Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. augusta 2009

Na veľvyslanectvo SR v Budapešti hodili zápalnú fľašu



Ministerstvo zahraničných vecí SR znepokojuje incident z dnešnej noci, keď na slovenské veľvyslanectvo v Budapešti niekto hodil dve fľaše s tzv. molotovovým koktailom. "MZV SR sa na tento incident ...Aktualiz.



Zdieľať

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí SR znepokojuje incident z dnešnej noci, keď na slovenské veľvyslanectvo v Budapešti niekto hodil dve fľaše s tzv. molotovovým koktailom. "MZV SR sa na tento incident pozerá s veľkým znepokojením, zároveň ho však vníma ako ojedinelý kriminálny čin," uviedol hovorca rezortu Peter Stano. Podľa neho tento odsúdeniahodný útok pripomína, že slovensko-maďarské vzťahy prežívajú obdobie, ktoré si vyžaduje zvýšenú citlivosť v prístupe k vzájomným vzťahom. Ministerstvo preto pri tejto príležitosti opakovane zdôrazňuje "potrebu normálneho štandardného dvojstranného dialógu medzi slovenskými a maďarskými predstaviteľmi na všetkých úrovniach".

Zápalnú fľašu, tzv. molotovov koktail hodil niekto dnes nadránom na slovenské veľvyslanectvo v Budapešti. Ako na tlačovej besede uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár, aj to je dôkazom toho, že slovensko–maďarské vzťahy sa v súčasnosti vyhrocujú. Vyhrocovanie vzťahov medzi oboma krajinami sa pritom podľa Bugárových slov stalo agendou súčasnej slovenskej vlády a je načase zastaviť slovensko–maďarské trenice.

"To nemusí byť koniec a toho sa ja obávam,“ uviedol v súvislosti s najnovším incidentom v Maďarsku Bugár. Zároveň takýto útok jednoznačne odsúdil. Informácie o incidente v súčasnosti preveruje polícia, dodal. V diplomatickom spore okolo neuskutočnenej návštevy maďarského prezidenta v Komárne zlyhala podľa Bugára tak slovenská ako aj maďarská diplomacia. Bugár pritom zdôraznil, že bolo chybou nepozvať na minulotýždňové odhalenie sochy sv. Štefana zástupcov slovenskej strany.

Maďarský prezident László Sólyom sa mal minulý týždeň v piatok zúčastniť na odhaľovaní sochy sv. Štefana v Komárne, nakoniec prešiel len k hranici na moste cez Dunaj spájajúcom Komárno a Komárom. Prezident, ktorý hranicu neprekročil, uviedol, že podľa diplomatickej nóty zo slovenského ministerstva zahraničných vecí bola jeho účasť na slávnosti bezpečnostným rizikom. Ministerstvo zahraničných vecí SR totiž v piatok prostredníctvom diplomatickej nóty odoprelo maďarskému prezidentovi Sólyomovi vstup na územie Slovenska. Podľa slovenského premiéra Roberta Fica cieľom jeho súkromnej návštevy Komárna bolo vyprovokovať konflikt. Európska únia zatiaľ nevidí dôvod, aby sa zaoberala diplomatickým sporom medzi Slovenskom a Maďarskom.

Aktualizované - SÓLYOM: Útok na slovenské veľvyslanectvo je neospravedlniteľný

Kancelária maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma reagovala na útok na slovenské veľvyslanectvo v Budapešti so znepokojením, jednoznačne ho odsúdila. Informuje o tom agentúra MTI. "Prezident je presvedčený, že podobné násilné činy sú za každých okolností neospravedlniteľné a vážne poškodzujú vzťahy Maďarska a Slovenska," uvádza sa v stanovisku Sólyomovho úradu. Prezident zároveň dúfa, že bezpečnostné orgány nájdu páchateľov a tí sa budú za svoje činy čo najskôr zodpovedať.

Podľa maďarskej diplomacie incident vážne poškodil imidž krajiny a ešte viac skomplikoval vzťahy medzi oboma susednými štátmi. "Incident je nielenže v rozpore s medzinárodným a maďarským právom, ale zatemňuje aj pohľad na Maďarsko, poškodzuje naše záujmy a ešte viac brzdí vyriešenie otázok súvisiacich s našimi bilaterálnymi vzťahmi," vyhlásila hovorkyňa maďarského ministerstva Zsuzsanna Mátraiová.

Strana maďarskej koalície má iný názor ako strana jej odídencov. Vydala stanovisko, že "za terajšiu napätú situáciu vo vzťahoch medzi Slovenskom a Maďarskom je zodpovedný Robert Fico a Ivan Gašparovič, ktorí minulý týždeň vyslovene provokovali slovenských neonacistov na atak v Komárne". Aj SMK na čele s Pálom Csákym však útok odsúdila. Za "nevídanú provokáciu" označila okrem diplomatickej nóty, ktorú vláda SR vydala minulý týždeň v súvislosti s plánovanou návštevou Sólyoma v Komárne, aj prijatý jazykový zákon a "neodborne pripravený" zoznam dvojjazyčných geografických názvov z dielne Ministerstva školstva SR.


SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Útok v Budapešti bol teroristickým aktom, vyhlásil Slota (26. 8. 2009)



nasledujúci článok >>
Pre raketové testy KĽDR rozostavilo Rusko protivzdušnú obranu
<< predchádzajúci článok
Minister Becík plánuje odstúpiť vo štvrtok