Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2005

Nobelovu cenu mieru získala MAAE a jej generálny riaditeľ



Nobelova cena mieru pre atómového muža



Zdieľať
Prestížnu Nobelovu cenu mieru udelil včera nórsky Nobelov výbor Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) a jej generálnemu riaditeľovi, Egypťanovi Mohamedovi El Baradeiovi (62). V zdôvodnení sa uvádza, že „v čase, keď sa jadrové zbrane opäť stávajú hrozbou, chce nórsky Nobelov výbor podčiarknuť skutočnosť, že tejto hrozbe treba čeliť čo najširšou spoluprácou. Táto zásada sa v súčasnosti najviac odráža v práci MAAE a jej generálneho riaditeľa“. Nobelova cena mieru je dotovaná sumou 1,1 milióna eur. Mohamed El Baradei ešte nevie, čo urobí so svojou polovicou odmeny. „Prediskutujem to s manželkou, aby sme peniaze použili na prospešný cieľ,“ povedal pre britskú televíziu BBC. 

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a jej generálny riaditeľ, Egypťan Mohamed El Baradei (62), získali tohtoročnú Nobelovu cenu mieru. Oznámil to včera v Osle predseda nórskeho Nobelovho výboru Ole Danbolt Mjoes.
„V čase, keď sa jadrové zbrane opäť stávajú hrozbou, chceme podčiarknuť skutočnosť, že tejto hrozbe treba čeliť čo najširšou spoluprácou. Táto zásada sa v súčasnosti najviac odráža v práci MAAE a jej generálneho riaditeľa,“ konštatoval výbor.
El Baradei vyhlásil, že si bol istý, že Nobelovu cenu nezíska. Hoci ho pokladali za jedného z najhorúcejších kandidátov, nikto mu vraj nezavolal dopredu, ako býva zvykom. To, že jeho agentúra dostala ocenie a 1,1 milióna eur, sa dozvedel z televízneho prenosu.
„Je to silný odkaz - Robte to, čo robíte, buďte nezávislí, konajte bezúhonne - a presne toho sa budeme držať,“ povedal El Baradei. „Je to zodpovednosť, ale aj obrovské povzbudenie,“ dodal.
MAAE vznikla 29. júla 1957 ako nezávislá organizácia v rámci OSN. Sídli vo Viedni a El Baradei stojí na jej čele od roku 1997. Koncom septembra ho zvolili za šéfa MAAE na tretie funkčné obdobie. Hlavnou úlohou organizácie je dohliadať na mierové využívanie jadrovej energie a dodržiavanie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní z roku 1970. Výbor vybral MAAE z prísne tajného zoznamu 199 kandidátov. Za favoritov v roku 2005 sa považoval aj fínsky exprezident a mierový sprostredkovateľ Martti Ahtisaari, spevák írskej skupiny U2 Bono a japonské protijadrové hnutie Nihon Hidankjo. Práve to výber Nobelovho výboru ostro kritizovalo.
„Nerozumiem, prečo ani tento rok nevybrali našu organizáciu. Takéto konanie výboru ma núti rozmýšľať nad možnosťou, že výbor pri svojom rozhodovaní uprednostňuje určité krajiny,“ povedal Sendži Jamaguči, ktorého tvár je známa z otrasných záberov publikovaných po výbuchu atómovej bomby v Nagasaki. Ako ďalej uviedol, práve Spojené štáty sú zodpovedné za neschopnosť prinútiť ostatné krajiny vzdať sa nukleárnych zbraní.

Alternatívna „Nobelovka“ vynálezcovi semeníkovej protézy pre psov
Vynálezca semeníkovej protézy pre vykastrovaných psov Gregg Miller sa stal držiteľom tohtoročnej alternatívnej „Nobelovej ceny za medicínu. Udeľuje ju každoročne v USA magazín „Annals of Improbable Research“ Harvardskej univerzity. Vynálezca, ktorý na svojom nápade zarobil už pol milióna dolárov, sa jej tešil ako keby bola skutočná. „Keď si pomyslím, že ma rodičia ako dieťa považovali za idiota, je to veľká česť. Želal by som si, aby ešte žili a mohli toho byť svedkami.“
Ďalšími nositeľmi „Nobelovky“ v odbore chémie sa stali vedci z Minnesotskej univerzity, ktorí pri pokusoch chceli zistiť, či sa dá v sirupe plávať rýchlejšie, či pomalšie ako vo vode. Alternatívnu Nobelovu cenu mieru získali dvaja vedci z britskej univerzity v Newcastle, ktorí skúmali mozgové aktivity kobyliek, ktorým premietali pasáže z filmu Hviezdne vojny. 
(apl, DW)

(apl, BBC, TASR)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SDKÚ bude strana s najdlhším názvom
<< predchádzajúci článok
Štiavničania obviňujú Kaníka, že zamestnáva ľudí načierno