24hod.sk    Z domova

14. marca 2018

Naše väznice a policajné stanice opäť navštívia experti Rady Európy



Na Slovensko prídu experti z Európskeho výboru na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT). Delegácia Rady Európy ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász
Bratislava 14. marca (TASR) – Na Slovensko prídu experti z Európskeho výboru na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT). Delegácia Rady Európy uskutoční šiestu pravidelnú návštevu SR od 19. do 28. marca 2018. Vláda sa v stredu oboznámila so zložením delegácie a uložila viacerým ministrom podpísať poverovacie listiny pre jej členov.


Európski experti sa chcú hneď v úvode sa chcú stretnúť s vyššími úradníkmi zodpovednými najmä za policajné, väzenské zariadenia, reedukačné a diagnostické centrá pre mladistvých, ako aj psychiatrické zariadenia a sociálne inštitúcie, kde môžu byť umiestnené osoby na nedobrovoľnom základe. Prítomný by mal byť aj ombudsman. Predbežné zistenia by mal výbor prezentovať slovenským orgánom na záver návštevy, 28. marca.

Výbor dosiaľ vykonal na Slovensku päť pravidelných návštev. Prvá sa uskutočnila v roku 1995, ďalšie v rokoch 2000, 2005, 2009 a piatu pravidelnú návštevu SR vykonal CPT v dňoch 24. septembra až 3. októbra 2013. Delegácia CPT pod vedením pani Marzeny Ksel, prvej podpredsedníčky CPT, konštatovala výhrady vo vzťahu k niektorým navštíveným policajným zariadeniam a väzenským ústavom.

Slovensku sa napríklad nedarí napĺňať odporúčanie výboru na zabezpečenie minimálnej ubytovacej plochy štyri štvorcové metre pre jedného odsúdeného. Tá je v súčasnosti na úrovni 3,5 metra štvorcového. Situáciu by mala čiastočne zlepšiť výstavba novej väznice v Rimavskej Sobote Sabovej, ktorú vo februári odsúhlasila vláda.

Vláda v stredu prerokuje aj Návrh priorít Zboru väzenskej a justičnej stráže do roku 2020. Zbor v ňom konštatuje, že nemá dostatok finančných prostriedkov, aby mohol splniť opatrenia výboru CPT. Uplatní si preto v rámci návrhu prioritných výdavkových titulov na roky 2019- 2021 navýšenie rozpočtu.

CPT bol zriadený Európskym dohovorom na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1989. Vykonáva pravidelné návštevy v členských štátoch, kde skúma súlad vyššie spomínaného Európskeho dohovoru s podmienkami, v ktorých žijú osoby dočasne pozbavené slobody. CPT nie je vyšetrovací orgán, ale mimosúdny preventívny mechanizmus, ktorý dopĺňa činnosť Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/nase-vaznice-a-policajne-stanice-opat-navstivia-experti-rady-europy-cl573284.html