Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. apríla 2007

Najstaršia obyvateľka Bratislavy oslavuje 105 rokov



Najstaršia obyvateľka Bratislavy Lenka Szantová, ktorá zároveň stála pri zrode Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), oslavuje 105 rokov. Zablahoželať k životnému jubileu jej ...



Zdieľať

BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) - Najstaršia obyvateľka Bratislavy Lenka Szantová, ktorá zároveň stála pri zrode Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), oslavuje 105 rokov. Zablahoželať k životnému jubileu jej prichádzajú prví gratulanti, z rúk členov Základnej organizácie 1 SZPB si dnes prevzala medailu za zásluhy v boji o oslobodenie Slovenska a proti fašizmu. "Svet by mal prísť k rozumu a spamätať sa. Ľudia by mali čestne a poctivo pomáhať, nie klamať a mamonárčiť, to nie je dôležité. A tiež je potrebné morálne a prísne vychovávať deti, lebo bez nich by neboli štáty," povedala pre agentúru SITA pri preberaní najvyššieho ocenenia Lenka Szantová. Ako ďalej prezradila, celý život zasvätila pomoci druhým ľuďom, a bola by rada, keby sa podobne aj v súčasnosti správalo čo najviac ľudí. "Ak ty si kráľ a druhý je žobrák, aj tak sa na neho pozeraj ako na človeka, lebo nie je o nič menej ako ty," tvrdí oslávenkyňa. Ako tiež prezradila, ešte aj dnes sa zaujíma o slovenskú i zahraničnú politiku a každý deň si prečíta noviny, hoci s lupou v ruke.

Lenka Szantová, rodená Valiková, sa narodila 21. apríla 1902 v Krompachoch. Mala šesť súrodencov, dvoch bratov a štyri sestry. Ako prvé dievča študovala na gymnáziu v Kežmarku. Plánovala pokračovať v stopách svojich bratov a chcela sa stať detskou lekárkou. Počas prvej svetovej vojny sa dostal jej manžel ako vojak rakúsko-uhorskej armády do zajatia na Sibíri, kde strávil sedem rokov. Na lodi prevážajúcej uhlie do Nemecka sa mu podarilo utiecť a po ďalších troch rokoch sa v Európe manželia konečne stretli. Pred druhou svetovou vojnou však ovdovela, "a možno aj preto, že som vtedy nikoho nemala, nebála som sa dať k odboju, už mi totiž na ničom nezáležalo," spomína oslávenkyňa. Zmysel života našla práve v pomoci ľuďom, ktorí trpeli, svoj byt na Riečnej ulici dokonca poskytla na ilegálne stretnutia odbojárov, dvakrát sa ako členka odboja stretla v Juhoslávii s maršalom Titom. Za protifašistický odboj sa však neskôr dostala na nejaký čas do väzenia.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Deviati naši vojaci v Afganistane majú parlamentný mandát
<< predchádzajúci článok
V spoločnosti Formula falšovali výherné tikety