24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

24. júna 2006

Nemecko vyhralo nad Švédskom a Argentína nad Mexikom

Prvými štvrťfinalistami XVIII. majstrovstiev sveta vo futbale sa stali reprezentanti usporiadateľskej krajiny Nemecka. Zverenci trénera Jürgena Klinsmanna vyhrali v sobotňajšom osemfinále v Mníchove nad ...

MNÍCHOV 24. júna  - Prvými štvrťfinalistami XVIII. majstrovstiev sveta vo futbale sa stali reprezentanti usporiadateľskej krajiny Nemecka. Zverenci trénera Jürgena Klinsmanna vyhrali v sobotňajšom osemfinále v Mníchove nad Švédskom 2:0. Trojnásobným majstrom sveta vyšiel fantasticky úvod duelu, v ktorom zásluhou Lukasa Podolského dvoma gólmi šokovali severanov. Švédi potom navyše prišli o vylúčeného Teddyho Lučiča, ktorý v 35. minúte dostal za faul na Miroslava Kloseho druhú žltú kartu. Po prestávke už domáci futbalisti pohodlne kontrolovali priebeh duelu. Vo štvrťfinále čaká Nemcov víťaz duelu Argentína - Mexiko.

Osemfinále:
Nemecko - Švédsko 2:0 (2:0)
Góly: 4. a 12. Podolski, ŽK: 27. Frings - 28. T. Lučič, 48. Jonson, 78. Allbäck, ČK 35. T. Lučič (Švéd.) po druhej ŽK za faul, rozhodovali: Carlos Simon - Aristeu Tavares, Ednilson Corona (všetci Braz.), 66 000 divákov
Nemecko: Lehmann - A. Friedrich, Mertesacker, C. Metzelder, Lahm - B. Schneider, Frings (85. Kehl), Ballack, Schweinsteiger (72. Borowski) - Klose, Podolski (74. Neuville)
Švédsko: Isaksson - Alexandersson, Mellberg, T. Lučič, Edman - Linderoth - Jonson (53. Wilhelmson), Källström (39. Hansson), Ljungberg - Larsson, Ibrahimovič (72. Allbäck)
Domáci tím mal skvelý nástup do stretnutia a hlavnú úlohu v ňom hralo útočné duo s poľskými koreňmi Miroslav Klose, Lukas Podolski. Deväťgólový strelec šampionátov Klose sa už v 4. min po prihrávke Ballacka prebil cez dvoch obrancov pred Isakssona. Švédsky gólman jeho strelu vyrazil iba pred Podolského, ktorý pohodlne otvoril skóre - 1:0. O osem minút nato Klose naviazal pred šestnástkou na seba troch obrancov, peknou prihrávkou popri Lučičovi ponúkol svojmu partnerovi ako na podnose druhý gól a Podolski sa zoči-voči gólmanovi nepomýlil - 2:0. Nemci hrali v úvode rýchly a agresívny futbal, zatiaľ čo Švédi nepôsobili dosť koncentrovane. Zverenci trénera Jürgena Klinsmanna mali loptu častejšie pod kontrolou a často sa pokúšali aj strelami z diaľky ohroziť Isakssona. V 32. min musel švédsky gólman vytlačiť končekmi prstov strelu Kloseho a nebezpečné boli aj pokusy Ballacka, či Schweinsteigera. V 35. min dostali Švédi ďalšiu ranu, keď Lučič pridržal rukami Kloseho a brazílsky rozhodca Carlos Simon mu udelil druhú žltú a následne aj červenú kartu. Hráči "Tre Kronor" sa potom aj v desiatich pokúšali niečo vymyslieť a najväčšiu šancu v I. polčase mal Ibrahimovič, no Lehmann jeho strelu z mierneho uhla vyrazil na roh. Švédske nádeje mohol oživiť v 53. min Larsson z pokutového kopu. Brazílsky arbiter ukázal na biely bod po súboji bývalého útočníka FC Barcelona s Metzelderom, no veterán v drese s tromi korunkami prestrelil bránku. Severania sa potom už do konca zápasu nezmohli na vážnejšie ohrozenie Lehmanna. Naopak jeho náprotivok mal plné ruky práce. V 55. min prstami vytlačil Isaksson strelu Ballacka do žrde. Nemci vyslali počas zápasu smerom na švédsku bránku 26 striel, z toho až jedenásť mierilo presne medzi žrde. Tretí gól však nepridal ani Schneider, ktorý v 84. min druhýkrát opečiatkoval žrď súperovej bránky. Švédi svojim výkonom sklamali a spravodlivo balia kufre.
Hlasy:
Jürgen Klinsmann (tréner Nemecka): "My tréneri sme veľmi hrdí na tento tím. Je až neuveriteľné, čo dnes hráči dosiahli. Hrali sme vo vysokom tempe a presvedčivo počas celého zápasu. Ďalší duel bude ešte náročnejší. Stále sa musíme zlepšovať."
Lars Lagerbäck (tréner Švédska): "Nemecko malo skutočne dobrý začiatok zápasu. Nechcem rozprávať o rozhodcovi, no jeho verdikty mali na zápas určitý vplyv. Možno nezvládol ten tlak. Je ťažké hrať proti tímu ako je Nemecko s jedenástimi hráčmi, nieto ešte s desiatimi."
Lukas Podolski (útočník Nemecka a strelec dvoch gólov): "Bolo pekné skórovať, no víťazí tím, nie ja sám. V príprave na tento zápas sme rástli ako tím a spoločne sa aj tešíme z úspechov. Teraz je už možné všetko, hrá sa už k.o. systémom. Napriek tomu, že sme mali šťastie pri zahodenej penalte Larssona, vyhrali sme úplne zaslúžene."
Michael Ballack (kapitán Nemecka): "S takýmto výkonom sa nemusíme pred nikým skrývať. Začali sme dobre, rýchlo sme našli svoj spôsob hry a nakoniec to bol senzačný výkon. V prvom polčase sme len ťažko mohli hrať lepšie."
Olof Mellberg (kapitán Švédska): "Vstup do zápasu bol z našej strany veľmi zlý a to rozhodlo. Nedokázali sme zaútočiť a vytvoriť si nejaký tlak."

Druhými štvrťfinalistami XVIII. majstrovstiev sveta vo futbale sa stali reprezentanti Argentíny. Zverenci trénera Joseho Pekermana zvíťazili v sobotňajšom osemfinále v Lipsku nad Mexikom 2:1 po predĺžení. Mexičania sa favorita nezľakli a od úvodu nebezpečne ohrozovali argentínsku bránku. V 6. min otvoril skóre po nacvičenom signále z priameho kopu kapitán Marquez, no o štyri minúty zabezpečil vyrovnanie pre Argentínu Crespo s prispením mexického útočníka Borgettiho. V riadnom hracom čase diváci už gól nevideli, zápas tak dospel až do predĺženia. V ňom rozhodol o víťazstve a postupe juhoameričanov v 98. min peknou strelou z hranice šestnástky Maxi Rodriguez, ktorý zužitkoval dlhú prihrávku Sorina. Vo štvrťfinále čaká Argentínu v piatok 30. júna o 17.00 h v Berlíne domáce Nemecko.

Osemfinále (Lipsko):
Argentína - Mexiko 2:1 po predĺžení (1:1, 1:1)
Góly: 10. Crespo, 98. Maxi Rodriguez - 6. R. Marquez, ŽK: 45.+ Heinze, 112. Sorin - 70. R. Marquez, 82. Castro, rozhodovali: Busacca - Buragina, Arnet (všetci Švajč.), 43 000 divákov

Argentína: Abbondanzieri - Scaloni, Ayala, Heinze, Sorin - Mascherano - Cambiasso (76. Aimar), Maxi Rodriguez - Riquelme - Saviola (84. Messi), Crespo (75. Tevez)
Mexiko: O. Sanchez - R. Marquez, Osorio, Salcido - M. Mendez, Pardo (38. Torrado), Guardado (67. Pineda) - Castro, Morales (74. Zinha) - Borgetti, Fonseca