24hod.sk    Šport    MS 2010 v JAR

12. júla 2010

Naj, naj, naj - 145 gólov, Kopúnkov po 2 minútach

Devätnáste majstrovstvá sveta vo futbale v Juhoafrickej republike sú už minulosťou. Priniesli 145 gólov a 15 pokutových kopov, z toho 9 premenených. Do pamäte sa vrylo viacero ...

spanielsko Foto: SITA/AP

JOHANNESBURG 12. júla (WEBNOVINY) - Devätnáste majstrovstvá sveta vo futbale v Juhoafrickej republike sú už minulosťou. Priniesli 145 gólov a 15 pokutových kopov, z toho 9 premenených. Do pamäte sa vrylo viacero udalostí s rôznym obsahom - pekných herných momentov, krásnych gólových striel, ale aj množstvo faulov, či chýb v podaní rozhodcov. O niektorých zaujímavostiach vypovedajú aj nasledujúce štatistiky, v ktorých si svoje miesto našlo aj Slovensko. Stredopoliar Kamil Kopúnek sa stal v zápase proti Taliansku (3:2) najrýchlejšie skórujúcim hráčom po svojom príchode na ihrisko z lavičky. Záložník Spartaka Trnava potreboval na svoj presný zásah len dve minúty a bol to jeho prvý dotyk s loptou.

Naj, naj, naj XIX. majstrovstiev sveta vo futbale v Juhoafrickej republike:

Celkový počet gólov: 145 (priemer 2,27 gólu na jeden zápas)

Celkový počet hetrikov: 1 (Gonzálo Higuaín z Argentíny)

Celkový počet pokutových kopov/počet gólov z pokutových kopov: 15/9

Najviac gólov - tímy: 16 (Nemecko)

Najviac gólov - jednotlivci: 5 (David Villa, Wesley Sneijder, Thomas Müller, Diego Forlán)

Najviac asistencií: 3 (Mesut Özil, Dirk Kuyt, Kaká, Bastian Schweinsteiger, Thomas Müller)

Najmenej strelených gólov: 0 (Alžírsko, Honduras)

Najviac inkasovaných gólov: 12 (KĽDR)

Najmenej inkasovaných gólov: 1 (Portugalsko, Švajčiarsko)

Najväčší gólový rozdiel v skóre: +11 (Nemecko), -11 (KĽDR)

Najviac gólov jedného mužstva v zápase: 7 (Portugalsko)

Najviac gólov jedného mužstva v zápase, v ktorom prehralo: 2 (Taliansko proti Slovensku /2:3/, Uruguaj proti Holandsku /2:3/ a Uruguaj proti Nemecku /2:3/)

Najvyššie víťazstvo: 7:0 (Portugalsko nad KĽDR)

Najviac zápasov bez inkasovaného gólu: 5 (Španielsko)

Najmenej zápasov bez inkasovaného gólu: 0 (Austrália, Kamerun, Dánsko, Grécko, Taliansko, KĽDR, Nigéria, Slovensko, Juhoafrická republika)

Prvý gól na MS 2010: Siphiwe Tshabalala (Juhoafrická republika)

Posledný gól na MS 2010: Andrés Iniesta (Španielsko)

Najrýchlejší gól: 2:38 min (Nemec Thomas Müller proti Argentíne)

Najrýchlejší gól striedajúceho hráča: 2 minúty po príchode na ihrisko (Slovák Kamil Kopúnek proti Taliansku, Nemec Cacau proti Austrálii, Čiľan Rodrigo Millar proti Španielsku)

Najneskorší gól v zápase (nepočítajúc predĺženie 2x15 min): 95. min (Uruguajčana Álvaro Pereira proti Juhoafrickej republike)

Najstarší strelec na MS 2010: Cuauhtémoc Blanco /Mex./ (37 rokov a 151 dní)

Najmladší strelec na MS 2010: Thomas Müller /Nem./ (20 rokov a 273 dní).