24hod.sk    Šport    NHL

31. decembra 2005

Nagy bol opäť veľký

V šiestich nočných zápasoch kanadsko-americkej NHL zo Slovákov najviac zažiarila hviezda Ladislava Nagya.

Rodák zo Šace si v gólovej prestrelke domáceho Phoenixu proti divíznemu rivalovi
z Los Angeles pripísal na svoje tohtosezónne konto štyri body za gól a tri presné prihrávky. Výraznou mierou tak prispel k víťazstvu „kojotov“ 6:5 po predĺžení, ktoré bolo druhé
v rade od návratu legendy Waynea Gretzkého na lavičku. „Keď teraz niekomu prihrám, tak skóruje, čo je dobré pre tím, ale zároveň aj pre mňa. Rád dávam góly, ale niekedy asi príliš často volím nahrávku,“ povedal po stretnutí slovenský útočník, ktorý v každom z posledných piatich zápasov zaznamenal aspoň jednu asistenciu. Nagy mohol streliť aj druhý gól, no na začiatku druhej tretiny nepremenil samostatný nájazd na gólmana LaBarberu. Vo farbách „kráľov“ vyšla ich najproduktívnejšia dvojica Demitra s Višňovským bodovo naprázdno, no výborne ich zastúpil Derek Armstrong, ktorý svojím prvým hetrikom v kariére vybojoval pre hostí minútu pred koncom zápasu aspoň jeden bod. „Robil som si len svoju prácu. Sme tím, takže ak sa zvyšným hráčom nedarí presadiť, je rad na mne,“ povedal k svojmu výkonu trojgólový strelec, ktorého zásluhou dospel duel do predĺženia. V ňom sa šťastena priklonila na domácu stranu, keď vo vlastnom oslabení rozhodol svojím druhým gólom
v zápase Keith Ballard.
Pittsburgh ukončil šnúru šiestich prehier v rade, keď si pred vlastným publikom bez väčších problémov poradil s New Jersey 6:2. Pod hladký priebeh sa podpísali hlavne dve vychádzajúce hviezdy: nováčikovský supertalent a jednotka draftu z roku 2005 Sidney Crosby zaznamenal dva presné zásahy, ku ktorým pridal aj jednu asistenciu, a ďalšia draftová jednotka, tentoraz z roku 2003, brankár Marc-Andre Fleury zneškodnil celkovo 44 streleckých pokusov súpera. V zápase sa nedala zahanbiť ani dvojica slovenských útočníkov. Tomáš Surový sa zaskvel, keď dvakrát poslal puk za chrbát neistého brankára hostí Clemmensena, pričom práve prvý zásah Banskobystričana sa neskôr ukázal ako rozhodujúci, a Žigmund Pálffy sa blysol tromi nezištnými prihrávkami.
Hráči Philadelphie nastúpili na svoj štvrtý zápas zo série jedenástich duelov na ihriskách súperov a z ľadu v tejto sezóne dobre hrajúcej Caroliny si odviezli dva body, keď zvíťazili navlas rovnakým výsledkom ako predtým v Atlante, 4:3 po predĺžení. Slovenský center vo farbách „letcov“ Michal Handzuš obohatil svoj bodový účet ďalšími dvoma asistenciami, keď najskôr v tretej tretine si po jeho prihrávke hostia už
27. gólom aktuálne najlepšieho strelca tohto ročníka NHL Simona Gagneho vynútili predĺženie. V ňom osvedčil Slovák spoluprácu s fínskym útočníkom Sami Kapanenom, keď mu rovnako ako noc predtým posunul puk na rozhodujúci zásah.

Výsledky NHL

Carolina - Philadelphia 3:4 po predĺžení (0:0, 2:2, 1:1 - 0:1), góly: 31. Stillman, 32. Matt Cullen, 42. Matt Cullen - 26. Savage, 39. Meyer, 50. Gagne (Johnsson, HANDZUŠ), 62. S. Kapanen (HANDZUŠ), Toronto - Buffalo 4:3 po sam. nájazdoch (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0), góly: 15. Ponikarovskij, 16. McCabe, 26. Tucker, rozhodujúci sam. nájazd premenil Sundin - 18. Connolly, 25. Tallinder, 49. Pominville, Pittsburg - New Jersey 6:2 (2:0, 2:1, 2:1), góly: 6. R. Jackman, 19. Crosby, 27. SUROVŻ (PÁLFFY), 28. Recchi, 47. SUROVŻ (PÁLFFY), 55. Crosby (PÁLFFY) - 33. Gomez, 44. Gomez, Phoenix - Los Angeles 6:5 po predĺžení (2:1, 1:2, 2:2 - 1:0), góly: 3. NAGY, 10. Mara (NAGY), 31. Comrie (NAGY), 42. Ballard (NAGY), 46. Mara, 64. Ballard - 14. D. Armstrong, 32. Avery, 34. Cammalleri, 45. D. Armstrong, 59. D. Armstrong, Dallas - St. Louis 3:0 (1:0, 2:0, 0:0), góly: 11. Guerin, 36. Zubov, 37. Lehtinen, Calgary - Minnesota 4:2 (0:0, 2:2, 2:0), góly: 33. Amonte, 40. Donovan, 52. Reinprecht, 57. Wiemer - 22. Wanvig, 38. Dupuis.

Hartford chce opäť NHL

Osem rokov po odchode tímu Whalers z Hartfordu (pôsobil v ňom aj Slovák Róbert Petrovický) do Caroliny chce skupina investorov opäť pritiahnuť do metropoly Connecticutu nejaký tím hokejovej NHL. Šéf Northland Investment Corp. Lawrence Gottesdiener chce totiž v Hartforde vybudovať novú arénu za
250 miliónov dolárov, v ktorej by chcel prichýliť aj veľký hokejový klub. „Máme peniaze, môžeme investovať do arény a kúpiť tím. Bol by to dobrý základ pre ľudí a stal by sa symbolom mesta, regiónu i štátu,“ povedal Gottesdiener, ktorého zámerom je vybudovať arénu pre 16-tisíc divákov. Okrem NHL by v novej hale hrali aj mužský a ženský tím miestnej univerzity Connecticut.

Ozolinš na odvykaciu kúru

Hokejový obranca Sandis Ozolinš sa v najbližších zápasoch neobjaví na súpiske klubu NHL Anaheim Mighty Ducks. Ako oznámil viceprezident a generálny manažér „káčerov“ Brian Burke, 33-ročný bek sa podrobí odvykaciemu liečebnému programu NHL/NHLPA. „Všetci v klube stojíme za Sandisom a jeho rodinou a podporujeme jeho rozhodnutie podrobiť sa profesionálnej pomoci,“ povedal Burke, ktorý však podobne ako hráčska asociácia NHLPA Ozolinšove problémy nešpecifikoval. Sedemnásobný účastník zápasu hviezd NHL vynechal bez vysvetlenia pondelkový tréning, ktorý bol prvým pre hráčov Anaheimu po vianočnej prestávke. Následne
v utorok zmeškal odchod tímového autobusu na prípravu pred zápasom s Columbusom. Vďaka dobrovoľnému nástupu na liečbu sa Ozolinš vyhol sankciám, náklady na zdravotnú starostlivosť mu v súčasnosti platí NHL. Lotyšský obranca v súčasnosti prežíva najhoršiu sezónu počas trinásťročnej kariéry v NHL, ktorú ešte zvýraznilo novembrové zranenie kolena.
V zostave Anaheimu sa v posledných dueloch neobjavil a tréner Randy Carlyle až do štvrtka tvrdil, že je to z osobných a ro-dinných dôvodov.