Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. novembra 2009

Nezamestnanosť u absolventov za rok stúpla o 72 %Ku koncu septembra tohto roka sa v evidencii úradov práce nachádzalo takmer 33,4 tis. absolventov stredných a vysokých škôl. V porovnaní s koncom septembra minulého roka ide o nárast o 72 %. Počet ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Ku koncu septembra tohto roka sa v evidencii úradov práce nachádzalo takmer 33,4 tis. absolventov stredných a vysokých škôl. V porovnaní s koncom septembra minulého roka ide o nárast o 72 %. Počet absolventov evidovaných na úradoch práce do pol roka ku koncu septembra tohto roka medziročne vzrástol zo 17,2 tisíca na 27,3 tisíca. Najväčší percentuálny nárast pritom oproti minulému roku zaznamenal počet absolventov, ktorí na úradoch práce strávili od šesť do dvanásť mesiacov. Ku koncu septembra tohto roka išlo o vyše 2,9 tis. osôb, čo je medziročný nárast o 270 %. Dĺžku evidencie nad jeden rok vykázali úrady práce koncom septembra tohto roka pri 3,1 tis. absolventoch, v septembri 2008 išlo o 1,3 tis. absolventov. Vyplýva to z aktuálnych kvartálnych štatistík o absolventoch, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.


Absolventi stredných a vysokých škôl majú od začiatku novembra tohto roka po zaevidovaní sa na úrade práce dočasne ľahší prístup k absolventskej praxi. Od 1. novembra totiž nadobudla účinnosť novela vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR k zákonu o službách zamestnanosti, ktorá umožnila do konca budúceho roka poskytnúť absolventskú prax ihneď po právoplatnom zaradení absolventa do evidencie úradu práce. Do konca októbra totiž vyhláška k zákonu vyžadovala, aby bol absolvent zaevidovaný na úrade práce aspoň tri mesiace pred nástupom na absolventskú prax.

Od začiatku decembra sa pre absolventov škôl dočasne spružní prístup aj k ďalším aktívnym nástrojom trhu práce. Novelou zákona o službách zamestnanosti sa totiž v období od začiatku decembra tohto roka do konca budúceho roka zruší minimálne trojmesačné obdobie evidencie absolventov na úradoch práce, ktoré je potrebné pre uchádzanie sa o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť. Absolventi škôl sa tak dostanú k tomuto príspevku okamžite po zaevidovaní sa na úrade práce. Novelou zákona sa pre absolventov stredných a vysokých škôl uľahčí aj prístup k príspevku na podporu vytvorenia nového pracovného miesta.

Absolventom školy je podľa zákona o službách zamestnanosti občan mladší ako 25 rokov, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvoma rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šefčovič bude podpredseda EK pre administratívu
<< predchádzajúci článok
BAŠKA: Operáciu ISAF môže SR rozšíriť už v apríli

Nezamestnanosť u absolventov za rok stúpla o 72 % - diskusné fórum čitateľov