Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

28. septembra 2007

Nepriateľským činom roka je postup Štátnych lesov TANAP



Ako Nepriateľský čin roka 2007 v oblasti poskytovania informácií vyhodnotila porota postup Štátnych lesov TANAP. Tie požiadal klub Strážov o sprístupnenie zmlúv Štátnych lesov so ...



Zdieľať

BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) - Ako Nepriateľský čin roka 2007 v oblasti poskytovania informácií vyhodnotila porota postup Štátnych lesov TANAP. Tie požiadal klub Strážov o sprístupnenie zmlúv Štátnych lesov so spoločnosťami, ktoré ťažili a vyvážali drevo z Tichej a Kôprovej doliny. Ako uviedol dnes na tlačovej besede člen poroty Tomáš Kamenec, žiadosť o informáciu bola zamietnutá unikátnym spôsobom. Riaditeľ Štátnych lesov TANAP Peter Líška skonštatoval, že "určite v tomto smere nemožno považovať za informáciu celý komplex obchodno-právnych vzťahov dvoch subjektov upravených vo forme zmluvy." Podľa Kamenca zákon však takéto vysvetlenie neumožňuje. Povinná osoba musí sprístupniť každý dokument, ktorý má k dispozícii, ak nepodlieha utajeniu. Líška tiež odkázal záujemcu o informáciu na súkromné firmy. Infozákon však súkromným firmám neprikazuje informácie poskytovať. Klub Strážov sa voči takémuto postupu odvolal na ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré odvolanie akceptovalo.

Druhým najnepriateľskejším činom roka je odmietnutie ministerstva pôdohospodárstva sprístupniť informácie. Rezort bol nominovaný na takéto ocenenie za "absurdné zamietnutie poskytnutia informácií." Ministerstvo zamietnutie zdôvodnilo tak, že "na sprístupnenie požadovaných informácií je nevyhnutné spracovanie už existujúcich informácií spôsobom vyhľadávania, zhromažďovania, skompletizovania, čím vznikne v konečnom dôsledku nová informácia, ktorú nemá povinná osoba k dispozícii." Na treťom mieste skončil minister školstva Ján Mikolaj za tézu, že pokiaľ povinná osoba nedokáže vybaviť žiadosť o informácie v zákonnej lehote pre veľký rozsah požadovaných informácií, je to dôvod na zamietnutie žiadosti. Táto téza podľa poroty vyplýva z rozhodnutia ministra, ktorým potvrdzuje zamietnutie žiadosti o informácie.

O najnepriateľskejší čin súťažilo aj Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave za šikanovanie žiadateľa pri poskytnutí informácií. Žiadateľ žiadal v decembri 2006 o sprístupnenie zoznamu evidenčných čísel vozidiel, ktorými sú na území Bratislavy merané rýchlosti, teda služobných policajných áut s radarmi. Krajské riaditeľstvo informáciu neposkytlo, policajné prezídium jeho rozhodnutie vrátilo. Do 5. septembra žiadateľ podal štyri odvolania, tri prezídium akceptovalo.

Ani jeden z ocenených za nepriateľský čin si po ocenenie neprišiel. Po ceny si však prišli tí, ktorí získali ocenenie za Priateľský čin roka 2007. Víťazom sa stal Mestský úrad Šaľa za mimoriadne priateľskú a informačne bohatú internetovú stránku mesta a za prelomové činy v zverejňovaní informácií pre obyvateľov mesta nad rámec infozákona. Druhé miesto obsadil Žilinský samosprávny kraj za celkové poskytovanie informácií a za informačný materiál spracovaný v Braillovom písme. Tretie miesto získala kancelária verejného ochrancu práv za ústretovú odpoveď na poskytnutie informácií.

Infočin je projekt, ktorý celoročne vytvára priestor na monitorovanie slobodného prístupu k informáciám. Súťaž vyhodnocuje nominácie občanov a organizácií, ktoré mapujú ich praktické pozitívne a negatívne skúsenosti pri aplikácii zákona. V roku 2007 sa uskutočnil piaty ročník projektu.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Tbilisi demonštrovalo 8000 opozičných predstaviteľov
<< predchádzajúci článok
Zatknutie gruzínskeho predstaviteľa opozície vyvolalo nepokoje