Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. júna 2015

Najbohatšou stranou bol vlani Smer, na chvoste je SDKÚ-DS



Najbohatšou politickou stranou v roku 2014 bol Smer-SD. Majetok vládnej strany dosiahol takmer 9,5 milióna eur. Vyplýva to z výročných správ politických strán za minulý rok, o ktorých bude ...



Zdieľať
Foto: Smer-SD
Bratislava 28. júna (TASR) - Najbohatšou politickou stranou v roku 2014 bol Smer-SD. Majetok vládnej strany dosiahol takmer 9,5 milióna eur. Vyplýva to z výročných správ politických strán za minulý rok, o ktorých bude parlament rokovať v rámci pokračujúcej 53. schôdze NR SR.


Spomedzi parlamentných subjektov je druhou najbohatšou stranou OĽaNO s majetkom viac ako 2,6 milióna eur. Nasledujú SaS (1,7 milióna eur), Most-Híd (1,6 milióna eur), KDH (296.046 eur) a SDKÚ-DS (81.768 eur). Majetok mimoparlamentnej SMK dosiahol 543.240 eur a SNS 16.049 eur.

Najzadlženejšou stranu je SDKÚ-DS, jej záväzky vlani dosiahli viac ako 1,5 milióna eur. Nasledujú Smer-SD (169.660 eur), OĽaNO (79.795 eur), KDH (71.994 eur), SaS (18.092 eur) a Most-Híd (17.216 eur). SMK v roku 2014 dlhovala 22.445 eur a SNS 496.126 eur.

Na programe novela školského zákona

Počas tretieho rokovacieho týždňa čaká na poslancov aj definitívne hlasovanie o novele školského zákona, ktoré bolo už dvakrát preložené. Vládny Smer-SD presadzuje, aby zriaďovateľ verejnej školy získal od septembra kompetenciu dvakrát nesúhlasiť s nomináciou rady školy na riaditeľa. Dnes možnosť vetovať kandidáta nemá. Zriaďovateľ však bude musieť svoj nesúhlas s kandidátom písomne zdôvodniť. Následne sa uskutoční druhé, úplne nové výberové konanie.

Ak zriaďovateľ nebude akceptovať ani nového kandidáta, bude mať ešte možnosť obrátiť sa na miestne zastupiteľstvo s návrhom na vyslovenie nesúhlasu. Na to, aby riaditeľ vymenovaný nebol, budú potrebné minimálne tri pätiny hlasov poslancov príslušného zastupiteľstva. Ak ich primátor, starosta či predseda VÚC nezíska, kandidáta na riaditeľa už bude musieť na päť rokov vymenovať. Ak však presvedčí dostatok poslancov, že kandidát nie je vhodný, ďalší výber riaditeľa už nebude v réžii rady školy, ale pôjde sa cez výberové konania na základe zákona o výkone prác vo verejnom záujme.

Kritizované verejné obstarávanie

Ďalšie definitívne hlasovanie sa očakáva pri novele zákona o verejnom obstarávaní. Cieľom právnej normy je, aby firmy, ktoré sa uchádzajú o štátne zákazky vo verejných tendroch, museli zverejňovať svojich konečných užívateľov výhod. Register má obsahovať údaje fyzických osôb, ktoré sú skutočnými, nielen formálnymi vlastníkmi subjektov participujúcich na verejnom obstarávaní. Má ísť o podmienku, aby takýto podnikateľ mohol dostať zákazku od štátu.

Vládna novela sa týka len tendrov, čo opozícia kritizuje. Preto predložila pozmeňujúce návrhy, podľa ktorých by konečný užívateľ výhod musel byť odkrytý aj v prípade čerpania eurofondov, nadobúdania majetku štátu či výberu zdravotného poistenia. "Cez verejné obstarávania prechádza len 20 percent verejných zdrojov a tých zostávajúcich 80 percent financií by zostalo týmto zákonom nedotknutých," upozornila poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská.

Pôvodný plán počítal s tým, že posledná schôdza pred letným prázdninami potrvá až do 9. júla. Poslancom však zostalo z celkovo 105 bodového programu otvoriť len 25. Je preto pravdepodobné, že členovia snemovne odídu na dovolenky skôr.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Moldavsko si v komunálnych voľbách vyberá medzi Ruskom a Európou
<< predchádzajúci článok
Turecko chce postaviť na hraniciach so Sýriou ďalšie múry