Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. októbra 2011

NATO v pondelok odstráni zátarasy na cestách k hraniciamMierové jednotky NATO v Kosove (KFOR) odstránia v pondelok zátarasy na cestách vedúcich k hraniciam Kosova so Srbskom v prípade, že tak dovtedy dobrovoľne neurobia miestni Srbi. Veliteľ ...Zdieľať
nato PRIŠTINA 17. októbra (WEBNOVINY) - Mierové jednotky NATO v Kosove (KFOR) odstránia v pondelok zátarasy na cestách vedúcich k hraniciam Kosova so Srbskom v prípade, že tak dovtedy dobrovoľne neurobia miestni Srbi.


Veliteľ KFOR generál Erhard Drews "očakáva nepodmienečný a permanentný" prístup k hraniciam. NATO potrebuje cesty sprístupniť pre konvoje zásobovacích vozidiel.

Drews sa v tejto súvislosti stretol s predstaviteľmi štyroch srbských obcí na severe Kosova, tí však požiadavku KFOR odmietli.

Konflikt na hraniciach vypukol 21. júla, keď vláda v Prištine zakázala dovoz srbských výrobkov do Kosova v reakcii na rovnaký krok zo strany Belehradu. Srbsko zakázalo dovoz tovaru z Kosova, keďže neuznávalo kosovské colné pečiatky.

Pri pokuse Kosova prevziať kontrolu nad priechodmi Brnjak a Jarinje v srbskej časti Kosova bol zabitý kosovský policajt. Miestni Srbi na cestách vytvorili zátarasy, aby si vynútili odovzdanie priechodov srbským colníkom. Kontrolu nad hraničnou oblasťou preto prevzali vojaci mierovej jednotky KFOR, ktorá posilnila hliadky na celom severe Kosova.

Belehrad a Priština sa nakoniec dohodli na zrušení vzájomných embárg uvalených na dovoz a vývoz tovaru a našli kompromis v otázke uznávania kosovských colných pečiatok, Srbi však naďalej požadujú, aby boli priechody pod ich kontrolou.

Väčšina zo 120-tisíc kosovských Srbov totiž neuznáva vládu v Prištine a požaduje, aby im naďalej vládol Belehrad. Srbsko preto na severe Kosova udržiava vlastné paralelné štruktúry, ako sú poštové úrady, školy a miestne samosprávy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Demonštrácie v Ríme spôsobili miliónovú škodu
<< predchádzajúci článok
Jurzyca odporučil svojmu nástupcovi pretláčať nové myšlienky

NATO v pondelok odstráni zátarasy na cestách k hraniciam - diskusné fórum čitateľov