24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

20. júna 2008

Nemecko zdolalo Portugalsko a je v semifinále

Prvým semifinalistom na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale v Rakúsku a Švajčiarsku (7. - 29. júna 2008) sa tak trochu prekvapujúco stalo Nemecko. V prvom štvrťfinálovom zápase zdolalo favorizované ...

BAZILEJ 19. júna (WEBNOVINY) - Prvým semifinalistom na XIII. majstrovstvách Európy vo futbale v Rakúsku a Švajčiarsku (7. - 29. júna 2008) sa tak trochu prekvapujúco stalo Nemecko. V prvom štvrťfinálovom zápase zdolalo favorizované Portugalsko 3:2 (2:1). Po záverečnom hvizde sa teda trojnásobní majstri Európy tešili rovnako ako na MS 2006 v Nemecku v stuttgartskom súboji o bronzovú medailu. Gólovú prestrelku vynikajúceho zápasu otvoril Schwiensteiger, ktorý sa aj v spomínanom súboji na svetovom šampionáte pred dvoma rokmi gólovo presadil, dokonca dvakrát. Tomu sa proti finalistom predchádzajúcich majstrovstiev starého kontinentu z roku 2004 mimoriadne darí, veď sa podieľal aj na ďalších dvoch góloch v portugalskej sieti - v oboch prípadoch presnými centrami z ľavej strany ponúkol gólovú radosť Klosemu a Ballackovi. Medzitým znižoval na 1:2 z pohľadu Portugalcov Nuno Gomes. Gólový účet uzavrel tri minúty pred koncom Postiga. Záverečný zúfalý nápor zverencov trénera Scolariho už vytúžený vyrovnávajúci gól nepriniesol. Euro 2008 je tak už bez oboch finalistov predchádzajúcej edície - majstri Európy Gréci vypadli už v základnej skupine, vicemajstrovské Portugalsko dostalo 'Stop!' vo štvrťfinále. Štvrťfinále: Portugalsko - Nemecko 2:3 (1:2) - do semifinále postúpilo Nemecko Góly: 40. Nuno Gomes, 87. Heldér Postiga - 22. Schweinsteiger, 26. Klose, 61. Ballack, ŽK: 26. A. Petit, 60. Pepe, 90. Helder Postiga - 47. A. Friedrich, 49. Lahm, rozhodovali: Peter Fröjdfeldt - Stefan Wittberg, Henrik Andrén (všetci Švéd.), hralo sa v Bazileji, 39 730 divákov (vypredané) Obe mužstvá začali veľmi opatrne a úvodná štvrťhodina bola prakticky bez šancí, ktoré by si zaslúžili prívlastok 'gólová'. Mierne navrch mali prekvapujúco Nemci, Portugalcov, ktorí boli odborníkmi považovaní za favorita tohto duelu, akoby trochu zaskočili a tí sa nevedeli dostať do správneho rytmu. V 19. min Nuno Gomes pekne kolmou prihrávkou vysunul Cristiana Ronalda, tesne pred ním mu loptu na roh odkopol Arne Friedrich. Vzápätí z pravej strany centroval do nemeckého pokutového územia ofenzívne naladený obranca Bosingwa, ale Moutinho trafil loptu iba stehnom a tá išla nad Lehmannovu bránku. Zdalo sa, že zverenci trénera Scolariho preberajú iniciatívu, ale už o dve minúty sa tešili Nemci. Rýchlu akciu po ľavej strane potiahol po narážačke s Lahmom a Klosem Podolski, jeho prudký strieľaný center pred portugalskou bránkou našiel Schweinsteigera a ten k pravej žrdi otvoril skóre. Ofenzívny stredopoliar, ktorý v predchádzajúcom zápase nehral pre červenú kartu, potvrdil, že proti Portugalčanom to vie. Veď pred dvoma rokmi na majstrovstvách sveta im strelil dva góly. O ďalšie štyri minúty už bolo 2:0. A. Petit fauloval Mertesackera, za čo videl od rozhodcu Fröjdfeldta žltú kartu. Trestný kop perfektne rozohral Schweinsteiger rovno na hlavu Kloseho a ten prudko prestrelil gólmana Ricarda. Portugalčania sa zobudili a prebrali iniciatívu. Nemci sa naopak stiahli a pozornou obranou nepúšťali súpera do šancí. Päť minút pred koncom prvého polčasu videl vypredaný St. Jakob Park v Bazileji už tretí gól zápasu. Cristiano Ronaldo vnikol do nemeckého pokutového územia z ľavej strany, jeho strelu však Lehmann stihol ešte vyraziť, ale na dorážku kapitána Nuna Gomesa boli on i obranca Mertesacker krátki. Prvý polčas sa skončil dvoma príležitosťami - na oboch stranách po jednej. Najskôr gólovú radosť Ballackovi pokazil perfektným zákrokom Ricardo, na druhej strane Cristiano Ronaldo mieril o niekoľko decimetrov vedľa ľavej žrde nemeckej svätyne. Druhý polčas sa začal náporom futbalistov z Iberského polostrova a dvoma žltými kartami pre nemeckých obrancov, ktorí nevedeli inak zastaviť najskôr Cristiana Ronalda a hneď potom Simaa Sabrosu. Portugalci hýrili aktivitou. Na konci úvodnej štvrťhodiny po zmene strán mal vyrovnanie na svojej hlave Pepe, ktorý po rohu Simaa z pravej strany a nadvihnutí lopty Decom mieril tesne nad. Už o chvíľu sa na opačnej strane navlas zopakovala situácia z 26. min. Schweinsteiger rozohrával trestný kop z ľavej strany, na jeho centrovanú loptu si vyskočil tentoraz Ballack a Nemci opäť viedli o dva góly - 3:1. Záver patril portugalským reprezentantom. Tí v zúfalom nápore tri minúty pred koncom striedajúcim Helderom Postigom znížili na 2:3, ale na vyrovnanie im už neostali sily ani čas. SITA