Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

20. januára 2007

Nie každá hrčka v je zhubná, riziku sa ale treba vyhnúť



Informácie o ochorení a jeho prekonávaní ponúka aj nová informačná publikácia s názvom Sprievodca ženy diagnózou rakoviny prsníka s podtitulom Mohla by to byť rakovina prsníka?



Zdieľať
Nie každá hrčka v prsníku musí byť rakovina. Väčšina, až 80 percent nádorov prsníka je nezhubných, no aj napriek tomu netreba v prípade nájdenia podozrivej hrčky zanedbať vyšetrenie. Na prítomnosť hrčiek v prsníkoch, či už zhubných alebo nezhubných, a potrebu okamžitej návštevy lekára má upozorniť medzinárodná edukačno-informačná kampaň Breast Friends, na Slovensku uvádzaná ako Rakovina prsníka. Poznáte svoje možnosti? Cieľom kampane je osloviť všetky ženy s diagnózou rakovina prsníka, ako aj tie, ktoré prežili negatívnu skúsenosť spojenú s podozrením na rakovinu prsníka. Snahou kampane je poskytnúť ženám - pacientkam všetky dostupné informácie o tomto druhu rakoviny a jej jednotlivých typoch, diagnostických metódach a možných spôsoboch liečby.
Cenné skúsenosti ponúkli v rámci kampane aj slovenské pacientky. Hrčku si pred časom, v hektickom období sťahovania z bytu do rodinného domu, našla 43-ročná Mária Ištoková. Po vyhľadaní lekára a určení diagnózy nasledovala operácia, podrobila sa vyčerpávajúcej chemoterapii a napokon aj ožarovaniu. "Keď človek zahodí parochňu, vyzerá ako vojak. Syn mi dokonca kedysi povedal, že aj on sa nechá vyholiť," povedala s úsmevom na perách pacientka, ktorá sa dnes teší z vlasov a verí, že do nemocnice už bude chodiť iba na kontroly.

Rakovina prsníka zasiahla aj do života Zuzane Bohmovej, ktorá prostredníctvom telefonickej linky radí ženám s podozrením na rakovinu prsníka, alebo už diagnostikovaným. Ako tvrdí, ozývajú sa zväčša mladšie ženy. Problémom ostáva, že mnohé vyhľadajú lekársku pomoc neskoro. Rozprávala sa napríklad so ženou, ktorá dokázala tri roky tajiť svoj nález a lekára vyhľadala až keď mala metastázy rozlezené po celom tele. Telefonicky ju kontaktovala aj istá vysokoškolsky vzdelaná, 42-ročná matka dvoch detí, ktorá sa po stanovení diagnózy rozhodla odmietnuť operáciu ako aj liečbu a držať hladovku. Plánovala totiž využiť čínsku medicínu. Svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že je veriaca a Boh jej pomôže. "Na to, aby nás Boh zachránil, aby nás lekári vyliečili, musíme im pomôcť," tvrdí Bohmová.

Treťou z tvárí kampane je televízna moderátorka TV Joj, 24-ročná Hana Gallová. Rakovina prsníka sa u nej síce nepotvrdila, no pre záhadnú hrčku v prsníku sa musela podrobiť vyšetreniam a následnej operácií. Išlo vtedy o tukovú guľôčku. "Mala som naozaj strach a som veľmi šťastná, že nešlo o zhubný nádor. Uvedomujem si, že mnohé pacientky takéto šťastie nemali," povedala Gallová. Stretnutie s ostatnými protagonistkami kampane pre ňu znamenalo veľmi veľa. "Sú to úžasné ženy, ktoré netreba ľutovať, ale obdivovať. Každá z nich svojím každodenným životom dokazuje, že sa oplatí nevzdať sa. Som presvedčená, že práve tieto ženy dokážu podať ruku tým ostatným," dodala moderátorka.

Viac informácii o kampani sa záujemcovia môžu dozvedieť na bezplatnom telefónnom čísle 0800 500 944 v utorok, stredu a vo štvrtok v čase od 16:30 do 18:30, kde na ich otázky odpovie odborník. Informácie o ochorení a jeho prekonávaní ponúka aj nová informačná publikácia s názvom Sprievodca ženy diagnózou rakoviny prsníka s podtitulom Mohla by to byť rakovina prsníka?. Zdarma sa dá získať na bezplatných infolinkách 0800 500 944 a 0800 500 945, alebo na internetovej adrese vedietviac.sk.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PREŠOV: Víchrica pováľala stromy na cesty
<< predchádzajúci článok
V Južnej Kórei utratia 386 tisíc kusov hydiny