Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júna 2013

Násilné demonštrácie v Turecku majú druhú obeťV pondelok večer zastrelili na východe Turecka pri hraniciach so Sýriou počas protestov protivládneho demonštranta. Informovala o tom kancelária provinčného guvernéra. Podľa týchto ...Zdieľať
turecko ISTANBUL 4. júna  - V pondelok večer zastrelili na východe Turecka pri hraniciach so Sýriou počas protestov protivládneho demonštranta.


Informovala o tom kancelária provinčného guvernéra. Podľa týchto údajov 22-ročný Abdullah Comert zomrel v meste Antakya.

Ako uviedla televízna stanica NTV, mladík demonštroval na podporu protestov, ktoré sa začali minulý týždeň v Istanbule, pričom ho strelili do hlavy.

Kto na zhromaždení strieľal, zatiaľ nie je jasné. Comert bol podľa NTV členom mládežníckej odnože hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP).

Obrazom: Demonštrácie v Istanbule

Provincia Hatay hraničí so Sýriou a poskytuje útočisko tisícom ľudí, ktorí utiekli pred tamojšou občianskou vojnou. V máji v meste Reyhanli v provincii Hatay vybuchli bomby umiestnené v autách, pričom zahynulo 52 ľudí. Prvú obeť si protesty vyžiadali rovnako v pondelok, keď do skupiny demonštrantov na hlavnej ceste v Istanbule vrazil taxík. Okrem smrti 20-ročného Mehmeta Ayvalitasa si zrážka vyžiadala aj štyroch zranených.

 Demonštrácie v Turecku

 Demonštrácie v Turecku

 Demonštrácie v Turecku

 Demonštrácie v Turecku

 Demonštrácie v Turecku

 Demonštrácie v Turecku

 Demonštrácie v Turecku

Demonštrácie sa začali ešte v piatok v Istanbule relatívne pokojným protestom proti plánom na prestavbu populárneho istanbulského námestia Taksim, v okolí ktorého má vyrásť nákupné centrum. Eskalovali až po tom, ako polícia tvrdo zasiahla a aktivistov násilne rozohnala s pomocou obuškov, vodných diel a slzotvorného plynu. Demonštrácie sa následne rozšírili po celej krajine a premenili sa na protesty proti konzervatívnej vláde, ktorej cieľom je podľa kritikov islamizácia sekulárneho Turecka.

Video: Situácia v uliciach Istanbulu
    Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Demonštrácie v Istanbule neutíchajú, polícia tvrdo zasiahla (2. 6. 2013)
 V Istanbule použili vodné delá a plyn proti demonštrantom (31. 5. 2013)
 OBRAZOM: V Turecku ďalej hľadajú obete zemetrasenia (11. 11. 2011)
 Turecko sa opäť triaslo, pod troskami sú desiatky ľudí (10. 11. 2011)
 Turecko už neverí na zázrak, záchranné práce ukončili (29. 10. 2011)
 V Turecku zachránili chlapca po vyše sto hodinách pod zemou (28. 10. 2011)
 Turecko postihnuté zemetrasením bojuje aj so snehom (27. 10. 2011)nasledujúci článok >>
Opoziční poslanci chcú upraviť centrálne obstarávanie
<< predchádzajúci článok
Doprastav je bez peňazí, tlmí práce a bude prepúšťať