Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

04. júla 2016

Na Pohode sa predstavia aj výtvarníci na Visual StageNa archívnej fotografii umelec maľuje počas 19. ročníka multižánrového festivalu Bažant Pohoda na letisku v Trenčíne vo štvrtok 9. júla 2015.Zdieľať
Na archívnej fotografii umelec maľuje počas 19. ročníka multižánrového festivalu Bažant Pohoda na letisku v Trenčíne vo štvrtok 9. júla 2015. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
 
Bratislava 4. júla  – Jubilejný 20. ročník multižánrového festivalu Pohoda v dňoch 7. až 9. júla na letisku v Trenčíne ponúkne aj realizácie takmer stovky výtvarných umelcov. Rastúci počet inštalácií, interaktívnych diel i performance spôsobil, že sa areál Pohody premenil na obrovské pódium vizuálneho umenia: Visual Stage. V rámci tejto platformy uvidia návštevníci diela Ilony Németh, Gabriela Hošovského, tri inštalácie víťazov Public Art Contest či inštaláciu z festivalu Biela Noc.


Jedna z najvýraznejších postáv výtvarného umenia na Slovensku Ilona Németh postaví na Pohode monumentálnu site-specific inštaláciu Pozdrav pre Bruce Naumana. Dielo bolo už pred Pohodou inštalované v dvoch verziách v Košiciach a v Brne. Ilona Németh sa pri jeho tvorbe inšpirovala abstraktným náčrtom Naumana. Náčrt transformovala do diela, v ktorom na druhej strane hľadiska absentuje pódium, divák sa pozerá na protiľahlé hľadisko. "Či už v diele uvidíte aktuálnu epidémiu narcizmu, diváka ako stredobod predstavenia, alebo niečo úplne iné, necháme už na každom zvlášť." Druhým dielom Ilony Németh bude inštalácia s názvom Pozdrav pre Kokoliu. Tá predstavuje sedem zoradených kajakov. V každom plavidle je skupina kajakárov, ktorí sú otočení chrbtom k sebe, pričom veslujú vo vedre vody. Pozdrav pre Kokoliu reaguje na vyprázdnenosť vzťahov. Máme loď, máme vodu a máme veslárov, no všetky premenné sú znefunkčnené nesprávnym nastavením.

Z najväčšieho festivalu súčasného umenia na Slovensku Biela Noc príde na festival Róbert Farkaš so svojou svetelnou inštaláciou Za Mier. Chôdza sa postupne mení na beh a beh je rýchly ako svetlo. Svetelní bežci bežia naprieč Slovenskom s jasným posolstvom: Za mier, za slobodu, za umenie. Ďalšími exponátmi budú tri víťazné diela Public Art Festival Contest či Pavilón nálezov Gabriela Hošovského. Pavilón o medziľudských vzťahoch bude fungovať na princípoch dobrovoľnej účasti, náhodného výberu, ľubovoľnej opakovateľnosti a otvorenosti.

Kancelária súčasného umenia je projekt ateliéru IN pri VŠVU. Počas dvoch dní sa tu v pravidelných intervaloch vystrieda deväť umelcov, medzi nimi András Cséfalvay, Jaro Kyša, Katarína Karafová, Martin Toldy, Erik Janeček, Erik Pánči, Dávid Koronczi či Juraj Gábor. Tí sa budú o súčasnom vizuálnom umení zhovárať s návštevníkmi „Kancelárie“.

V rámci vizuálneho umenia odprezentujú vďaka 4D Gallery na Pohode aj dve mimoriadne výrazné umelecké inštalácie aj Laco Sabo a Milan Adamčiak. Sabo si zvolil symboliku Golgoty, ktorej odkaz sa niekedy stráca pod nánosmi hodnotového chaosu v spoločnosti. Adamčiakove dielo spája antickú kultúru a ľudovú tvorbu, pričom hravou formou reaguje na médiami vytváraný nezmyselný pocit ohrozenia. A poprední slovenskí výtvarníci opäť namaľujú svoje diela na vodomerné šachty.

24hod.sk informoval PR manažér festivalu Anton Repka.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Festival Pohoda 2016 poteší aj milovníkov literatúry. V predaji ostáva posledných 1000 permanentiek. (28. 6. 2016)
 Pohoda 2016: Novinky Pohody 2016 - najviac služieb na kilometer štvorcový (21. 6. 2016)
 Pohoda 2016: Vlakom je to pohoda (16. 6. 2016)
 Red Bull Music Academy stage po prvýkrát na Pohode 2016 (7. 6. 2016)
 Deti na Pohode 2016 (1. 6. 2016)
 Pohoda 2016: Róisín Murphy, DJ Shadow, Jana Kirschner, David Koller Red Bull Music Academy a ďalšie novinky (18. 5. 2016)
 Pohoda Deň_FM 18. mája aj s Lola Marsh (10. 5. 2016)
 Nina Kraviz a The Vaccines na Pohode 2016 (1. 4. 2016)
 Pohoda 2016: Najväčší slovenský festival spustil nový web (30. 3. 2016)
 Zvýhodnené Kombo vstupenky na Pohodu 2016 a Rock for People 2016 (11. 3. 2016)nasledujúci článok >>
Zomrel herec Roger Dumas, ktorý hral s Gabinom aj Belmondom
<< predchádzajúci článok
Film Poľana zožal úspech na filmovom festivale v Los Angeles

Na Pohode sa predstavia aj výtvarníci na Visual Stage - diskusné fórum čitateľov