29. mája 2006

Na Roland Garros Gajdošová do 2. kola, stop Suchej

Dve slovenské tenistky sa predstavili v pondelkových súbojoch 1. kola dvojhry na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži (celková dotácia 14 265 800 eur). Zatiaľ čo Jarmila Gajdošová bola ...

PARÍŽ 29. mája (WN/SITA) - Dve slovenské tenistky sa predstavili v pondelkových súbojoch 1. kola dvojhry na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros v Paríži (celková dotácia 14 265 800 eur). Zatiaľ čo Jarmila Gajdošová bola úspešná a vybojovala si postup do 2. kola, Martina Suchá neuspela a v Paríži bude pokračovať už len vo štvorhre.

Devätnásťročná Gajdošová si pri svojom debute v hlavnej súťaži na parížskej antuke v zápase plnom zvratov poradila s Francúzkou Stéphanie Cohenovou-Alorovou 6:2, 5:7, 6:3. Súperkou 19-ročnej Slovenky v 2. kole bude siedma nasadená Švajčiarka Patty Schnyderová, ktorá si bez problémov poradila s mladou Holanďankou Michaellou Krajicekovou 6:1, 6:2. Gajdošová dosiahla v Paríži vôbec prvé víťazstvo v hlavnej súťaži na grandslamovom turnaji v kariére.

Suchá nestačila na šiestu nasadenú Rusku Jelenu Dementievovú (na obrázku) a podľahla jej 6:7 (3), 2:6. Slovenka s favoritkou a finalistkou parížskeho podujatia spred dvoch rokov zohrala dosť nešťastný zápas. Nezvládla koncovku I. setu, v ktorom viedla už 5:1. V druhom sete potom ešte znížila z 0:3 na 2:3, ale záver už patril 24-ročnej Ruske. O rok staršia Novozámčanka z piatich svojich účastí na Roland Garros sa dostala cez 1. kolo iba raz, a to v roku 2001. Suchá si po pondelku zhoršila parížsku bilanciu na 1:5.

V utorok sa v Paríži predstavia aj zostávajúci dvaja slovenskí zástupcovia v dvojhre Dominik Hrbatý a Daniela Hantuchová. Dvadsaťdvojka turnaja Hrbatý sa na kurte č. 4 stretne s argentínskym kvalifikantom Sergiom Roitmanom, pätnásta nasadená Hantuchová bude hrať na sedmičke so Španielkou Lourdes Dominguezovou-Linovou.

Dvojhra - 1. kolo:

Jarmila Gajdošová (SR) - Stéphanie Cohenová-Alorová (Fr.) 6:2, 5:7, 6:3 za 108 minút

Slovenská hráčka, ktorej patrí v rebríčku WTA Tour 100. pozícia, vstúpila do zápasu výborne. Od stavu 1:1 súperke v prvom sete povolila už len jeden gem a za 25 minút ho vyhrala 6:2. V druhom sete sa Gajdošová po ďalších dvoch brejkoch ujala vedenia 4:1 a zdalo sa, že už v zápase nebude mať problém. Potom sa však 23-ročná Francúzka (159. vo WTA Tour) chytila a set napokon dotiahla do víťazného konca, keď otočila z 1:4 a neskôr 4:5 na 7:5. V treťom - rozhodujúcom sete začala mladá Slovenka opäť výborne a po dvoch podržaných brejkoch viedla už 4:0. Cohenová-Alorová potom ešte znížila na 2:4 a 3:5, ale Gajdošová napokon svoj prvý zápas na parížskej antuke dotiahla pri svojom podaní do víťazného konca na 6:3. Talentovaná Slovenka vzala celkovo súperke servis až sedemkrát, ale tiež päťkrát neudržala ten svoj. Slovenka hrala ofenzívne. Zahrala päťkrát eso a 38 winnerov, ale pridala aj 46 nevynútených chýb. Jej súperka urobila až sedem dvojchýb a na konte mala 42 nevynútených chýb.

Hlas:

Jarmila Gajdošová (SR): "Od začiatku zápasu som vedela, že som lepšia, na konci druhého setu sa však súperka zlepšila a ja som trošku znervóznela. Dokázala som to však otočiť a celé ukončiť. Som rada, že som vyhrala. Bolo to ťažké, pretože som hrala proti domácej tenistke, ale som veľmi šťastná, že už mám prvé grandslamové víťazstvo v kariére."

Martina Suchá (SR) - Jelena Dementievová (6-Rus.) 6:7 (3), 2:6 za 99 minút

Suchá (66. v rebríčku WTA) začala zápas, v ktorom nemala čo stratiť, vynikajúco. V prvom sete viedla 25-ročná Slovenka 4:0 a 5:1, napriek tomu ho nedotiahla do víťazného konca. V záverečnom tajbrejku síce ešte viedla 3:2, ale ôsma hráčka sveta potom sériou piatich loptičiek získala prvý set za 60 minút 7:6. V druhom sete sa ruská favoritka ujala rýchlo vedenia 3:0. Slovenka ešte kontrovala na 2:3, ale záver už napriek bojovnému výkonu nezvládla. Druhý set prehral 2:6 a po piaty raz v rade sa rozlúčila s parížskou antukou hneď v 1. kole. Dementievová v zápase prestrieľala Suchú na víťazné údery jasne 30:11, v nevynútených chybách bola bilancia takmer vyrovnaná (43:40). Ruska navyše urobila aj 8 dvojchýb, zatiaľ čo Slovenka len dve.

Hlas:

Martina Suchá: "Bol to vyrovnaný zápas. Za stavu 5:1 som znervóznela, chcela som rýchlo ukončiť set. Vysoké vedenie som však nevyužila, čo trošku ovplyvnilo aj začiatok druhého setu, na ktorý som nastúpila ešte neskoncentrovaná. Celkovo som ja svoje šance nevyužila a Dementievová áno. Zápas proti nej som brala ako výzvu a chcela som ju zdolať."