05. júla 2015

Naši volejbalisti po dráme prehrali s Egyptom, zahrajú si o 3. miesto

Na snímke smutní hráči Slovenska po prehre 1:3 v druhom zápase semifinále Final Four Svetovej ligy vo volejbale mužov Slovensko - Egypt v Bratislave 4. júla 2015. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 4. júla (TASR) - Slovenskí volejbalisti si vo finále záverečného turnaja III. skupiny Svetovej ligy FIVB nezahrajú. V sobotňajšom druhom semifinále Final Four prehrali v bratislavskom NTC s Egyptom 1:3. Zverenci trénera Flavia Gulinelliho nastúpia v nedeľu o 17.30 h v súboji o konečné tretie miesto proti Číne. Egypt sa vo finále stretne s Čiernou Horou.

Slováci začali nervózne a rýchlo prehrávali 3:5. Súper z Afriky hral výborne na sieti a od úvodu stretnutia mal vysokú úspešnosť na podaní. Egypťania si udržiavali mierny náskok počas celého prvého setu, keď postupne vyhrávali 8:6, 16:14 a po tom, ako Lux neprekonal trojblok hostí, aj 20:15. Slováci ešte zabojovali, za stavu 20:24 odvrátili tri setbaly, ale ten štvrtý už nie a prvé dejstvo prehrali 23:25.

Druhý set bol vyrovnaný do stavu 8:8. Potom išli do jednobodového vedenia Egypťania (9:10), ale Slováci pri podaní Luxa kontrovali sériou siedmich bodov za sebou a viedli 16:10. Domáci vyhrávali aj 21:14, ale potom zbytočne znervózneli, čo využil húževnatý súper a znížil najskôr na rozdiel dvoch (21:19) a potom aj jediného bodu (22:21). Slovákov potom zachránil Thakil, ktorý pokazil servis a po úspešných blokoch domácej obrany bolo 24:21. Gulinelliho zverenci využili druhý setbal zásluhou Kohúta a vyrovnali na 1:1.

Ako kľúčový sa z pohľadu konečného výsledku ukázalo tretie dejstvo. Slováci v ňom od úvodu doťahovali náskok súpera, v jeho polovici sa im podarilo vyrovnať na 13:13. Egypťania vedení svojím kapitánom Abdelhayom však opäť zabrali na sieti, pridali presný servis a viedli 19:16, 23:21 a za stavu 22:24 mali dva setbaly. Slováci však zabojovali, tromi bodmi za sebou si vynútili šancu na zisk dôležitého setu, ale stav 25:24 nevyužili. Tri body zaznamenali hostia a viedli 2:1 na sety.

Taliansky kouč SR Gulinelli sa snažil nájsť optimálnu zostavu, keď vo štvrtom dejstve poslal hry aj Horníka, ale stále to boli Egypťania, ktorí režírovali priebeh duelu. Od stavu 3:5 si udržiavali mierny náskok, na Slovákov bolo vidieť sklamanie z prehratého tretieho setu. Hostia viedli 10:7, 16:12 a potom aj 20:17. Slováci sa snažili, bojovali a podarilo sa im priblížiť na rozdiel jediného bodu (22:23). Následne však svoj tím podržal výborne hrajúci kapitán Abdelhay, ktorý dvoma kľúčovými smečmi ukončil zápas.