Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júla 2007

Návrh tlačového zákona kladie vyššie nároky na novinárov



Navrhovaný nový tlačový zákon, ktorý sa dá pripomienkovať do 20. júla, kladie oveľa vyššie nároky na profesionalitu novinárskej činnosti. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol štátny tajomník ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) - Navrhovaný nový tlačový zákon, ktorý sa dá pripomienkovať do 20. júla, kladie oveľa vyššie nároky na profesionalitu novinárskej činnosti. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol štátny tajomník Ministerstva kultúry (MK) SR pre médiá a audiovíziu Ivan Sečík, návrh je vystavený na širšie posúdenie a "hoci okolo neho iste vznikne polemika, ide o poctivý pokus vytvoriť právny rámec, ktorý bude vyváženejší a spravodlivejší ako k vydavateľom a novinárom, tak aj k občanom a inštitúciám". Sečík pri tvorbe návrhu tlačového zákona, ktorý má nahradiť normu z roku 1966, oceňuje spoluprácu so Slovenským syndikátom novinárov (SSN) a zástupcami vydavateľov, ktorí si svorne uvedomujú nevyhnutnosť prijatia nového zákona. Tvrdí totiž, že "aj vzhľadom na nedostatok demokratickej tradície a kultúry sa u nás médiá stali veľmi silným politickým fenoménom, neraz prekračujúcim rámec svojho spoločenského poslania a zásad novinárskej etiky".

Nový tlačový zákon by mal zabezpečiť, aby každý - aj bežný občan, ktorý sa cíti dotknutý obsahom tlače, mal možnosť dosiahnuť nápravu. "Na jednej strane má nový tlačový zákon garantovať novinárom slobodný výkon ich profesie, ale zároveň musí občan popri tradičnom inštitúte práva na opravu dostať možnosť za presne stanovených podmienok uplatniť aj právo na odpoveď," konštatoval štátny tajomník MK SR. Podľa neho nejde o nič výnimočné, právo na odpoveď sa uplatňuje v tlačovom zákonodarstve viacerých európskych krajín, vrátane Českej republiky. "Všetky prípadné spory budú riešiť len a len nezávislé súdy, obavy z možnosti neadekvátnych sankčných postihov zo strany štátnych orgánov sú neopodstatnené," dodal Ivan Sečík.

Minister kultúry Marek Maďarič predložil návrh zákona o periodickej tlači (tlačový zákon) do pripomienkového konania 29. júna. Pripomienkovať sa dá do piatka 20. júla. Mal by nahradiť zastaraný zákon z roku 1966, ktorý bol novelizovaný už deväť ráz, po roku 1989 šesťkrát. Z textu návrhu zverejneného na internetovej stránke MK SR - http://www.culture.gov.sk vyplýva, že oproti teraz platnému zákonu sa už nevzťahuje na hromadné informačné prostriedky. Nehovorí tak o agentúrnom spravodajstve, o spravodajstve a publicistike v rozhlasovom a televíznom vysielaní. Návrh však za periodickú tlač po novom považuje aj internetovú stránku, ktorá je elektronickou mutáciou rozširovanej periodickej tlače. V návrhu je v súčasnosti chýbajúca ochrana zdroja a obsahu informácie. Návrh zavádza úplne nový pojem - právo na bezodplatné uverejnenie odpovede. Právo na odpoveď nezasahuje do práva na opravu, o ktorom hovorí návrh i platný zákon. Návrh hovorí okrem práva na opravu a na odpoveď aj o práve na dodatočné oznámenie a tiež o práve na uplatnenie práva na opravu, odpoveď a dodatočné oznámenie na súde. Zmenou v návrhu zákona oproti platnej úprave je nahradenie registrácie evidenciou periodickej tlače. Predkladateľ navrhuje, aby začal platiť 1. januára 2008.

V návrhu tlačového zákona chýba veľa podstatných vecí, tvrdí SSN. K predloženému textu inak nemáme žiadne výhrady, pre agentúru SITA to povedala predsedníčka SSN Zuzana Krútka. Syndikát k návrhu vypracuje svoje právne stanovisko, ktoré rezortu kultúry doručí pred koncom termínu podávania pripomienok, teda do 20. júla. Bude presadzovať, aby návrh obsahoval definíciu cenzúry. Chýba mu tiež tzv. imunizácia informácií, teda ochrana periodika pred postihmi za zverejnenie pravdivých informácií, napríklad z rokovania národnej rady, vlády či orgánov samosprávy a ďalších. Nie je tiež doriešená zodpovednosť za informácie prebraté z iných informačných zdrojov, či citovanie z tlačových konferencií. Šéfka SSN by privítala, ak by návrh obsahoval aj klauzulu o svedomí, podľa ktorej nemožno novinára nútiť, aby sa venoval nejakej téme, ak je v rozpore s jeho svedomím. V texte návrhu jej tiež chýba dôraz na to, že verejný záujem je dôležitejší ako súkromný záujem. V porovnaní so súčasným zákonom vypadol tzv. konzultačný štatút, na základe ktorého musia štátne a samosprávne orgány konzultovať so združeniami zamestnancov a zamestnávateľov návrhy zákonov a iných predpisov či závažných opatrení týkajúcich sa činnosti masmédií a ich zamestnancov, upozornila Krútka.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SP by mala cez internet sprístupniť údaje o poistných účtoch
<< predchádzajúci článok
Špekulácie na jeseň budú, koalícia však bude držať pokope

Návrh tlačového zákona kladie vyššie nároky na novinárov - diskusné fórum čitateľov

Bude to tak lepsie pre celu nasu civilizaciu..16.7. 2:03:16