Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2013

Navaľný chce byť starostom MoskvyRuský opozičný líder Alexej Navaľný v nedeľu oznámil, že sa v predpokladaných septembrových predčasných voľbách bude uchádzať o post starostu Moskvy. Trestne stíhaný bojovník proti ...Zdieľať
alexej navalny MOSKVA 10. júna (WEBNOVINY) - Ruský opozičný líder Alexej Navaľný v nedeľu oznámil, že sa v predpokladaných septembrových predčasných voľbách bude uchádzať o post starostu Moskvy.


Trestne stíhaný bojovník proti korupcii v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvu uviedol, že nebude musieť nazbierať 70-tisíc podpisov, keďže ho do boja nominuje liberálna strana vedená bývalý vicepremiérom Borisom Nemcovom.

Ten potvrdil, že jeho strana Parnas o tom definitívne rozhodne v polovici júna. Navaľný, ktorého aktuálne stíhajú pre údajnú krádež dreva, sa preslávil vďaka svojim blogom v záujme boja proti korupcii na vysokých miestach a stal sa preto tŕňom v oku mnohým vysokopostaveným politickým predstaviteľom krajiny. Blogér nedávno oznámil aj svoj záujem stať sa ruským prezidentom.

Predčasné voľby sú výsledkom stredajšej rezignácie súčasného starostu ruskej metropoly Sergeja Sobjanina. Ten oznámil svoje rozhodnutie prezidentovi Vladimirovi Putinovi, svojmu úzkemu spojencovi. Voľby nového šéfa moskovského magistrátu, do ktorého čela sa Sobjanin dostal v roku 2010, by sa mali konať septembri, keď sa v Rusku konajú voľby do samospráv.

Za Sobjaninovou predčasnou rezignáciou mnohí vidia snahu zaskočiť opozíciu a znemožniť jej tak získať prestížny post, o ktorý má záujem i podnikateľ Michail Prochorov. Hlasovanie sa bude konať o dva roky skôr, ako mal vypršať mandát súčasného starostu, ktorý sa chce uchádzať o ďalšie funkčné obdobie.

Bývalý vicepremiér Sobjanin v roku 2010 nahradil kontroverzného Jurija Lužkova, ktorého po 18 rokoch vo funkcii odvolal vtedajší prezident Dmitrij Medvedev. Možnosť kandidatúry najnovšie avizuje aj samotný Lužkov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čaro vedy sa začína v škole
<< predchádzajúci článok
Moja trpezlivosť má hranice, varuje turecký premiér Erdogan