Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. novembra 2005

Na Slovensku (asi) nie sú tajné väzenia CIA



Tajné väznice CIA sú aj vo východnej Európe



Zdieľať
Americká CIA na Slovensku nemá v tajných väzeniach teroristov. Tvrdia to slovenské oficiálne miesta. Podľa denníka Washington Post však takéto zariadenia existujú v „niekoľkých demokraciách východnej Európy“. Nebezpečných členov            al-Káidy v nich držia bez obvinení a bez akýchkoľvek práv. Nemajú kontakt so svetom, vypočúvajú ich členovia CIA. „Nič také na Slovensku nemáme,“ tvrdí hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides. „Netrúfam si povedať, kde podobné zariadenia fungujú, ale teoreticky to môže byť aj na Slovensku,“ myslí si bezpečnostný analytik Ivo Samson. Pripomenul, že k spojenectvu s USA sme sa prihlásili aj v nedávno prijatej Bezpečnostnej stratégii.  

Sú niekde vo východnej Európe tajné väzenia, v ktorých drží americká Ústredná spravodajská služba (CIA) nebezpečných teroristov? Podľa amerických novín Washington Post áno! „Zariadenia boli priebežne v ôsmich krajinách vrátane Thajska, Afganistanu, niekoľkých demokracií vo východnej Európe a malého centra na základni Guantánamo,“ tvrdí sa v článku jedného z najrenomovanejších denníkov v USA. Odvoláva sa na súčasných aj bývalých pracovníkov tajných služieb a diplomatov z troch svetadielov. Systém tzv. čiernych dier, ako nazýva väzenia Post, vznikol po 11. septembri. CIA, ktorá ich existenciu nepotrdila, v nich zadržiava asi 30 významných predstaviteľov al-Káidy. O celom projekte vie len niekoľko zasvätených. V jednotlivých krajinách patria do okruhu informovaných iba ľudia, ako je prezident či špičkoví dôstojníci tajných služieb.
Noviny na žiadosť amerických predstaviteľov neuvádzajú zoznam východoeurópskych krajín, pretože by to z nich mohlo spraviť terče teroristov. Do spomenutého regiónu však patrí aj Slovensko. Zadržiava teda na našom území CIA nejakých vysokopostavených členov teroristickej siete Usámu bin Ládina s posvätením slovenských orgánov bez toho, aby o tom verejnosť vedela? Oficiálne miesta odkazujú: Nie!
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga pre náš denník vyhlásil, že o ničom takom nevie, vážne o tom zapochyboval a odkázal nás na ministerstvo spravodlivosti.
„Moja prvá reakcia je, že tu žiadne takéto väzenia nemáme, lebo o tom neviem. To, že o tom neviem však neznamená, že tu nie sú, a ja si to musím overiť,“ povedal nám pri prvom telefonáte Richard Fides, hovorca ministerstva spravodlivosti. Po asi 15 minútach bol ešte jednoznačnejší: „Nič také na Slovensku nemáme,“ znela jeho rezolútna odpoveď. V podobnom duchu sa vyjadril aj hovorca Slovenskej informačnej služby Vladimír Šimko. Autorka článku v Poste Dana Priestová nám len potvrdila, že nám nič nemôže potvrdiť.
Ústavný právnik Ladislav Orosz pripustil, že hypoteticky by Slovensko mohlo zmluvu o podobných väzeniach s USA podpísať. „Musela by o tom existovať medzinárodná dohoda, ktorá by splnomocňovala príslušný štátny orgán. Mohla by o tom rozhodnúť vláda v súčinnosti s prezidentom. Ten dohaduje medzinárodné zmluvy a môže preniesť svoju právomoc na vládu a na ministrov. Hlava štátu by teda mala byť informovaná,“ načrtol možný teoretický scenár toho, ako by to mohlo fungovať, L. Orosz.
Pravdou je, že správy o špeciálnych väzeniach CIA, o tzv. čiernych miestach, nie sú ničím novým. Predtým sa však hovorilo o krajinách ako Afganistan, Uzbekistan alebo Jemen. „Skutočnosť, že tentoraz má ísť dokonca aj o demokratické krajiny vo východnej Európe, je veľmi znepokojujúca,“ tvrdí hovorkyňa slovenskej pobočky organizácie Amnesty International Ingrid Králová. „Nemáme informácie, že sa to deje aj vo východoeurópskych krajinách, nedá sa to však vylúčiť. AI už dlho upozorňuje na tento problém. Ide tu totiž o jasné porušovanie ľudských práv. Tých ľudí len tak nechajú zmiznúť z povrchu zemského,“ informovala nás aj centrála AI v Londýne.
„Netrúfam si povedať, či a kde vo východnej Európe také zariadenia sú, ale teoreticky môžu byť aj na Slovensku,“ myslí si Ivo Samson zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Je to zlý vtip

n „Je to zlý vtip,“ reagoval na otázku o tajných väzniciach CIA hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Vít Kolář.
n „Na ničom takom sa nepodieľame a nemáme o tom informácie,“ povedal zase hovorca českej Bezpečnostnej informačnej služby Jan Šubrt aj hovorca rozviedky Bohumil Šrajer.
n Český minister vnútra František Bublan isté nešpecifikované rokovania s USA potvrdil. Hovorkyňa ministerstva Radka Kováťová však neskôr spresnila, že Američania sa informovali o možnom azyle pre osoby, ktoré boli v minulosti zatknuté, ale nemali žiadne väzby na al-Káidu. Minister vnútra azyl z bezpečnostných dôvodov odmietol.
n Odpovede o prípadných tajných väzniciach na území Rumunska, Bulharska a Gruzínska sme od príslušných ministerstiev v čase uzávierky nemali k dispozícii.
Andrej Matišák


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nové poistenie je možné aj za staré ceny
<< predchádzajúci článok
„Veľký brat“ nakúka žiakom do písomiek