Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. októbra 2007

Navrhuje upraviť čas na odpovede premiérovi u Hodiny otázokObmedziť predsedovi vlády čas na odpoveď počas parlamentných Hodín otázok navrhujú poslanci za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a Peter Miššík. Je to reakcia na prax, keď premiér v poslednom čase využil ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. októbra (SITA) - Obmedziť predsedovi vlády čas na odpoveď počas parlamentných Hodín otázok navrhujú poslanci za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a Peter Miššík. Je to reakcia na prax, keď premiér v poslednom čase využil pridelených 15 minút na zodpovedanie len jednej otázky. „Hodina otázok je jeden z nástrojov, ktorý má parlament k dispozícii v rámci svojej kontrolnej právomoci,“ povedal Žitňanská. Aby parlament mohol tento nástroj efektívne využívať, pravidlá by mali byť podľa nej nastavené tak, aby nemohli byť zneužívané. Podľa návrhu novely rokovacieho poriadku, ktorý poslanci za SDKÚ-DS predložili do parlamentu, by premiér mal na odpoveď vyčlenené tri minúty a prípadnú doplňujúcu otázku ďalšie dve minúty. „To by umožnilo, aby mohol zodpovedať aspoň dve otázky,“ povedala Žitňanská.

Do návrhu poslanci zakomponovali aj ustanovenia, ktoré sa im nepodarilo presadiť v predchádzajúcom návrhu. Parlament v marci zamietol novelizáciu rokovacieho poriadku, ktorá mala umožniť poslancom reagovať faktickou pripomienkou aj na vystúpenie najvyšších ústavných činiteľov. Zároveň sa malo zmeniť ustanovenie, podľa ktorého prezident republiky, predseda alebo podpredseda národnej rady a členovia vlády môžu vystúpiť kedykoľvek, keď o to požiadajú. To je však v rozpore s ustanovením, podľa ktorého počas hlasovania predsedajúci nemôže udeliť slovo nikomu. Návrh preto počíta s tým, že počas hlasovania nie je možné udeliť slovo ani vybraným ústavným činiteľom.

Poslanci za SDKÚ-DS tiež do budúcna uvažujú nad zmenou, ktorá by umožnila počas schôdzí aj všeobecnú rozpravu na aktuálne politické otázky. Takýto priestor súčasný rokovací poriadok nedáva. Podľa Žitňanskej by na každej schôdzi Národnej rady SR mohla byť pre tento účel vyčlenená napríklad hodina.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MŽP bude podporovať využívanie jadra na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Po roku svet Politkovskej vraha stále nepozná

Navrhuje upraviť čas na odpovede premiérovi u Hodiny otázok - diskusné fórum čitateľov