Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

07. marca 2016

Nepodceňujte zápach z úst, môže byť príznakom vážnejšieho ochoreniaZápach z úst nemusí byť vždy len kozmetickým problémom, ktorý sa dá vyriešiť žuvačkami či ústnou vodou. V mnohých prípadoch to môže byť príznak ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
 
Bratislava 7. marca (TASR) – Zápach z úst nemusí byť vždy len kozmetickým problémom, ktorý sa dá vyriešiť žuvačkami či ústnou vodou. V mnohých prípadoch to môže byť príznak neliečeného zdravotného problému. Lekári preto odporúčajú problém riešiť s odborníkmi.


Halitóza je nepríjemným, ale nie neliečiteľným problémom. Ak je dôvodom nedostatočná hygiena, pomôže návšteva hygienika, ktorý pacientom radí v správnom čistení ústnej dutiny. „Ak sú na jazyku prítomné hrubšie povlaky, odporúčame čistiť ho škrabkou dva aj trikrát denne. Pri miernom povlaku stačí raz denne, po večernej hygiene. Ideálne je následne dutinu vypláchnuť ústnou vodou proti halitóze,“ opísala dentálna hygienička Eva Kovaľová.

Okrem nedostatočnej ústnej hygieny môže mať Halitóza aj skryté spúšťače. „Z celkových príčin to môžu byť zápaly v oblasti krku, prínosových dutín, ale aj problémy s trávením. Rovnako i ochorenia obličiek a pečene, látky z potravy, fajčenie či užívanie liekov,“ uviedla Kovaľová. Medzi lokálne príčiny patria kazy, zápal parodontu a nánosy plaku na jazyku, zuboch a ďasnách. Tie sú zodpovedné za viac ako 98 percent všetkých halitóz. Riešenie týchto problémov môže ľuďom okrem iného pomôcť v prekonaní spoločenských zábran.
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO: V Sydney sa odohrala sedemhodinová rukojemnícka dráma
<< predchádzajúci článok
Polícia počas medzinárodnej akcie zadržala tri osoby

Nepodceňujte zápach z úst, môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia - diskusné fórum čitateľov