Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. marca 2006

Neprijatie zákona o jadrovom fonde asi nezastaví predaj SE



Neschválenie zákona o Národnom jadrovom fonde Národnou radou SR (NR SR) nemusí skomplikovať ukončenie privatizácie 66 % akcií Slovenských elektrární, a.s. (SE) do stanoveného termínu, do konca ...



Zdieľať

BRATISLAVA 7. marca (WN/SITA) - Neschválenie zákona o Národnom jadrovom fonde Národnou radou SR (NR SR) nemusí skomplikovať ukončenie privatizácie 66 % akcií Slovenských elektrární, a.s. (SE) do stanoveného termínu, do konca apríla tohto roku. Schválenie tohto zákona bolo pritom jednou z podmienok pre vstup talianskej spoločnosti Enel do SE. "Dôležitosť tohto zákona v súvislosti s privatizáciou SE je preceňovaná. Ja si myslím, že privatizácia bude ukončená bez ohľadu na to, či bude tento zákon prijatý alebo nie," uviedol pre agentúru SITA poslanec NR SR za Kresťansko-demokratické hnutie (KDH) Alojz Přidal. Ako dodal, poslanci za KDH však v parlamente podporia tento zákon. "Zákon je dôležité prijať hlavne v záujme Slovenska. Ja verím, že tento zákon bude prijatý a Enel sprivatizuje elektrárne, čo je pre Slovensko dobré," konštatoval Přidal.

Výbor NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie v utorok odporučil parlamentu schváliť návrh zákona o Národnom jadrovom fonde. Šéf výboru Ján Rusnák je tiež presvedčený, že sa privatizácia SE ukončí do konca apríla aj vtedy, keď poslanci neschvália zákon, ktorý má stanoviť pravidlá pre likvidáciu jadrových elektrární a ukladanie rádioaktívnych odpadov. Enel sa zatiaľ odmietol vyjadriť, či je ochotný vstúpiť do elektrární, aj keď parlament neschváli zákon o Národnom jadrovom fonde. "K neoficiálnym stanoviskám a k špekuláciám sa odmietame vyjadrovať," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Enelu Roberta Vivenzio.

To, že predaj elektrární sa môže ukončiť do konca apríla aj bez schváleného zákona o likvidácii jadra potvrdil pre agentúru SITA aj poslanec NR SR za stranu Smer-Sociálna demokracia (Smer-SD) Maroš Kondrót. "Zachytil som tieto informácie aj ja, ale závisí len od Enelu, ako sa rozhodne. Myslím si však, že je to jedna z odkladacích podmienok, ktoré Enel dokáže vypustiť, pretože tak lacno k takej významnej investícií sa nikdy v živote už nedostane," poznamenal Kondrót. Ako dodal, poslanci za stranu Smer-SD nepodporia v parlamente návrh tohto zákona. "Smer urobí všetko pre to, aby sme zabránili prijatiu tohto zákona po odbornej ako aj politickej stránke," povedal Kondrót. Strana Smer-SD nesúhlasí s návrhom zákona aj obsahovo. "Návrh neobsahuje napríklad doriešenie likvidácia jadrových odpadov, ktoré vzniknú na Slovensku inou činnosťou ako pri zadnom palivovom cykle," vysvetlil Kondrót. Priznal však, že hlavným dôvodom nepodporenia tohto zákona je možné zablokovanie predaja SE. "Veľa bude závisieť hlavne od nezávislých poslancov. Smer sa bude snažiť, aby sa zákon nedostal ani na program rokovania," uzavrel Kondrót.

Návrh zákona schválila vláda 11. januára tohto roku a parlament ho posunul do druhého čítania na konci januára. Budúci týždeň by mal návrh zákona prerokúvať parlament v druhom čítaní.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na dopravné projekty môže SR čerpať z fondov EÚ 530 mil. eur
<< predchádzajúci článok
Preverovanie nelegálnych odberov na Luníku IX v Košiciach