktoré majú blízko k Bielemu domu, už začínajú zarábať na nešťastí, ktoré priniesol hurikán Katrina.Zdieľať
Najmenej dve veľké firmy, ktoré zastupuje lobista Joe Allbaugh, sa budú podieľať na rekonštrukcii. Jedna z nich je Shaw Group a ďalšia je dobre známy Halliburton, respektíve jej dcérska firma Kellog Brown and Root. Viceprezident Dick Cheney je jeho bývalým výkonným riaditeľom.
Allbaugh je exšéf Federálneho úradu pre krízové situácie (FEMA). Do tejto funkcie ho vo februári 2001 vymenoval prezident George W. Bush. Vydržal v nej do marca 2003. Predtým pracoval ako Bushov šéf štábu, keď bol terajší prezident ešte guvernérom Texasu. Viedol aj jeho prvú volebnú kampaň. Allbaugh je zároveň blízkym priateľom Michaela Browna, ktorý FEMU stále de jure vedie. Na Oklahomskej štátnej univerzite boli dokonca spolubývajúci.
Halliburton aj Shaw Group akékoľvek podozrenia z nečistých praktík odmietajú. Prvá menovaná si v piatok prilepšila aj prestavbou námorných základní v Louisiane a Mississippi na 29,8 milióna dolárov pre Pentagón. Podľa hovorkyne Halliburtonu Mellissy Norcrossovej to bolo dohodnuté ešte predtým, než Allbaugh túto firmu začal zastupovať. Shaw Group má vo vrecku zmluvu na 100 miliónov od FEMY na rekonštrukciu. „Allbaugh pre nás robil všeobecné konzultácie obchodnej povahy,“ vyhlásil Chris Sammons, hovorca spoločnosti.
Ako tvrdia experti, je pomerne bežnou praxou, že vysokopostavení pracovníci administratívy odchádzajú do pozícií lobistov. V prípade Busha a ľudí okolo neho sa však politické väzby prejavujú príliš silno. To aspoň tvrdia niektoré skupiny, ktoré sa zaoberajú transparentnosťou vládnych krokov.
Z Halliburtonu k Cheneymu podľa posledného daňového priznania stále prúdia peniaze. Naposledy si prilepšil o 194 852 dolárov. Viceprezidentova kancelária potvrdila, že ide odložené náhrady, ktorých výška nie je daná ekonomickými výsledkami Halliburtonu, ktorý dostal od vlády miliardové zákazky na obnovu Iraku.
„Vláda by mala prestať obsadzovať dôležité posty ľuďmi, ktorí sa opakovane starajú viac o svoje budúce komerčné záujmy ako o verejné blaho,“ myslí si Danielle Brianová, výkonná riaditeľka Projeku pre dohľad nad vládou.
(am, USA Today)

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Schröder dobieha Merkelovú
<< predchádzajúci článok
Investícia na východe je otázna