24hod.sk    Šport    F1

12. apríla 2015

Na Veľkej cene Číny double Mercedesu, víťazom Hamilton

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton a za ním Nico Rosberg počas Veľkej ceny Číny 12. apríla 2015. Foto: TASR/AP Photo
Šanghaj 12. apríla (TASR) - Britský pilot Lewis Hamilton na Marcedese vyhral spôsobom štart-cieľ nedeľňajšiu VC Číny, tretie podujatie novej sezóny MS Formuly 1.

Tridsaťročný bývalý svetový šampión triumfoval na okruhu v Šanghaji časom 1:39:42,008 h a dosiahol druhé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne, po ktorom zvýšil svoj náskok na čele celkovej klasifikácie na 13 bodov pred Sebastianom Vettelom (Nem./Ferrari). Pre Hamiltona to bolo 35. víťazstvo v kariére a 73. pódiové umiestnenie.

V Číne zaznamenal štvrtý triumf po rokoch 2008, 2011 a 2014. Na druhom mieste prišiel do cieľa jeho tímový kolega Nemec Nico Rosberg, ktorým spečatil úspešný víkend Mercedesu. Tretí bol úradujúci šampión Vettel.

Po štarte si piloti Mercedesov udržali vedúce postavenie. Na oba monoposty Ferrari získali v priemere štyri desatiny sekundy na jedno kolo a vzďaľovali sa im. Štart sa vydaril Kimimu Räikkönenovi, ktorý sa zo 6. priečky predral na štvrtú pozíciu. V 16. kole sa z monopostu Daniila Kvjata valil hustý dym a dokonca aj oheň, ruský jazdec preto odparkoval svoje vozidlo a preteky sa pre neho skončili.

Hamilton s Rosbergom udávali tón pretekom, za nimi si držali svoje pozície Vettel s Räikkönenom, ale opakovanie drámy z Malajzie bolo len málo pravdepodobné. S opotrebovanými mäkkými pneumatikami bol Hamilton dokonca lepší ako Vettel s novými "mediumkami", v 33. kole si to však aj on zamieril do boxov. Smolu mal na bodovaných miestach jazdiaci Max Verstappen, ktorého krátko pred koncom zradil motor. Traťovým maršalom robilo problémy odpratanie jeho vozidla, preto pretekári došli do cieľa v sprievode safety car, na prvom mieste Hamilton a za ním na pódiových priečkach aj Rosberg s Vettelom.

Na piatom a šiestom mieste skončili Felipe Massa a Valtteri Bottas, siedmy bol Romain Grosjean z Lotusu. Ten bodoval vôbec prvýkrát od minuloročnej VC Monaka. Na ôsmom a desiatom mieste finišovali jazdci Sauberu Felipe Nasr a Marcus Ericsson, deviatu priečku a dva body získal Daniel Ricciardo.

Nasledujúca Veľká cena Bahrajnu sa uskutoční v nedeľu 19. apríla.