24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

11. júna 2006

Na MS v D-skupine Mexiko - Irán 3:1

Futbalisti Mexika zvíťazili vo svojom úvodnom stretnutí v D-skupine na majstrovstvách sveta vo futbale v Norimbergu nad Iránom 3:1 a do tabuľky si jeden z favoritov skupiny pripísal prvé tri body. ...

NORIMBERG 11. júna (WN/SITA) - Futbalisti Mexika zvíťazili vo svojom úvodnom stretnutí v D-skupine na majstrovstvách sveta vo futbale v Norimbergu nad Iránom 3:1 a do tabuľky si jeden z favoritov skupiny pripísal prvé tri body. Mexičania o svojej výhre rozhodli až v druhom polčase za štyri minúty. Po prvej štyridsaťpäťminútovke bol stav vyrovnaný 1:1, keď oba góly padli po štandardných situáciách. Skóre otvoril v 29. min Bravo, o sedem minút neskôr vyrovnával Golmohammadi. V druhom polčase potrestal kiks iránskej obrany svojím druhým gólom v 77. min Bravo a na konečných 3:1 zvyšoval v 80. min striedajúci Zinha. V mexickej bránke nechýbal Oswaldo Sanchez. Tridsaťdvaročný brankár Guadalajary sa k tímu pripojil iba v sobotu v noci po tom, ako sa zúčastnil na pohrebe svojho otca v rodnom Mexiku. Sanchezov otec zomrel v stredu na infarkt, 71-násobný mexický reprezentant odcestoval domov vo štvrtok, aby stihol jeho pohreb v meste Guadalajara. Mexiko potvrdilo troma gólmi skvelý priemer z kvalifikácie, keď v nej v priemere dávalo 3,7 gólu na zápas.

D-skupina (Norimberg):

Mexiko - Irán 3:1 (1:1)
Góly: 29. O. Bravo, 77. O. Bravo, 80. Zinha - 36. Golmohammadi, ŽK: 18. Torrado, 90. Salcido - 55. Nekounam, rozhodovali: Rosetti - Copelli, Stagnoli (všetci Tal.), 36 898 divákov

Mexiko: O. Sanchez - R. Marquez, Osorio, Salcido - M. Mendez, Torrado (46. L. Perez), Pardo, Pineda - Franco (46. Zinha) - Borgetti (52. Fonseca), O. Bravo
Irán: Mirzapour - Kaabi, Golmohammadi, Rezaei, Nosrati (81. Borhani) - Nekounam, Teymurian - Mahdavikia, Hashemian, Karimi (63. Madanchi) - Daei

Oba tímy sa v úvode zápasu oťukávali, na Mexičanoch bolo v prvých minútach vidieť nervozitu. Irán začal aktívnejšie, Mexiko s pribúdajúcim minútami preberalo po kombináciách iniciatívu. Prvú vážnejšiu šancu spálil v 11. min Hashemian, ktorý po prízemnom centri od Karimiho netrafil v dobrej pozícii loptu. Vzápätí 29-ročný hráč Hannoveru vystrašil brankára Sancheza aj hlavičkou, ale mexická jednotka s vypätím všetkých síl vyrazila loptu nad brvno. Mexičania hrozili predovšetkým zo štandardných situácií: Pardo či Marquez však svoje príležitosti spálili. V 28. min však poslal Pardo loptu z priameho kopu do šestnástky, Franco ju predĺžil na voľného Omara Brava, ktorý nepokrytý z päťky skóroval. Iránčania po góle pridali, ale chýbal im moment prekvapenia. V 36. min však vyšla štandardná situácia aj im. Po rohu sa pred mexickou bránkou najlepšie zorientoval Golmohammadi a odrazenú loptu poslal pod horné brvno - 1:1. Vo veľkom teple potom oba tímy akoby čakali na návrat do kabín. Mexický tréner Ricardo Lavolpe poslal po prestávke na ihrisko dvoch nových hráčov a v 52. min aj tretieho, čo sa prejavilo aj na trávniku. Tlak stredoamerického mužstva však bol platonický a postupne opadol. Mexičania však mali aj naďalej viac z hry a na začiatku záverečnej štvrťhodiny dvoma gólmi definitívne rozhodli. Najskôr v 77. min využil Omar Bravo chybnú rozohrávku iránskeho brankára Mirzapoura i následný kiks Rezaeia a po presnej uličke od Zinhu dostal svoj tím druhýkrát do vedenia. Potom Perezov center našiel hlavu Zinhu a ten poslal loptu do siete - 3:1. Mexiko definitívne súpera zlomilo, Irán už nenašiel žiadnu odpoveď.

FOTO : SITA/AP

Lídrom v ATP Entry Federer, Hrbatý 22., v Champions Race 37.