24hod.sk    Pre ženy

22. augusta 2007

Nie je to také zlé, odkazujú vedci ohrdnutým milencom



Napriek lamentovaniu chradnúcich popových hviezd a smoliarskych básnikov, rozchody nie sú tak tvrdé, ako by sa mohlo zdať. Aspoň podľa amerických vedcov.



Zdieľať
       "Podceňujeme našu schopnosť prežiť hlboký žiaľ z rozchodu," uviedol Eli Finkel, pomocný profesor psychológie na Severozápadnej univerzite vo výskume, ktorý na svojej internetovej stránke zverejnil Journal of Experimental Social Psychology.

      Finkel s kolegom Paulom Eastwickom študoval mladých milencov - hlavne tých, ktorí deklarovali planúce city k partnerovi - aby zistili, či sa ich zničujúce predpovede vyrovnali situácii po tom, čo o lásku naozaj prišli.
      "Ľudia v priemere nadhodnocujú to, ako nešťastní budú po rozchode," povedal Finkel v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters.
      Do deväť mesiacov trvajúceho výskumu zaradili študentov univerzít, ktorí randili najmenej dva mesiace a ktorí každé dva týždne vyplňovali dotazník. Vedci získali údaje od 26 ľudí - desiatich žien a 16 mužov -, ktorí sa s partnermi rozišli počas prvých šiestich mesiacov výskumu.
      Predpovede smútku, ktoré respondenti urobili dva týždne pred rozchodom, veci porovnali s ich skutočnými zážitkami zaznamenanými v štyroch rôznych časových úsekoch.
      Podľa očakávaní zistili, že čím viac boli ľudia zamilovaní, tým horšie rozchod prežívali. "Ľudia, ktorí sú viac zamilovaní, sú po rozchode skutočne trochu viac rozhodení, ale ich predstavy, ako budú celí bez seba, sú v porovnaní so skutočnosťou dramaticky prehnané," povedal Finkel. "Suma sumárum, jednoducho to nie je také zlé, ako ste si mysleli," dodal.

(TASR)


   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/nie-je-to-take-zle-odkazuju-vedci-ohrdnutym-milencom-cl37585.html