24hod.sk    Z domova

13. februára 2018

NKÚ našiel nedostatky v ochrane pralesov v Poloninách.MŽP hlási zmeny



Od roku 2007 sú v Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísané aj jedinečné prírodné lokality zo severovýchodného Slovenska. Sú súčasťou systému Karpatských bukových pralesov, známeho vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov, ...



Zdieľať
Od roku 2007 sú v Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísané aj jedinečné prírodné lokality zo severovýchodného Slovenska. Sú súčasťou systému Karpatských bukových pralesov, známeho vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov, avšak zároveň starými stromami úctyhodných rozmerov. Na archívnej snímke karpatský prales v Bukovských vrchoch - konkrétne v lokalite zvanej Stužica. FOTO TASR - Tomáš Doboš , 9. december 2013 Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 13. februára (TASR) - Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) objavil viacero nedostatkov v ochrane tzv. Karpatských bukových pralesov v Národnom parku (NP) Poloniny. Pralesy sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO. O výsledkoch kontroly bude šéf úradu Karol Mitrík informovať vládu na jej stredajšom (14.2.) zasadnutí.


NKÚ upozornil, že za súčasných podmienok môže byť zápis slovenského národného parku do zoznamu organizácie UNESCO ohrozený. "Hlavným problémom je legislatívne vymedzenie činnosti Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR), ktoré je primárne zamerané na zabezpečovanie úloh na úseku ochrany prírody, pričom má obmedzené možnosti financovania, nedostatočné personálne zabezpečenie, obmedzenie rozvojových aktivít vzhľadom na to, že nie je vlastníkom, správcom území v NP Poloniny," informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

NKÚ preto odporúča vláde posúdiť a vypracovať návrh alternatívneho spôsobu riadenia územia biosférickej rezervácie, analyzovať potrebu legislatívnych zmien v oblasti správy územia a jeho riadenia, ako aj v oblasti posilnenia postavenia biosférickej rezervácie. Za dôležitú označil aj problematiku vlastníckych práv, predovšetkým vo vzťahu k územiam s najvyššími stupňami ochrany.

Ministerstvu životného prostredia SR kontrolóri odporučili zapracovať problematiku rezervácie do pripravovanej Koncepcie ochrany prírody a krajiny, ako aj aktualizovať Stratégiu rozvoja ŠOP SR s dôrazom na správu území medzinárodného významu. Rezortu zahraničia zase odporučili koordinovať proces aktualizácie mapy medzinárodnej biosférickej rezervácie na území NP Poloniny podľa aktuálneho stavu.

"Niektoré výhrady vyplynuli aj zo súčasného všeobecne platného nastavenia ochrany prírody. Preto veľmi pozitívne hodnotíme aj odporúčania NKÚ. V zásade navrhuje aj zmeny, na ktorých pracujeme," reagoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Napríklad NKÚ navrhuje posúdiť možnosť, že by sa časť územia vo vlastníctve štátu presunula do správy ŠOP SR. "Tento krok považujeme za najlepšie možné riešenie. A preto je aj súčasťou našej envirostratégie, ktorá už je v procese strategického posudzovania," vysvetlil Ferenčák.

NKÚ rovnako navrhuje zaoberať sa ochranou najvzácnejších lokalít prostredníctvom novely zákona o ochrane prírody, na čom podľa Ferenčáka envirorezort rovnako pracuje. "Čo sa týka niektorých ďalších nedostatkov. Už po roku 2016 nastal posun. Napríklad v roku 2016 vláda schválila program starostlivosti o NP Poloniny. A na ďalších krokoch intenzívne pracujeme. Nakoniec celá Štátna ochrana prírody prechádza organizačnými zmenami," zhrnul hovorca envirorezortu.

Tzv. Karpatské bukové pralesy na Slovensku a Ukrajine pribudli do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva v roku 2007. Časť pralesov sa rozprestiera v Národnom parku Poloniny. Výbor svetového dedičstva vlani opätovne upozornil Slovensko na viaceré pretrvávajúce problémy v zabezpečení ochrany bukovských pralesov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/nku-nasiel-nedostatky-v-ochrane-pralesov-v-poloninach-mzp-hlasi-zmeny-cl567316.html